Yerel
Giriş Tarihi : 27-03-2023 14:34

Uzman Dr. Genç’ten oruç uyarısı

Uzman Dr. Genç’ten oruç uyarısı

Ramazan ayının gelmesiyle uzmanlardan beslenme önerilerini sıralıyor. Uzmanlara göre oruç tutmak vücudu toksinlerden arındırıyor. Peki hangi hastalar oruç tutabilir? Genel Cerrahi Uzmanı Levent Genç cevapladı.

11 ayın sultanı ramazan ayı geldi, uzmanlara göre ise oruç tutmak vücudu toksinlerden arındırıyor, öyle ki birçok hasta doktor izniyle oruç tutabiliyor. Arhavi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Levent Genç:

 “Mutlaka bütün hastalar, ilk etapta eğer doktorunuz ilaç saatlerinizi değiştirebiliyorsa o zaman oruç tutmanızda bir sakınca yok, eğer kronik hastalığımız varsa kullandığımız ilaçların saatlerini değiştiremiyorsak iftar ve sahura uyarlayamıyorsak bu durumda oruç tutmamak daha mantıklı gibi duruyor” dedi.

Genç’e göre insulin kullananlar, hipoglisemi, mide ve 12 parmak bağırsağı ülseri olanlar ile gebelerin oruç tutması doğru değil. Kanser hastaları ve kronik hastalar ise doktor izniyle oruç tutabilir.

Vücut, ramazanda hücrelerin işleyişinden beynin çalışmasına kadar yeni beslenme düzenine uyum sağlamaya çalışıyor ve ramazanda dengeli beslenmek ve öğünleri hafif geçirmek önemli.

Genç, bu konuda da “Öyle bir beslenme şeması oluşturmalıyız ki karbonhidrat yüzde ellisini oluşturmalı. Yüzde30’unu proteinler oluşturmalı yüzde yirmisini yağ oluşturmalı.

Özellikle semptomatikkardiyovasküler sistem hastalığı olanlarda oruç tutmak sakıncalı. Bilinen bir kalp yetmezliği olan bir hasta hala semptomatik nefes darlığı çekiyorsa, ciddi ödemleri varsa bu durumda oruç tutmasını önermiyoruz”ifadelerini kullandı.

Zülfiye AKSU

Artvin'de HaberArtvin'de Haber