YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 10:53   Güncelleme : 03-06-2021 10:53

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE HOPA ÇAY

Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Harun Vayiç, kooperatif çalışmalarına, devletin belirlediği yaş çay fiyatına göre özel çay fabrikalarının belirlediği yaş çay fiyatına dair ve devletin çayda kota ve kontenjan uygulamasına dair açıklamalarda bulundu.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE HOPA ÇAY

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin geçmişi ve bugünü

Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin tarihi hakkında bilgi veren Harun Vayiç, Kooperatif’in 1959 yılında kurulduğunu, en başta Hopa Ekiciler Kooperatif’i olarak kurulmuş olduğunu kuruluşundaki amacın çaya ilk başlandığı zaman ruhsat vermek konusunda görev yaptığını belirterek, “Üreticiler çay üretmek konusunda çalıştıklarında ruhsatları veriliyormuş. Daha sonra inşaat malzemeleri verilmiş, gübre gibi yardımlarda bulunulmuş” dedi.

Tarımsal Kalkına Kooperatif’ine ait 45 tonluk kapasiteye sahip yaş çay fabrikası olduğunu, kooperatif olarak üyelerden alınan çayları işlediklerini belirten Vayiç, Kooperatif’in daha önceki senelerde, üyelerinin gıda ihtiyaçlarını karşılamak için Hopa’da ve Kemalpaşa’da 2 tane büyük marketi olduğunu fakat daha sonra marketlerin kapatıldığını şu an sadece yaş çay işlemesi yaptıklarını açıkladı.

Yaş çay fabrikasını 1994 yılından beri şu an bulunduğu alanda olduğunu, fabrikanın Kemalpaşa’da bir oluşum olarak kurulduğunu açıklayan Vayiç, “Kemalpaşa adı altında kurulmuş bir fabrika. Daha sonra işletememişler ve Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 2000 yılında kendi bünyesi altına almış. 2000 yılından sonra da çay üretmeye çalışılıyor. Biz 2012 yılında buranın yönetimine talip olduk. Ben 2021 Ocak ayında yönetim kuruluna seçildim. Aşağı yukarı 2012 yılından beri ciddi çay üretimi yapıyoruz. Çalışanların sayısı her gün değişiyor. Aşağı yukarı 30 kişi varız. Aynı zamanda gönüllü olarak da gelip çalışan insanlar var. Gönüllü olarak çalışmak isteyen kişileri genelde içeriye almıyoruz. Yeşil çay olduğu zaman gönüllü arkadaşlarımız geliyor, sahada çalışıyorlar, paketleme kısmına yardımcı oluyorlar” dedi.

Hopa Çay’a ciddi talep var

Kooperatif üretimi olduğu için Hopa Çay’a ciddi bir talep olduğunu,  pazarlama konusunda sıkıntı çekmediklerini, belediyelerin sahip çıktığını açıklayan Vayiç, “Özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi senede ortalama elli ton paketlenmiş kuru çay alıyor.  29019 yerel seçiminden sonra sosyal demokrat belediyelerin devreye girmesi ile birlikte bütün belediyelerin halkın bakkalı tarzında bir çalışması var. Ciddi oranda çay gönderiyoruz. En son İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yirmi ton çay yolladık. Bursa Nilüfer Belediyesi çay alıyor, aynı şekilde Aydın Belediyesi’nin on beş tane marketi var oraya gönderiyoruz. Çanakkale’de, İzmir’de on iki tane halkın bakkalı var oralara da gönderiyoruz. Fındıklı Belediyesi de halkın bakkalı çalışmasını başlattı, oradan da talep var” dedi.

Kemalpaşa Belediyesi’nin biraz da olsa destek verdiğini, İstanbul Belediyesi’ne satılan yirmi ton çay çay konusunda destekleri olduğunu açıklayan Vayiç, “İzmir Belediyesi’nin büyük çapta yardımları oldu. Belediyelerin kooperatifleri korumaya yönelik çalışmaları var. İnsanlar oldukları yerde rahat etsin diye çalışıyorlar. İzmir Belediyesi çok iyi yapıyor bunu, sadece Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden değil yerel olan bütün kooperatiflerden ürün alıyor, sosyal yardım altında vatandaşlara dağıtıyorlar” diyerek Artvin’de Kemalpaşa Belediyesi dışında pek destek göremediklerini bu konuda sitem ettiklerini ve Artvin Belediyelerinin kooperatifi sahiplenmeleri gerektiğini vurguladı.

Üreticiden tüketiciye

Son yıllarda ilk olarak Ovacık Belediyesi’nin kooperatifçiliğe başladığını, sonrasında kendilerinin yardım kampanyası düzenlediklerini ve yardım kartlarından gelen miktarla kooperatifin faaliyetlerini bitirdiklerini kooperatifi aktif hale getirdiklerini açıklayan Vayiç, “Bu sene 5’inci senemiz. Çok ciddi de yol kat ettik. Biz ürünlerimiz marketlere hiç sokmadık. Direkt üreticiden tüketiciye göndermeye çalışıyoruz.  İstanbul’da Sefa köyde dayanışma kooperatifi var, Kadıköy Kalkınma Kooperatifi var. Kadıköy Belediyesi’nin on sekiz tane çay kafesi var oralara çay gönderiyoruz. hopacay.org diye bir sitemiz var, onun üzerinden çay gönderiyoruz. Direkt kooperatifler üzerinden çay göndermeye çalışıyoruz” dedi.