YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 11:17   Güncelleme : 15-09-2021 11:17

ÜNİVERSİTE KARARI TEPKİ YARATTI

Artvin Çoruh Üniversitesi gerçekleştirilen senato toplantısında alınan kararları açıkladı.

ÜNİVERSİTE KARARI TEPKİ YARATTI

Karara göre ildeki barınma ve yurt kapasitesi göz önüne alındığında, pandemi koşullarında öğrencilerin önemli mağduriyet yaşayacaklarının öngörüldüğü ve bu durumun önlenmesi amacıyla ders müfredatlarının uzaktan eğitime en uygun olan 1. sınıfların güz dönemi için uzaktan eğitim yoluyla eğitime katılmalarının uygun görüldüğü belirtildi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Üniversite tarafından yapılan açıklamada alınan kararlar sıralandı ve şu ifadelere yer verildi;

“Değerli Öğrencilerimiz, Artvin Çoruh Üniversitesi olarak sizleri en kısa zamanda aramızda görmek istiyoruz. Ancak Senatomuzca, pandemi şartlarını dikkate alarak, tüm lisans ve önlisans programlarında 1. sınıfların derslerinin uzaktan eğitim yoluyla yapılması yönünde alınan kararın sebeplerinin açıklanmasına kamuoyu nezdinde ihtiyaç duyulmuştur:

1) İldeki barınma ve yurt kapasitesi göz önüne alındığında, pandemi koşullarında öğrencilerimizin önemli mağduriyet yaşayacakları öngörülmüştür. Bu durumun önlenmesi amacıyla ders müfredatları uzaktan eğitime en uygun olan 1. sınıfların güz dönemi için uzaktan eğitim yoluyla eğitime katılmaları senatomuzca uygun görülmüştür.

2) Birinci sınıf öğrencilerimizin derslerinin %50-70'lik kısmı uzaktan eğitim yoluyla verilen derslerden olup, pandemi şartları nedeniyle tamamı uzaktan eğitimle verilmeye daha uygundur. 2., 3. ve 4. sınıflarda uygulama dersleri olduğundan, bu sınıfların dersleri tümüyle uzaktan eğitime uygun değildir.

3) Yurt başvurusu kabul olan öğrencilerimizin yurt kaydı yaptırmaları durumunda, yurtta barınma hakları gelecek yıllar için saklı kalmaktadır.

4) Pandemi sürecinde iyileşme olması durumunda bu karar bahar dönemi için yeniden değerlendirilecektir.

5) Bu kararların alınmasında YÖK tarafından hazırlanan "Eğitim-Öğretim Süreçlerine yönelik Uygulamalar Rehberi" ve yerel şartlar esas alınmıştır.”

Artvin Çoruh Üniversitesi senatosu tarafından alınan bu kararları sosyal medya hesabında paylaşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ise “Muhakkak ki AÇÜ Senatosu tüm öğrencilerimizle yüz yüze eğitimi ilke olarak kabul ederken; Covid-19’un şartları, mekânsal durumlar ve barınma imkanları ve sağlıklı bir eğitimin yapılması mecburiyeti gibi faktörler sebebiyle 1. sınıflar için uzaktan eğitim kararı almıştır. Bu kararın alınmasında Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin sağlık ve mekânsal koşullar nedeniyle mağdur olmamaları ve uzaktan eğitim yoluyla eğitime adaptasyonlarının sağlanması gibi sebepler etkili olmuştur. Karardaki en önemli husus öğrencinin yararına olması noktasıdır. Bundan sonraki süreçte ise her kademede yüz yüze eğitimi gerçekleştirmek ana ilkemiz olup öğrencilerimiz için en doğru olanı yapmak temel hedefimiz olacaktır En kısa zamanda hep beraber bir arada olmak azim ve kararlılığıyla” ifadelerini kullandı.

AÇÜ senatosu tarafından alınan bu karar esnafın ve öğrencilerin tepkisine yol açtı. Öğrenciler ve esnaf sosyal medya hesaplarından tepki gösterirken, üniversite senatosuna kararı geri çekin talebinde bulundular.