Yerel
Giriş Tarihi : 10-01-2023 17:12

Vali Doruk basın emekçileri ile bir araya geldi

Vali Doruk basın emekçileri ile bir araya geldi

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kapsamında basın mensupları ile Artvin Deriner Barajı Gövdesinde yapılan Barajlar Müzesi’nde bir araya geldi.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" kapsamında müzeyi basın mensuplarına tanıttı. Barajlar Müzesi’nde düzenlenen kahvaltı programına Artvin Vali Yılmaz Doruk, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yaşar Kars, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Tolga Gül, Artvin Gazetecilik Basın Yayın Limited Şirketi ortakları Hüseyin Erel, Okan Sezgin, İsmet Başar, Artvinli Tv Genel yayın yönetmeni Hatice Ersöz, Artvin ve ilçelerinde çalışan basın emekçileri katıldı.

Düzenlenen kahvaltıda konuşma yapan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, medyanın yeni boyutlar kazanmasına ve etki alanının daha da artmasına vesile olan bu durumun, aynı zamanda kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılama sürecinde dünyadaki tüm sınırların ortadan kalkmasını da sağladığını kaydederek, "Türk basınının, teknolojik ilerlemelerin sektöre getirdiği bu hızlı değişimleri yakından takip ederek çağa ayak uydurması hem kendisi hem de ülkemizin geleceği adına önemlidir. Şüphesiz ki böylesine sınırların ortadan kalktığı ve yönlendirmeye açık bir alanda, insanların haber alma ihtiyacını karşılamadaki başvurduğu kaynakların oluşmasında büyük pay sahibi unsurlardan birisi de gazetecilik mesleğidir."

Doruk, gazetecinin, kamuoyuyla paylaştığı haberleri eksiksizlik, tarafsızlık, doğruluk, kamu yararını gözetme, kişilik haklarına ve demokratik değerlere saygı gibi mesleki ilkeler çerçevesinde oluşturması, insanların haber alma ihtiyaçlarını manipülasyondan uzak biçimde gidermesinin yanı sıra daha bilinçli ve gelişmiş bir toplum yapısı oluşmasına da katkı sunan önemli bir olgu olduğunu vurgulayarak, "Bu düşüncelerle toplum için böylesine önemli bir görevi mesleki ilkelerin verdiği sorumluluk bilinciyle fedakarca icra eden gazetecilerimizle birlikte ilimizde faaliyet gösteren yerel basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Doruk, Çoruh Nehri’nde tamamlanmış 5 baraj bulunduğunu ve barajlar şehrine böyle bir müzenin çok yakıştığını belirterek "Artvin Barajlar şehri olarak anılıyor. Çoruh nehir üzerinde birbirini takip eden, tamamlanmış 5 barajımız yer alıyor. Burası ziyaretçi ve barajlar müzesi olarak yapılandırdığımız nokta, Artvin'deki barajların yapılması teknolojisi, üretim şekli ve tarihçesini anlatan ve maketlerin yer aldığı bir müze oluşturduk. Bu anlamda ülkemizde tek diyebiliriz. Zaten Artvin'e yakışan bir gelişme, bir eser barajlar şehrine de bir müze yakışırdı" ifadelerini kullandı.

Vali Doruk Artvin her geçen gün çehresi değişen bir vilayet olduğunu belirterek “Muhteşem bir yer burası. Ben 5 yılda birçok çeşitliliğe şahit oldum. Artvin birçok alternatif sunuyor. Artvin’de hem hizmet hem gelişmesi bakımından katedilen mesafe, yenilikler bizi de dinamik tuttu. Geldiğimiz noktada 2019 rakamları bizim için dönüm noktasıydı. Pandemi sonrası durgunluk yaşadık dünya ile birlikte. 2022 yılının sonuna geldiğimizde 2019 rakamlarına geldiğimizi gördük. Sarp sınır kapısına baktığımızda oradaki ticaretin akışı hızlı gelişti. Ben geldiğimde 350-400 TIR sayısını bulduğumuzda iyi rakam diyorduk. Kapı yenilendi bugün itibari ile günlük ortalama 600’ün üzerinde TIR çıkışı sağlıyoruz. Bu neden önemli ülkemizdeki ticaretin gelişmesiyle alakalı ilimizdeki ekonomik hareketliliği de işaret ediyor” dedi.

Vali Doruk, Türkiye’de olan işsilik oranına göre Artvin’de daha az olduğunu belirterek “TIR parklarımıza yenilerini ilave ettik. Trafik akışını düzenlemek için yazılım sistemi geliştirdik bir düzen geldi. Belli dönemlerde trafik sıkışması yaşanıyor. Bu bizim için aşılması gereken bir problem ama esasında pozitif gelişmenin negatif sonuçları diyebiliriz. Kaçkar Bölge Müdürlüğündeki yaklaşık rakam 1 milyar 600 milyon gibi bir ihracat rakamına ulaştık. Geçen yıla göre yüzde 37 gibi bir ihracat artışı söz konusu. Bu Artvin’in bilinenin ötesinde ülke ekonomisine katkısı bakımından parametrelerden birisi. Bu ülke genelindeki ortalama bir işsizliğin olması bir sonucu da doğuruyor. Neredeyse ülke geneline göre yarısı kadar işsizlik oranı seyrediyor bizde” ifadelerini kullandı.

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yaşar Kars düzenlenen kahvaltıda konuşma yaparak Artvin yerel basının zor durumda olduğunu bu anlamda bütçesi kendine ait olan kurumların yerel basına ortak bir bütçe sağlayarak katkıda bulunması gerektiğini belirterek “Geçtiğimiz aylarda Zeki Alkan Başkanımızla istişare ettik. İki dernek kurulu kararıyla ortak bir dekorasyon yayınladık. Bu deklerasyonda Artvin yerel basının ve ulusal basınının temsilcilerinin görüş ve önerilerini özellikle meslek anlamında yaşadıkları sorunlarını ve Artvin’in ekonomik sorunları anlamında il meclisinde mebuslarımızla paylaştık. Kısaca biz yerel basın olarak zor durumdayız, Artvin’deki bütçesi kendine ait olan kurumlar bu işe politik olarak baksın basın genel anlamında ele alınsın, bu işe bütçe ayrılsın ve yerel basın sonuç olarak desteklensin. Anadolu basını çok zor durumda, gerekli yerlere dile getirdik ve önümüzdeki hafta olabilir ortak bir basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Kars, Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un gerçekleştirdiği çalışmalarını yakından takip ve gözlemlediğini ve Artvin’e turizm anlamında katkılarında teşekkür ederek “Sayın valimizin yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ediyorum ve gözlemliyorum. Kendisine hem dernek hem şahsi olarak teşekkür ediyorum. Artvin’i turizm anlamda marka çalışmaları gibi bu tip güzel çalışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Kars, Artvin’de bulunan derneklerine genç gazetecilerin katılım sağlamalarını belirterek “Önümüzdeki günlerde dernek yapılarımızı hareketlendirmek istiyoruz. Özellikle genç arkadaşlarımızı katılım sağlamalarını derneklerimize uğramalarını talep ediyorum. Tekrardan bu organizasyonu düzenleyen, uğraşan emekçi arkadaşlarımıza, burada bulunan genç ve emekçi gazeteci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber