YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2022 17:10   Güncelleme : 04-06-2022 17:10

Vekillerden Arhavi TSO’ya Ziyaret

Vekillerden Arhavi TSO’ya Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi eş zamanlı saha çalışmaları için 51 ile 102 vekil görevlendirdi. Bu kapsamda Artvin’e gelen İstanbul Milletvekili, CHP PM Üyesi, Özgür Karabat ve CHP Artvin Milletvekili, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan’ın4 günlük ziyaretleri Arhavi’den başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi halkın sorununu halktan dinlemek için sahaya indi. Bu kapsamda görevlendirilen milletvekilleri il il gezerek vatandaşın sorunlarını raporlayacak. Artvin ziyaretleri kapsamında İstanbul Millet Vekili Özgür Karabat ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Arhavi’ye geldi. Burada Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atıf Kesim’ı ziyaret eden heyet Organize Sanayi Bölgesindeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vekillere sorunları anlatan Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atıf Kesim şu ifadeleri kullandı:

“Genel olarak sıkıntılarımız çok. Bu sabah enflasyon belirlendi yüzde 85 oranında. Buna dayanma gücü çok zor. Esnafımız sattığını yerine koyamıyor, piyasaya baktığımız zaman hiç satan yok Ben genelde esnafın durumunu izliyorum sattığını da yerine koyamıyor. Girdi maliyetleri de yüksek onun için kimse Kredi kullanamıyor maliyetleri yüksek.Bölgemiz olarak baktığımız zaman iş sahamızı nasıl genişletebiliriz? Artvin Arhavi olarak OSB Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah onu geliştirebilirsek önümüzdeki seneye istihdam alanımız yüksek olur. Onunla ilgili yüzde 30-35 civarlarındayız 15 milyon bir talebimiz var o da yakın zamanda düşer gibi geliyor. OSB’nin 400 dönüm arazi üzerinden 170-180 dönümünü aldık cumhurbaşkanımız havaalanında söyledi İnşallah o da gerçekleşir onunla ilgili bir çalışma yapacağız bunu hayata geçirebilirsek bölgemizde istihdam sorununu aşacağız. Beni her gün Organize Sanayi ile ilgili arayan var. Bunu hayata geçirsek bölgemiz için müthiş bir şey olacak. Ticaret erbabı olarak ona yüzde 100 inanıyoruz. Öteki taraftan bölgemizde Sarp Sınır Kapısı var Bununla ilgili yorum yaptık. Bu yorum biraz üzerimize patladı gibi geldi o yüzden pek bu işi karışmıyorum. Biz nakliyecileri savunurken birileri birilerinin koluna girdi o yüzden böyle beklemek daha iyi. Temennimiz o ki İnşallah Orası da çözülür. İran Türkmenistan sınır kapısı pandemiden dolayı kapalı olduğundan dolayı bu yığılmalar oluyordu. 1 Haziran itibari ile açıldı. Posof kapıda da tadilattan dolayı kapalıydı orası da bu ayın 20'sinde geçişine başlayacak Ondan sonra belki Bu bölgedeki rahatlık yaşanabilir. Karadeniz Bölgesi olarak Trabzon Rize iş adamları veya ihracatçılar ciddi anlamda etkileniyor. İstanbul'dan Ankara'dan nakliyeniz geliyor sınır kapısında Bir iki gün beklemesi sorun değil ama; Çayeli'nden Rize'den Hopa'dan Gelen araba 500 dolara Batum’a gidecekse mağdur oluyor. Kendi şirketinden bahsedeyim biz şu anda ihracatta yüzde 50 düştük önümüz açık olsa yüzde 50 fazlasını yapacağız. Benim ayda 10 bin tonun altına düşmemesi lazım ama ben şu an 4 bin ton 6 bin ton arası gidiyorum. Bizim gibi ihracatçı olan arkadaşlarımız da çok mağdur biz bunun gündeme getirince Sarp Sınır Kapısı başmüdürü “Ben 24 saatin 22 saati gibi çalışıyorum, bizi eleştirenler de hodri meydan” dedi.  Biz de ondan sonra bıraktık. Bu Kapıya bir el atılması gerekiyor.”