YEREL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 11:31   Güncelleme : 05-07-2021 11:31

“Unutulmaya Yüz Tutmuş”

Artvinli TV’de bu hafta Söz Sizde programının konuğu Seher Kermen oldu.

“Unutulmaya Yüz Tutmuş”

Filografi Usta Öğreticisi Seher Kermen, konuk olduğu Söz Sizde programında mesleğinin inceliğine dair açıklamalarda bulundu.

Kermen, “ benim bu işe başlama hikayem ilk olarak markette çalışarak başladım. Evde durmamam gerektiğini düşündüm 3 yıl kasiyerlik yaptım ve sonrasında beni kursa yazmak için evime kurs öğretmenleri geldi tabii ben kız meslek lisesi çıkışlıydım. Bende onlar gibi yapabileceğimi düşündüm ve böyle bir başlangıç yaptım, halk eğitime müracaat ettim ve kabul edildikten sonra 3 aylık bir kursa başladım şu anda 10 yıldır bu işi yapmaktayım ” diye konuştu.

Kadın çalışması

Kermen, “ kadınların çalışmasına yönelik şu açıklamaları yaptı “ bence bir kadın çalışmalı, kendi ayakları üzerinde durabilmeli, hiç kimseye mahkum olmak zorunda olmamalı. Ben şahsen çalıştığım için çok mutluyum işimi de çok seviyorum ve bütün kadınlar aslında bir şeyler yapabiliyor. Kadınlar çok yetenekli zaten ama çoğumuz yeteneklerimizi keşfedemiyoruz ya da bir şekilde hayat bize bunu sunmuyor da olabilir çünkü yaşam şartları herkesin farklı ama kadın kendi ayakları üzerinde durabilmeli ” dedi.

Köken sanatı

Kermen, filografi sanatına dair şu açıklamaları yaptı “ aslında kökenimize ait olan bir sanat ama Osmanlıdan sonra unutulmaya yüz tutmuş fakat şu anda her İlde özellikle büyükşehirlerde acayip talep gören bir Osmanlı sanatı aslında ama doğuşu Orta Asya’dan doğup bütün dünyaya yayılmış bir el sanatıdır. Şu an Türkiye’de baya bir ilgi görüyor baya da bununla ilgili çalışmalar var. Benim onunla tanışmam çok ilginçti, Ankara’da gezi sırasında bir hanın önündeydim, handa bir yazı okudum yazıda, çivi ile telin aşkı diye bir şey yazıyordu ve o yazı beni çok etkiledi. Bunun öncesinde ben Artvin’de ne yapabilirim diye düşündüm sonra Ankara’ya gittiğim bir gezi sırasında böyle bir yazıyı okuyunca dükkanın işine girdiğimde orada tanıştım. Bu el sanatını Artvin’e taşıdığım için çok mutluyum bence ev hanımları gezip kurslara veya değişik alanlara yönelmeleri çok iyi olacak kendileri için tabii ucunda parada var ya da hediye olarak insanlara hediye verebilirsiniz ” dedi.

Filografi

Kermen, filografinin ne olduğuna yönelik şu açıklamaları yaptı “ öncelikle ahşap üzerine yapılan bir iştir, kendi özel tahtası var. Bu tahtayı kumaşla kaplıyoruz filografi çivileri denilen özel çiviler ile tahta üstüne ayarladığımız desenle çivilerimizi belirli aralıklar ile çakıyoruz, çaktığımız çivi bize 1 cm kalacak şekilde çakma işlemini yaptıktan sonra düzgünce işlem yapıldığında ortaya güzel işçilik çıkıyor o yüzden çok hassas bir iş olduğunu söyleyebilirim. 17 tane sarım tekniği var, 2 tane alt sarması var onu yaptıktan sonra üst sargıları yapılıyor istenilen şekilde ortaya çıkarılabiliyor ” dedi.

Satış ve talep

Kermen, filografi talepleri ile ilgili şu açıklamalarda bulundu “ genellikle Artvin’e gelen misafirlere alınıyor yani hediye olarak tercih ediliyor çoğunlukla, öğrencilerimin ürünleri satılıyor aynı zamanda benim kendi ürünlerim satılıyor veya sipariş alıyoruz onu çalışıyoruz. İstanbul ve Ankara tanıtım günlerinde de kendi ürünlerimizi götürüyoruz insanların ilgisi fazlasıyla vardı çoğunlukla Artvin’de böyle bir el sanatının yapılmasına şaşırıp yapılan işçiliği beğenenler oluyordu bu çok gurur vericiydi demek doğru olur. Aynı zamanda Artvin’i tanıtmamız, buraya insanların ilgisinin artmasını sağlamak adına yer aldığımız büyükşehirlerde Artvin’e gelecek olan turist sayısını yükseltiyor gerçekten çok önemli böyle hazırlık yapıp başka şehirlerde Artvin’den çıkarılan ürünlerin tanıtılması ciddi anlamda Artvin’i bilmeyen gelmemiş olan insanların ilgisini kazanıyor “ dedi.