YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 11:36   Güncelleme : 07-01-2022 11:36

Vazgeçme noktasına geldik

Vazgeçme noktasına geldik

Artvin Arı Yetişiciler Birliği Başkanı İbrahim Durmuş arıcıların sorunlarını dile getirerek “Kovan başı 20 lira destek yeterli değil” dedi.

Artvin Arı Yetişiciler Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, arıcıların sorunlarını "Arıcı arkadaşlarımla devamlı görüşüyorum. Bana ‘Biz bu işi babadan, dededen getiriyoruz ama bu işler böyle devam ederse biz bu arıcılıktan vazgeçme noktasına geldik’ diyorlar” sözleri ile aktardı.

Artvin Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı İbrahim Durmuş arı üreticilerinin yaşadığı sorunları anlattı:

“6 yıldır bu işi yürütüyorum. Tabii bu son yıllarda bazı sıkıntılarımız oldu, bu sıkıntıları gidermek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Öncelikle Artvin ve Türkiye genelindeki kuraklık nedeniyle bayağı etkilendik. Artvin coğrafyası da etkilendi. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlıktan isteklerimiz var. Bin üç yüz kırk arıcıyla biz Artvin'de bu işi devam ettiriyoruz. 120 bin civarında canlı kovanımız var. Bu son girdilerin artmasıyla ekonominin allak bullak olması bizim arıcılık sektörünü çok etkiledi"

Girdi maliyetlerindeki artışa değinen Durmuş, "Ahşap, kereste, kovan, çerçeve, mum, çivi vesaire bu enstrümanlarla bu işleri yürütmeye çalışıyoruz. Ortalama bir kovan 500-600 bin TL civarında. İçerisindeki mumu, çerçevesi ile 700, 800 bin lira bir boş kovanın bize maliyeti oluyor. Bu konuda arıcılarımızın sıkıntıları var. Arıları beslemek için Türk Şeker'den aldığımız şeker veya pancar şekeri kullanıyoruz, bunun maliyetleri çok arttı" diye konuştu.

Arıcıların bu nedenle sorun yaşadığını belirten Durmuş, "Diyorlar ki; 'Başkan bize bu iş babadan, dededen kalmış, bu işler böyle devam ederse biz bu arıcılıktan vazgeçme noktasına geldik.’ Arıcılarımızın desteklenmesini, alım gücünün desteklenmesi ve nakliyede mazot desteklenmelerinin artırılmasını bekliyoruz. Bu konuda bakanlığımızın bir çalışma yapacağına inanıyorum” diye ekledi.

Durmuş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz 6 ay önce buradan 175 liraya üreticiye kovan veriyorduk veya üreticimizden 175-200 lira civarında kovan alıyorduk. Şu anda 500-550 lira bir kovanın alışı satışı.Arıcımız bundan zorlanıyor. Diyelim ki bundan 2 ay önce Türk Şeker'de anlaştığımız gibi kovan başı 220 liraya ikişer kilo şeker alıp arıcılarımıza verdik ve arıcılarımız 220 liradan şekerin çuvalını aldılar. Şeker çuvalı için şu anda Artvin’de kesin bir rakam yok ama maksimum 420 lira, minimum 380 liradan gidiyor. Buna Devletin bir an evvel el atmasını temenni ediyoruz. Üreticilerimizin bir gram balı artmadı. Bundan iki ay önce sattığımız fiyattan satıyoruz. Bizim ürünlerimizde artış yok ama girdilerimizde çok artış var. 2021 yılında 40-45 liraya mum alıyorduk şu anda mumun fiyatı 100 lira civarında.

Bakanlığımızın bizim için kovan başı verdiği destekleme var. Türkiye genelinde aynı desteği alıyoruz. Aslında Artvin, Ardahan gen bölgesi Kafkas arısının korunma alanı. Artvin ve Ardahan bölgesinde bal olmadığı zaman bizim arımızı buradan Kars'a, Van'a, Diyarbakır'a götürme şansımız yok. Gen merkezi olduğundan Artvin ve Ardahan diğer illerden ayrı tutulması gerekiyor. 2020 yılının destekleme rakamına göre Bakanlık bize kovan başı 15 TL’den ödeme yaptı. Bu yıl 20 TL’den ödeme yapacaklar.

Bu ödemenin Artvin’de 40 veya 50 lira civarında olmasını biz arıcılar olarak istiyoruz. Çünkü bizim yaşam alanımız dar, başka bir yere gitme şansımız olmadığından 20 lira destekleme bizim arıcılarımıza yeterli değil. Bu teşviki Bakanlığımız tam hakkıyla vermesi gerekir ki biz doğada olan bir ürünü bala çevirelim ve Türk ekonomisine katkıda bulunalım. Biz bu desteklemenin bir daha gözden geçirilip artırılmasını temenni ediyoruz.”

Dilan Şahinbaş