YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 11:27   Güncelleme : 15-09-2021 11:29

VADİLERİMİZİN YAĞMALANDIĞI BİR SÜREÇTEYİZ

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya köyünde Atahes Mühendislik tarafından, yapımı planlanan Aydın HES projesinin “ÇED olumlu kararı”na karşı açılan davaya yönelik bilirkişi incelemesi gerçekleştirildi.

VADİLERİMİZİN YAĞMALANDIĞI BİR SÜREÇTEYİZ

Ata HES Mühendislik Müşavirlik Enerji tarafından Yusufeli Kılıçkaya köyünün su akmaya deresinde yapılması planlanan Aydın Regülatörü HES projesinin “ÇED Olumludur Kararına” karşı köylüler tarafından açılan dava sebebiyle bilirkişi heyeti dün köye gelerek incelemelerde bulundu.

2014-2019 dönemi Kılıçkaya Belediye Başkanlığı yapan Erdoğan Gazihan heyetin inceleme yapmasından önce açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanının Kılıçkaya’da seçildiğini, kültür seviyesi yüksek olan bir köy olduğunu ifade eden Gazihan, “Maalesef insanları göçe zorluyorlar, iyi yönetilmediği için. Deremize, susuz deremize HES yapmak isteniyor. Ben Belediye Başkanı iken de 3-4 sefer geldiler aynı projeyle, biz o zaman gönderdik. Uslanacakları yok gibi ama mutlaka uslanacaklar. Mutlaka halk yaşam alanlarını koruyacaktır, mücadele devam edecektir. Haklı olanlar mutlaka kazanacaktır. Dere üzerinde bir de bizim değirmenimiz var. Eskiden değirmen fabrika gibiydi. O zaman sular bellir mevsimlerde yükselir ve değirmen dönerdi ama şu an sular zaten az. Değirmenin dönmesi de çok zor. Nasıl elektrik üretecekler” dedi.

Ankara’da Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile TRT’nin ortak yapımı olan ve 2003 yılında çekilen “Çoruh Artık Durgun Akacak” belgeselin Genel Yönetmeni Filiz Babacan Ozankaya da bilirkişi heyetinin keşfi için Kılıçkaya’da bekleyen köylülerdendi. Çoruh nehri üzerinde yapılan barajlar dolayısıyla insanların farklı illere göç etmek zorunda kaldığını ve kimliksizleştirilme yapıldığını belirten Ozankaya, “Çoruh Artık Durgun Akacak belgeselini hazırlarken Çoruh’u yaşayan ve yaşatanlara demiştim. Şimdi de Kılıçkaya’da Hasanağa deresini yaşayan ve yaşatanlara sevgilerimi gönderiyorum. Hasan Ağa deresi ismini benim dedemden alır. O derede 2 tane değirmenimiz var, her sene o 2 değirmeni ayakta tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Zamanında köylü o değirmenleri kullanırdı. Şimdi Kadın Girişimcileri Kooperatifimizin böyle bir çabası var. Önemli bir girişimde bulundular. Yakında hem pirinç çeltik değirmenini hem de un değirmenini aktif hale getirecekler” diyerek Kılıçkaya köyünde yeniden üretimin başladığını ve zaten çok az su akan dereye aslında köylünün ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Dava avukatı Bedrettin Kalın ise bilirkişi keşfinin ardından açıklama yaparak Kılıçkaya HES projesinin “ÇED Olumlu Kararı”nın iptali için dava açtıklarını, bilirkişi heyetinin gelerek keşif gerçekleştirdiğini belirterek, “13 Eylül’de de Rize’de; İkizdere’den başlamak üzere 5 tane taş ocağının keşfini yaptık. Bu keşifleri 1 güne sığdırıyorlar, paket program gibi. Bugün de yine 4 tane HES projesinin keşfi var. Şavşat Hanlı Projesinin keşfi var, Ardanuç ilçesinde 2 keşif daha var. Biz uzunca bir süredir yaklaşık 10 yıldır ama giderek hızlana bir trendle bütün vadilerimizin ve bütün değerlerimizin yağmalandığı bir süreç yaşıyoruz. Düşünün 5’er 5’er keşifler yapılıyor. Bu keşiflerin ne derece sağlıklı olduğu tartışılır. Böyle bir süreci Türkiye yaşıyor. Bir an önce kurtuluruz inşallah. Tabii bu ancak mücadeleyle olacak, hukukla, adalet arayışıyla gerçekleşecek. İnsanların topraklarını sahiplenmesiyle gerçekleşecek” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ