YEREL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 14:13   Güncelleme : 06-04-2021 14:13

Vatandaşların dikkatine!

Hopa Kaymakamlığı, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanması nedeniyle çay veya diğer tarımsal faaliyetleri için köylere veya bulunduğu mahalleden başka mahallelere gitmek isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren açıklamada bulundu.

Vatandaşların dikkatine!

Hopa Kaymakamlığınca yapılan açıklamada; “Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanması nedeniyle çay veya diğer tarımsal faaliyetleri için köylere veya bulunduğu mahalleden başka mahallelere gitmek isteyen vatandaşlarımız aşağıdaki kurallar dahilinde hareket edeceklerdir.

1- ilçe merkezinde yerleşik olup köyde arazisi olan vatandaşlarımız;

a- Köyde evi bulunanlar cuma günü saat 21:00 a kadar köydeki ikametine gidecek pazartesi günü saat 05:00 dan sonra dönebileceklerdir ve köyde bulundukları süre zarfında köydeki vatandaşlarımız gibi sadece evi ile arazisi arasında sokağa çıkabilecek ve tarımsal faaliyetlerde bulunabileceklerdir Akraba, eş dost ziyareti yapılmayacaktır.

b - Köyde evi bulunmayan vatandaşlarımız muhtarlarından evleri bulunmadığına dair evrak talep edeceklerdir. Muhtar bu evrağı whatsapp üzerinden ilçe yazı işlerine bildirecek ve ilgili kişiler cumartesi günü saat 8:00 ile 10:00 arası kaymakamlıktan cumartesi ve Pazar günleri için gidip gelmek üzere izin belgesi alabileceklerdir.

c- mahallede ikamet edip başka mahallede arazisi olanlarda yine diğer mahallede arazisi olduğuna dair muhtarlıktan alacağı belge ile evi ve arazisi arasında cumartesi pazar gidip gelebilmek için kaymakamlıktan izin alabileceklerdir.

2- köylerde ve mahallelerde evi ve arazisi aynı muhitte olan vatandaşlarımız bu ikamet ettiği mahalle ve köy sınırları içinde evi ile arazisi arasında gidip gelerek işlerini görebileceklerdir.

Kıymetli vatandaşlarımız amacımız sokağa çıkma kısıtlamasında vatandaşlarımızın en asgaride temasta kalması ve şehrin bütün alanlarına izin alınmış diye geçmemesidir. Salgın ile mücadelede eş dost akraba ziyaretlerine ve kalabalık ortamların oluşturulmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Yarın 8:00 -19:00 saatleri arası kaymakamlık açık olacak olup tarım faliyetleri ile uğraşan ve aşağıdaki gibi durumu bulunan vatandaşlarımız giriş katta bulunan AÇIK KAPI biriminden izin belgesi talep edebileceklerdir.

aslolan vatandaşlarımızın cuma günü köylerine geçip pazartesi dönmeleridir.

Örneğin: -Başköy’de kalan ikameti de bu köyde bulunan vatandaşımız sadece köy evi ve arazisi arasında gidip gelebilecektir. İzin almasına gerek yoktur.

-İlçe merkezinde kalan ve Başköy’de arazisi bulunan ancak köyde evi olmayan vatandaşımız kaymakamlıktan cumartesi ve Pazar için ilçedeki ikameti ile arazisi arasında gidiş geliş izni alacaktır. Köy Muhtarı vatandaşımızın evi olmadığına dair belgeyi yazı işlerine iletecektir.

-İlçe merkezinde kalan ve köyde evi bulunan vatandaşımız cuma günü saat 21:00 a kadar köyüne gidecek, pazartesi dönecek ve köyde sadece evi ile arazisi arası gidip gelebilecektir.

- mahallede ikamet eden ve tarım arazisi de aynı mahallede bulunan vatandaşlarımız evi ile arazisi arası gidip gelebilecektir. İzin almasına gerek yoktur.

- Mahallede kalan ve arazisi başka mahallede bulunan vatandaşlarımız ise ve tarım arazisinin bulunduğu mahallede kalacak yeri yok ise cumartesi pazar gün içi gidip gelmek için kaymakamlıktan izin alacaktır.

- Mahallede ikamet eden ve arazisi başka mahallede bulunan ve o tarım arazisinin bulunduğu mahallede kalacak yeri olan vatandaşlarımız cuma günü saat 21:00 a kadar tarım arazisinin bulunduğu mahalleye geçecek ve pazartesi dönecek ve arazisinin bulunduğu mahalledeki evi ile arazisi arası işlerini görebilecektir. Şehrin başka noktalarına geçemeyecektir.

NOT:

1. kaymakamlığımız giriş katında bulunan açık kapı hafta sonu açıktır.

2. Muhtarlarımız Vatandaşın köyde evi olmadığına dair yazıyı pazartesi aslını ulaştırmak üzere hafta sonu whatsap üzerinden yazı işleri müdürü Mecit Aydemir'e ulaştırabilir” ifadelerine yer verildi.