YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2021 16:05   Güncelleme : 07-05-2021 16:05

WISC-R Zeka Testi Nedir?

Ebeveynlerin en çok merak ettiği konuların başında çocuklarının zeka seviyeleri geliyor.

WISC-R Zeka Testi Nedir?

Her ebeveyn çocuğunun zeka seviyesinin yüksek olmasını, mükemmel olmasını ister. Bunun için de birçok yöntem ve test yaptırarak öğrenme yolları arayıp en güvenli testleri araraştırıyorlar.

Ebeveynlerin merak ettiği bu konu ve yaptırılan testlere Psikolog Esra Delioğlu açıklık getirerek bilgilendirmede bulundu.

her çocuğun kendine göre yetenekleri kendine özgü zekasının olduğunu belirten Psikolog Esra Delioğlu, WISC-R Zeka Testi’nin kullanılan en yaygın testlerden biri olduğusu söyledi.

Psikolog Esra Delioğlu, “Ebeveynler çocuklarının kendi yeteneklerinin farkında olmadan sadece zeka seviyesinin yüksek olmasını isterler. Hem sözel hem sayısal anlamda çocuklarının mükemmel olmasını istiyorlar. Ancak baktığımızda her çocuğun kendine göre yetenekleri kendine özgü zekası mevcut. Wısc-r zeka testi  çok yaygın bilinen bir zeka testidir.

WISC-R Zekâ testi ülkemizde uygulanan zekâ testleri arasında geçerlilik ve güvenirliliği en yüksek olan testlerden biridir. Güvenirliliğinin yüksek olması ve çok tercih edilmesinin sebepleri değişik yetenekleri ölçebilir olmasından ve puanlama ve yorum esaslarının belirgin olmasından kaynaklanır. WISCR-R Zekâ Testi 6-16 yaş grubundaki çocuk ve gençlere yönelik bir testtir. Bireysel bir test olduğu için grup şeklinde değil bir oturumda sadece bir kişiye uygulanabilir. Uygulama ve soru - cevap kısmı vardır. Test yaklaşık 1,5 saat sürer ve bu süre yaşa göre farklılık gösterebilir. Test zekâ puanını bulmak için kullanılsa da daha çok öğrenme problemleri gibi sıkıntıları tanımlamak, rehabilitasyon ve eğitim programı hazırlamak için kullanılır. Çocuğun zihinsel gelişimi hakkında bilgi verir ve olası sorunlarda erken önlem almak için kullanılır.

Wisc-r zeka testi çocuğunuzun sözel ve sayısal anlamda zeka yordamasını vermektedir. Çocuğunuzun kendini geliştirmesi gereken noktaları keşfetmek, en iyi olduğu noktaları keşfederek bunlara yönelik yeteneklerine odaklanarak yönlendirmeler yapmak için çok verimli sonuçlar veren bir testtir.”