YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 13:05   Güncelleme : 28-04-2022 13:05

Vicdanı olan Gezi’yi yargılamaz

Vicdanı olan Gezi’yi yargılamaz

Gezi  Parkı Cezalarına YAD’dan Tepki:Zulmün en büyüğü adalet eliyle yapılandır.

Yeşil Artvin Derneği yazılı basın açıklaması yayınlayarak Gezi Parkı davasında verilen cezaları protesto etti.

2013'teki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davada karar çıktı. Mahkeme, Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman'a da 18’er yıl hapis cezası verilmesi ülke genelinde tepkiye yol açtı. Açıklanan karar ardından birçok stk basın açıklaması gerçekleştirerek kararı protesto etti Yeşil Artvin Derneği de yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak “Her mazlumun başvuracağı tek yer adalettir. Adalet siyasal iktidarın zulmünün kamçısı olmuşsa artık devletin temelide kalmamış demektir. Eşi terör örgütü ile irtibatlı olan rehin alınmış bir hakimin kararı ile bu ülkenin vicdanı olan gezi yargılanamaz, cezalandırılamaz” dedi.

Derneğin resmi web sitesinden yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İçler acısı karar

“Kamuoyunda ‘Gezi Parkı Davası’ olarak bilinen dava beklendiği gibi sonuçlanmış, yargılanan Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis, aralarında Av. Can Atalay ve Mücella Yapıcı’nın da bulunduğu 7 kişiye ise 18’er yıl hapis cezası verilmiştir. Hukuk ve adaletin en küçük kırıntısının bile yer almadığı mahkeme kararı gerek kararın içeriği ve gerekse yargılamayı yapan heyet açısından içler acısıdır. Mahkeme heyetinden bir üye hakim bütün sanıklar yönünden beraat kararı verilmesi yönünde karşı görüş bildirmiş, bir hakimin ise 2018 yılında AKP’den milletvekili aday adayı olduğu, seçilemeyince hakimliğe geçtiği, bu hakimin eşinin ise FETÖ terör örgütü ile ilişkili olarak ifade verdiği öğrenilmiştir.

Gezi yargılanamaz, cezalandırılamaz

Zulmün en büyüğü adalet eliyle yapılandır. Her mazlumun başvuracağı tek yer adalettir. Adalet siyasal iktidarın zulmünün kamçısı olmuşsa artık devletin temelide kalmamış demektir. Eşi terör örgütü ile irtibatlı olan rehin alınmış bir hakimin kararı ile bu ülkenin vicdanı olan gezi yargılanamaz, cezalandırılamaz.

Cezalandırmaya yetecek tek bir delil yok

Verilen kararın hukuka ve adalete aykırı olduğu açıktır. Dosyada sanıkları cezalandırmaya yeter tek bir delil bile yoktur. Ülkenin dört bir yanı yağmaya açılmış, derelerimiz, ormanlarımız, dağlarımız ve kıyılarımız yağmalanırken siyasal iktidar, bu ülkeye cüzdanları ile değil vatandaşlık bağı ile bağlı olan ve bize emanet edilen bu değerleri koruma çabasında olanlara gözdağı vermek, her türlü demokratik tepkiyi baskı ve zulümle ezme kararlılığını göstermek amacıyla hukuk ve adalet bir yana bırakılmış, hak, hukuk ve adalet ve yaşanılabilir bir dünya umudunu hepimize taşıyan insanları acımasızca cezalandırma yoluna gitmiştir.Bunu kabul etmiyoruz.

Onlar bu ülkenin yüz akı

“Gezi” elbetteki iki ağaç meselesinin yanısıra bu ülkenin en temiz vicdanı, hak, hukuk ve adalet arayışı, sağlıklı bir çevrede yaşama düşü, yeşil ve modern kent talebi, laik demokratik seküler yaşam isteği, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik içerisinde mücadele başarısıdır. Bir merkezden emir almayan, yönlendirilmeyen ve kendiliğinden bir araya gelen milyonlarca insanın kardeş sofrasıdır. Siyasal iktidar en çokta bundan korkmuştur. Ancak korkunun ecele faydası yoktur. Maya tutmuştur. Hak, hukuk, özgürlük, eşitlik ve sağlıklı çevre hakkı mücadelesi daha kararlı ve daha kalabalık olarak devam edecek, dağlarımızdan ovalarımıza, cezaevlerinden kıyılarımıza sürecektir. Bu ülkenin yüz akı esir yurttaşları da özgürlüklerine en kısa sürede kavuşacaklardır.

Bu inançla Gezi Davası kararını kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Dilan Şahinbaş