YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2021 11:08   Güncelleme : 24-06-2021 11:08

Vatandaş Tepkisi

1 Temmuz’dan sonra kalkacak yasaklara yönelik vatandaş önemli açıklamalarda bulundu.

Vatandaş Tepkisi

İçişleri Bakanlığı Temmuz ayı tedbirleri genelgesinde 1 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu kabine toplantısı sonucu yasakların kalkacağı yönünde karar alındı.  Artvinli vatandaş bu karar doğrultusunda açıklamalarda bulundu.

Emre Altıparmak, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı “ 15 yıldır müzisyenlik yapıyorum, 5 yıldır da düğün organizatörlüğü yapıyorum. İşlerimiz covid-19 döneminden sonra baya düşüş yaşamıştı hata hiç dükkânımızı açıp organizasyonumuzu yapamadık. Şu anki kararlara rağmen yapılacak organizasyonlarımızda çiftlerimizin düşünceleri ve beklentileri var halen daha kararların ne tür doğrultuda gittiği hiçbir şekilde belli değildir. Bizlerde kısıtlı şekilde çalışıyoruz personellerimiz aynı şekilde düşük durumda örneğin müzik olmayacağı için bir orkestra olmayacağı için o insanların ortada mağduriyeti var bu şekilde eksiklikler olduğunu düşünüyorum kararlar anlamında inşallah çiftlerin istediği gibi düzgün şekilde organizasyon çıkartabiliriz.  Şu an alınan müzisyenlere yönelik kararlara yönelik şunu söyleyebilirim, müzisyenler dünyanın en tatlı insanlarındandır gidip yanlarına oturduğunuzda sizinle sıcak bir şekilde konuşurlar, yanınızda güven veren insan olurlar ama biliyoruz ki müzisyenler bu dünyada şu anki Türkiye’de yapılan baskılar onları çok yormuş durumda. Hiçbir zaman sorulmadı ki bu intihar eden müzisyenlerimizin durumu neydi, neden intihar etti. Şu anda bakıyoruz yine müzisyenlerin durumu ağır ve kaybediyoruz bu müzisyenleri insanlar kötü zamana geldiği için para kazanamadı, sahne alamadı, müzisyenlik yapamadı ve enstrümanlarını satıp evine ekmek götürenler oldu en değerli varlığı enstrümandır bir müzisyenin hata en yakın dostudur ama ne yazık ki enstrümanını satmak zorunda olanlar oldu. Bizler aynı zamanda sahnede kurduğumuz ses sistemi olsun, ışıklandırma olsun bunu yapan arkadaşlarımızda cihazlarını satmaya mahkûm kaldı çünkü fakirleştirilen müzisyen topluluğu oluşturuldu. Esasında, şimdi biz kusura bakıyoruz aslında çünkü bizler bu sokaklarda olsun, sahnelerde olsun veya televizyon, radyo gibi alanlara en güzel tonları, en güzel duyguları katan bizler müzisyenleriz bunların en güzel şekilde Türkiye’de değerlendirilmesi ve haklarının geriye alınmasını talep ediyoruz. Müzisyenler hiçbir zaman ezilmemelidir, bizler yine türkülerimizle, şarkılarımızla, bestelerimizle, seslerimizle inşallah yine güzel zamanlarda kavuşuruz diye umut ediyoruz. Bu baskılara müzisyenler asla boyun eğmeyecektir. Bir yandan Kafkasör festivaline değinecek olursam bunun kararını valiliğin verdiğini biliyorum yani araştırmalarımda öyle, belediyenin de bu organizasyonu alıp orada festival düzenlediğini biliyoruz ama şu anda benim bildiğim herhangi bir açıklamamız yok. Umarız bu kültürümüzü de köreltmeden ve söndürmeden en kısa zamanda devamlılığını sürdürürüz “ dedi.

Altıparmak, yaptığı konuşma sonrasında Artvin’in esnaflarından olan Hasan Okur, şu ifadeler açıklamalara devam etti.

Okur, “ etraf 1,5 senedir kapalı kiraya sıra gelince göz çıkartıyorlar. Ben şaşırmış durumdayım bunalımdayım eve gidiyorum huzurum yok buraya geliyorum iki tane çay satamıyorum ne yapmam lazım diye düşünüyorum. Ben 60 yaşındayım bugüne kadar böyle bir şey yaşamamıştım zamanından beri çay ocağı işletiyorum ayrıca emekliyim, emekli maaşım olmasa ben eve ekmek götüremiyorum. Sağ olsun hanım çalışıyor bir yandan onunla geçinmeye çalışıyoruz aldığım maaş buranın kirasına yetmiyor ki, yemin ederim bunalımdayım. Evde balkonda otururken kendi kendime diyorum at kendini aşağı kurtul bu hayattan bu yaştan sonra bunları çekme, dükkânın sahibine mi cevap vereyim, çoluk, çocuğa mı cevap vereyim artık ne yaptığımı bilmiyorum bir sürü borcum var çözüm yolu arıyorum bir şey yapamıyorum çünkü buna izin vermiyorlar. Allah kolaylık versin hepimize sinir, stresten önümü göremiyorum marketten bir şey alırken veresiye yaptırıyoruz artık onu da yaptırmaya yüzümüz bu yaştan sonra yok ne hale düştük. Şimdi adam kahveye geliyor ve kahvede oyun yoksa ne diye otursun gelen yaş kitlesi bizde belli adam gelir burada arkadaşları ile oyununu oynar akşama kadar rahat durur ama oyunlar yok. Olmadığı içinde adam gidiyor caminin orada çayını içiyor oturuyor eğer oyun olsa birazcık daha rahatlarız ama oyunlar yasaklanınca bizim işlerimiz yok. 1 Temmuz kararı açıklandı iyi böyle olursa rahatlayacağız ama 3 gün sonra her şey değişiyor yarına ne olacağı belli değil şimdi insanlar bu kararlardan dolayı mutlu, yüzü gülüyor ama yarın belki tekrar başka karar ile yasaklar uygulanacak nereden bilebiliriz bizde oyun yasak adam yok içeride ama AVM’lere girince içerisi tıklım, tıklım dolu böyle olmaz bize ceza mı yazacaklar korkusu ile yaşıyoruz ama marketlerde insanlar dip dibe Allah sonumuzu hayır etsin “ dedi.