YEREL
Giriş Tarihi : 28-06-2021 10:57   Güncelleme : 28-06-2021 10:57

Vatandaş Ne Yapsın?

Artvinli TV’nin Meslek Örgütleri programında bu hafta Remzi Yıldız konuk oldu.

Vatandaş Ne Yapsın?

SS.33Nolu Şehir içi Mün. Koop. Başkanı ve Artvin şoförler odası Başkan Yardımcısı Remzi yıldız konuk olduğu programda önemli açıklamalarda bulundu. “ ülkemizi ve Artvin’imizi tehlike altına alan covid-19’a karşı tedbirlerimizi ihmal etmeden maske, mesafe ve hijyen kurallarına özen göstermemizi ve bu salgından hep beraber kurtulmamızı bir an önce eski normalleşmeye dönmemizi diliyorum. İlimizde pandemi kontrollerinde ve denetlemelerinin esnaf-vatandaş ilişkilerini samimi bir şekilde uygulayan, pekiştiren esnaf ve vatandaşlarımızı en güzel şekilde dinleyen sorunları çözüm noktasına kadar takip eden Sayın Valimize, İl Emniyet Müdürümüze, İl Jandarma Alay Komutanımıza ve Artvin Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz “dedi.

Kooperatif

Yıldız, kooperatifin kuruluşundan bu yana geçen zamana yönelik şu ifadeleri kullandı “ kooperatifimiz 2006 yılında kuruldu ancak, kooperatifimiz kuruluncaya kadar 25 sene önce tüzel kişiliği almadan bir birlik olarak bu hizmete belediye çatısı altında devam etti. Tüzel kişiliğini, kooperatif hakkını 2006’da aldı ve biz 2005’de girdikten sonra kooperatifleşmeyi o zaman yaptık ve kooperatifimiz 32 üyeden ibaret olup 25 çalışanı ile birlikte 60 kişiye hitap eden, burada 25 kişiyi devletin sırtından alıp istihdam sağlayan kişiyim. Kooperatifimiz çalışma düzeni olarak Türkiye’nin hiçbir yerinde uygulanmayan uydu sistemi uygular yani kooperatifimizin idare binasından çıkan araç uydu sistemine girer ve uydu sistemi ile en son durağa çıkar 1 saate bir turunu tamamlar ve de uydu kontrol sistemi ile tekrar idare binasına girer. Bu sistem Türkiye’nin hiçbir yerinde olmadığı gibi diğer yerlerde adaleti sağlamak kooperatif üyelerinin arasındaki geçimsizliği önlemek açısından önemli bir konudur diğer yerlerde görevliler tutulmuş bu hizmeti kontrol noktalarında yapıyor. Ancak bizde uydu sisteminden kontrol ediliyor 1 gün sonra cetveller çıkarak bir seferde bir aracın 7 yerde kontrol noktası var, bu noktalara ilgili dakikasında ve saniyesinde intikal etmesi gerekir. 7 noktanın her hangi birinde aksaklık yapan, 30 saniye toleransı var 30 saniyeyi 1 saniye geçirdiği an bir arka arabaya 1noktada 10 lira 7 noktamız var 70 lira bir arka arabaya bir seferde ceza ödemek zorundadır. Onun için kooperatifimizin uydu sistemi üyeler içerisinde caydırıcı olduğu kadar adaleti sağlar ve bir üyenin diğer üyeye hakkı geçmez paylaşım kazanım eşit bir şekilde dağılır. Aynı zamanda kooperatif olarak kamu hizmeti de yapıyoruz, geçen gün çarşı içinde bir hoş olmayan bir şekilde dükkândan bir şey alınmış ve emniyetimiz bunun üzerinde düşüp takip etmiş vatandaş dolmuşu kullandığını öğrendik. Çarşıdan toprak suya yaya inmiş, toprak sudan dolmuşu kullanıp terminale inmiş ve onun eşkâlini bizim araçlardaki kamera sisteminden bulduk sonrada emniyet müdürüne teslim ettik. Kooperatifimizin çalışma sistemi ikiye bölünerek yapılmaktadır bir yaz dönemi bir de okul zamanı dönemi şimdi yaz dönemlerinde 3 ve 5 dakikalık sisteme çalışırız okul zamanı 2 ve 3 dakikalık sistemler halinde çalışılarak bu hizmeti vatandaşımıza, öğrencimize, yaşlımıza en iyi şekilde en kaliteli şekilde sunmaya çalışıyoruz “ dedi.

Çalışma

Yıldız, cadde yapılanmalarına yönelik şu açıklamalarda bulundu “ tabii ki doğalgaz çalışmaları olduğu ve cadde çalışmaları olduğu müddetçe, cadde çalışmaları son 50 yılda görünür şekilde düzenli yapılamadı. Şu anda yapılan çalışmalar için Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkürlerimi iletmek isterim çünkü çalışmalar her ne kadar bizleri zor duruma sokuyor olsa da Artvin’imiz için çok güzel çalışmalar bunlar ve yollar çok güzel bir düzenle yapılıyor. Doğalgazın gelmesi de ayrıca güzel oldu Artvin adına mutlu eden güzel gelişmeleri yaşamaya devam ediyoruz ve bunları görüyoruz “ dedi.

Belediye çatısı altında

Yıldız, verdikleri özel hizmete yönelik şu açıklamalarda bulundu “ biz buradan samsuna kadar bir ekip kurup samsuna kadar illere uğradık taşıma fiyatlarını aldık. Oradan Trabzon’a kadar tüm Karadeniz İllerinde bulunduk ve taşıma fiyatlarını aldık. Hiçbir yerde bizden düşük fiyat yok, bugün ki piyasa şartlarına göre baya bu konuda bizlerde zor durumlarda bu hizmeti veriyoruz. Bugün Artvin İlimizin coğrafi yapısı bozuk ve yollar göründüğü gibi kasisi çok arabalarımızda ön düzen kalmadı. Diğer İllerde bir lastik 40 bin yapar ama Artvin’de 15 bin yapar kilometrede yıpranıyor. Bir fren balatası diğer İllerde 40 bin yapar bizde ise yine 15 bin yapıyor taşıma fiyatları insanların gözü önüne geliyor fakat bunun tamir, bakım, yedek parça, lastik gibi ürünlerin artışları kimsenin gözü önüne gelmiyor. Bir arabanın yağ bakımı geçen sene 1100 lira bu sene 1900 lira artış oranı yüzde yetmiş oldu. Bu sene şu fiyatlar karşısında bizlerde zor durumdayız elbette artacak kimse fiyatları arttırmasa bizim yaşamımızda çok zor koşullar içerisinde olduğu için zorda kalıyoruz. Tabii ki vatandaş haklı ama esnaf ne yapsın, bugün bir bardak çay 3 lira ancak bu gibi durumda bizlerde malumdur ki bu hizmeti sürdürmek için bir şeyler yapmamız şart, kar etmeyen hiçbir kurum, esnaf çalışamaz, çalışmaz bunu tek kalkındırıp yapamaz “ diye konuştu.