YEREL
Giriş Tarihi : 23-11-2021 15:08   Güncelleme : 23-11-2021 15:08

Uyuma ile Gözümün Olun

Uyuma ile Gözümün Olun

 

Valilik, vatandaşların uyuşturucuyla mücadele sürecine katılmaları için hazırlanan UYUMA uygulamasından gelen 37 bin 593 ihbara güvenlik güçlerince müdahale edildiğini açıkladı.

Valilik internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, dünyada örneği bulunmayan proje, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığınca hazırlandı.

Uygulama tamamen yerli ve milli. Vatandaşlar uygulamayı akıllı telefonlarına kolayca indirip uyuşturucu ile mücadele sürecine katılarak bildirim yapabiliyor.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“’Uyuşturucu ile Mücadele Uygulaması UYUMA ile GÖZÜMÜZ OLUN, karşılaştığınız uyuşturucu ile ilgili işlenen suçu doğrudan ve en hızlı şekilde bildirin’

Uyuşturucu ile mücadele sürecine toplumun desteği büyük önem taşımaktadır. Bu yönde Bakanlığımızca toplumun uyuşturucu ile mücadele sürecine katılması, suçun tüm delileri ile ortaya konulması, topyekün güçlü bir mücadele oluşturulması amacıyla 2017 yılından itibaren çok önemli toplumsal projeler hayata geçirilmiştir.


Bu projelerden bir tanesi de UYUMA’dır. Dünyada bir örneği olmayan UYUMA projesi, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan tamamen yerli ve milli bir yazılımdır.


Uygulama tüm vatandaşlarımız tarafından akıllı telefonlarına kolayca indirilebilmekte ve kolayca bildirim yapılabilmektedir.


Uygulama üzerinden bildirim yapan vatandaşlarımızın kimlik bilgileri gizli kalmakta ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler ile paylaşılmamaktadır.


UYUMA uygulamasını bugüne kadar 473 bin 937 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 37 bin 593 ihbara anında güvenlik güçlerimizce müdahale edildi.

 

Uyuşturucu ile mücadele uygulaması UYUMA ile GÖZÜMÜZ OLUN”

 

Dilan Şahinbaş