YEREL
Giriş Tarihi : 12-04-2021 15:38   Güncelleme : 12-04-2021 15:38

Virüsü esnaf yayıyormuş gibi davranıyorlar!

Covid-19 ölümcül salgın hastalığı birçok sektörü etkilediği gibi esnafta ayakta durmakta zorluk çekiyor.

Virüsü esnaf yayıyormuş gibi davranıyorlar!

Hiç şüphesiz ekonomik anlamda zor günler yaşayan esnaflar ramazan ayında işlerinin düşeceğinin tedirginliğini yaşarken özellikle cafe ve  restoran işletmecileri Ramazan ayında paket servisi ile geçimini sağlayacak.  Ramazan ayı sürecinde alınan yeni tedbirleri eleştiren cafe ve  restoran işletmecileri ; “Virüsü esnaf yayıyormuş gibi davranıyorlar” diyerek sitemde bulundular.

Artvinli TV’de  “Sokağın Nabzı” adlı programda Dilan Şahinbaş’ın sorularını cevaplayan Artvinli esnaf  Ramazan ayında cafe ve restoranlarda paket servisine geçilmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte Sokağın Nabzı programının detayları…

Şevket Hekimoğlu; “Bir senedir zor durumdayız. Çok zor günler geçirdik inşallah toparlanırız.  Ama isyan etmedik.  Çokta borçlarımız var ama müşterilerimiz sürekli içeriye girdiklerinde tedirgin oluyorlar acaba covid mi olacağız falan  diyorlar.

Ben aşı konusunda ise aşı olmak isterim. Varsa ellerinde biz de olmak isteriz.  İnsanlarda bizlerinde aşı olduğumuzu öğrendikleri  zaman daha raht gelirler.  Güven kapısıdır aşı neticede. Ramazanda ben kapatıyorum her sene benim için kayıp oluyor ama benim de dinlenmem gerekiyor ve tatilimi de ramazana odaklıyorum her sene. Zararımız bizden olacak ama yapacak bir şey yok.

Artışın nedeni ise insanlar dikkatsiz. Sürekli birbirlerine yaklaşıyorlar yaklaşmazlarsa bu sorun ortadan kalkacak.  Ben Artvin insanına güveniyorum. Yabancı insanlar yaz boyunca sürekli gelecekler mesela biraz daha insanlardan uzak durmak gerekiyor.  İnsanlar buraya otobüslerle geliyorlar ve farkında olmadan bu virüsü yaymış olabilirler.  Dikkatli olalım birazda. “ dedi.

Yeter Genç; “ Artvinliyim iki çocuk annesiyim iki yıldır esnafım.  Bir seneden fazla bu covid 19 virüsü hayatımızda ilk başlarda bir iki aya biter diye düşünüyorduk ama şimdi ne zaman biteceğini daha bilemiyoruz. Üç yılı gözden çıkarmamızı söylüyorlar. Bu tabi çok yorucu ve yıpratıcı bir süreç.  Normal şartlarda maaşını alan insanlar için bile yıpratıcı sosyal faaliyet bittiği için.  Bizim için de  ekstra yırtıcı çünkü biz ödemeleri yapmak zorundayız. Tabiî ki  ticaret bir şanstır yani batmayı da çıkmayı da göze alabiliyorsun ama bu virüsü hiç düşünmemiştik yani hesapta olmayan bir şeyle sınanıyoruz. Ama yapacak bir şey yok. Bekliyoruz. Sanki esnaf virüsü daha çok yayıyormuş gibi davranıyorlar ve bu da bizi üzüyor çünkü bize yüklenildiğini düşünüyorum ben. Her şey serbestken buraya gelip de burada insanların belirli mesafede bir şey yemesi suç. Özellikle  bir dürüm poşetleri bir seferlik atıyoruz. Ürünler eldivenle yapılıyor. Daha da önemli şeylerin önüne geçsinler bize de desteklerine devam etsinler.

Ramazanda zaten neresi olursa olsun işler zaten düşüyor. Bu da ekstra düşüşe sebep olacak.  Hazır bir fırsat  ramazanda herkes evine çekilsin ve virüslü olanların karantina süresi bitsin yani bu öyle üç gün dışarıda iki gün içerisi olmakla bitecek bir şey değil.” İfadelerine yer verildi.

Dursun Varolan; “Esnaf olarak sıfırlandık. Zaten geçen yıl üç aydan fazla bir süre kapalı olduk. Şimdide işlerimiz yüzde yirmi ile çalışıyoruz. Türkiye’de olduğu gibi Artvin’de de vaka sayısında artış var.  İnsanlar kurallara uymadığı için cezasını çekiyoruz.  Ben kişisel olarak insanlara bir mesajım yok zaten aşıya devam ediliyor.  Herkesin kurallara uyması lazım, herkesin maskesini takması lazım. Aşı günü geleninde aşısını yapması lazım.” Dedi.

Çetin Kaleli; “Bir yıl bizim için çok kötü oldu. Çünkü esnaf olarak zor durumdayız. Kapattık açtık pandemiden dolayı.  İnsanlar dışarıya çıkmadı. Sipariş olayına döndük . Çokta verimli olmadı bizim için zaten zamanlarımız da kısıtlı.  Şimdi açıldık ama yine de işlerimiz yoğun değil. “ diye konuştu.

 

 

Ömer Çokal; “Pandemi döneminde yasaklar  ister istemez esnafı etkiledi. Ama biz bir şekilde mücadelemizi vermeye devam ediyoruz bu koşullarda. Bu durum hem vatandaşı etkiliyor hem de esnaf olarak bizi etkiliyor. Ayak uydurmaya çalışıyoruz.

 Balık sezonu yok ancak her mevsimin balığı var.  Artvin’de balık yeme kültürü az olduğu için insanlar bunu sadece kışın balık var diye düşünüyorlar. Bizler burayı açarken kafamızdaki şey  12 ay devam etmek.  Kışın yaptığımız işler yazın yaptığımı iş bir değil ama  bir şekilde Artvin’de bunu daha üst seviyelere getirmek için yazın da açık olacağız. Bizim burada hem çiğ satış bölümümüz var hem de balık ekmek bölümümüz var. Yaymayı düşünüyoruz.  Bu balık ekmeği yaymayı düşünüyoruz. Netice Karadeniz’in bir iliyiz.  Balık ekmeğinde Artvin’de yer almasını istiyoruz.

Kesinlikle bir gün dahi etkiliyor bizi. Yasaklar bir gün dahi olunca bizlerin müşterisi de azalıyor. Bu durumun düzelmesini bekliyoruz. Biz hizmetimizi hem kısıtlamalara uygun bir şekilde hem de paket servisi şeklinde devam edeceğiz.  Kısıtlamalar geldiği zaman da ramazan ayında da paket servisine devam edeceğiz.” Dedi.