YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 10:11   Güncelleme : 24-03-2021 10:11

Vaka Sayıları 10 Binden 20 Bine Çıktı

Sağlık emekçileri Sendikası Artvin Temsilcisi Doktor Serhan Safatlı COVİD-19 salgınının Artvin’deki durumuyla ilgili açıklama yaptı.

Vaka Sayıları 10 Binden 20 Bine Çıktı

Kontrollü normalleşme döneminin 3’üncü haftasının sonunda açıklama yapan Sağlık emekçileri Sendikası Artvin Temsilcisi Doktor Serhan Safatlı, 10 binin altında olan günlük vakaların 20 binin üzerine çıktığını belirtti.

Dr. Safatlı’nın açıklamasının tamamı:

Kontrollü normalleşme döneminin üçüncü haftasının sonuna geldik.  Ülkemizde  ve Artvin ili genelinde vaka sayılarında artış devam ediyor. Kontrollü normalleşme dönemi öncesinde ülke genelinde 10 binin altında olan günlük vakalar 20 binin üzerine çıktı, Artvin’de ise  10’un altında olan günlük vakalar bugünlerde 50 civarında. Salgın hem ilimizde hem de ülkemizde kontrolden çıkmış durumda.

Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’ ne göre iki doz aşı olup aşının üzerinden 14 gün geçen kişiler, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında karantinaya alınmayacak. Aşılama hızının azaldığı bu dönemde böylesi kararlar almak - kişiler aşılanmış olsalar da bulaştrıcılığın devam edeceği bilinmesine rağmen -  vaka sayılarında ciddi artışlara neden olacaktır.

Bir kaç gün önce Sağlık Bakanının “son 15 günde vaka sayıları artmasına rağmen mevcut kısıtlamaların değişiklik olmadan devam edecek” söylemi, ülkenin sürü bağışıklığına terk edildiğinin itirafıdır. Sürü bağışıklığı stratejisi ise başından beri şeffaf bir şekilde yönetilemeyen salgının artık kontrol altına alınamadığının itirafıdır.

DİLAN ŞAİHNBAŞ