YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 11:51   Güncelleme : 21-05-2021 11:51

Üretim Önemli

Artvin Yukarı Şehitlik köyünde tarımla ilgilenen Semra Demirci, üretim faaliyetlerine dair açıklamalarda bulundu.

Üretim Önemli

Yukarı Şehitlik köyünde yaklaşık 4 dönüm arazide tarımcılık yapan Demirci patates, domates, biber, patlıcan ekimi yaptıklarını fakat verimin az olduğunu ifade etti.

Hava şartlarının tarımı etkilediğini ve kendilerince uğraştıklarını belirten Demirci, “Hasılatımızın fazla olduğu zaman ürettiklerimizi satıyoruz fakat çok fazla satma durumumuz olmuyor, kendimize yetesiye ekim yapıyoruz.  Fazla olanları markete, bakkala vererek değerlendirmeye çalışıyoruz. Fide üretimi de yapıyorum fakat ticaretiyle uğraşmıyorum. Olduğu zaman olmayanlara veriyorum. Benim de fidelerimin yetişmediği zaman oluyor komşum bana veriyor, komşu da olmuyor ben ona veriyoruz. Karşılıklı imece usulü bir şekilde üretimimizi yapıyoruz” dedi.

Ekinlerini ekerken ata tohumu kullanmaya özen gösterdiğini vurgulayan Demirci, Ziraattan da aldığımız oluyor ama kendi tohumumuzu daha çok tercih ediyoruz. Beyaz patates kendimizin çıkarmış olduğu bir patates kendi tohumumuz ile çıkardığımız. Şimdi ziraattan hazır tohum alıp ektiğimizde oluyor ama onun verimi çokta fazla güzel olmuyor yani daha sağlıklı olmuyor” diyerek ayrıca kiraz, dut, üzüm, ceviz, kestane ağaçlarının bulunduğunu ve pekmez gibi sofralık ürünler ürettiklerini aktardı.

Kışlık konserveliklerini yaptıklarını belirten Demirci, bir ailenin kendisi için bile olsa üretim yapmasının çok önemli olduğunu, kardeşinin yardımıyla bahçe ekimi yaptıklarını ve kendi ihtiyaçlarını kendi bahçelerinden karşıladıkları için mutlu olduklarını vurguladı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ