YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 10:29   Güncelleme : 07-07-2021 10:34

Uluslararası Nakliyeciler Sarp’ta İsyan Etti

Uluslararası Nakliye Firması temsilcileri Sarp Sınır Kapısı’na gelen yurt dışında Kazakistan ve Rusya’nın uyguladıkları eşitsizliğe karşı basın açıklaması düzenledi.

Uluslararası Nakliyeciler Sarp’ta İsyan Etti

Türkiye’nin birçok bölgesinden Sarp Sınır Kapısı’na gelerek yurt dışında Kazakistan ve Rusya’nın uyguladıkları eşitsizliğe karşı basın açıklaması düzenleyen Uluslararası Nakliye Firması temsilcileri adına basın açıklamasını okuyan firma temsilcisi Burak Ay, taşıma yaptıkları ülkelerde sadece Türk plakalı araçlara yaşatılan eşitsizlikler nedeniyle yüzlerce firmanın çalışabilmek adına sektör göçü yaparak yabancı ülkelerde firmalar kurmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

Türkiye’nin dünya yollarındaki bayrak taşıyıcısı olan karayolu nakliyecilerinin maalesef Türkiye’nin ihracat ülkesi olmasına rağmen özellikle Kazakistan’ın sadece Türk nakliyecilere yaşattığı geçiş belgesi sorunu nedeniyle Orta Asya ülkelerine İhracatlarını taşıyamayacak hale geldiklerini ifade eden Ay, “Dünyayı saran koronavirüs nedeniyle virüsün başlangıç anından itibaren Türkmenistan'ın tüm ülkelere kara sınırlarını kapatması nedeniyle Türkmenistan üzeri Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’la yapılan tüm taşımalar mecburen Kazakistan üzerinden yapılmak zorunda kalınıyor. Dünya ticaret kanuna göre hiçbir ülke transit geçişlerde kısıtlama yapamazken Kanunların ötesinde Türk dünyasının üyelerinden olan Kazakistanlın diğer Türk dünyası üyesi olan biz Türk nakliyecilerine karşı bu uygulaması kabul edilemez” dedi.

Kazakistan’ın sadece Türk nakliyecilere transit geçiş belgelerini Hazar Ro Ro şartlı vermesi Türk araçlarını ortalama 3000 dolar pahalaştırarak diğer ülke nakliyecileri ile rekabet edemez duruma getirdiğini bildiren Ay, “Kazakistan'nın bu uygulamalarına ek Rusya da gümrüklerindeki inşaatı sebep göstererek ülkesini transit geçecek sadece Türk nakliyecilerini ortalama 700 dolar pahalaştırarak Azerbaycan üzeri ülkesine gelmesine izin veriyor. Özetle hem Rusya hem de Kazakistan Türk nakliye sektörünün Orta Asya ülkelerine çalışmaması adına ihracat ülkesi olmamıza rağmen ellerinden geleni yapıyorlar. Rusya ve Kazakistan'ın Türk nakliyecilerine karşı bu uygulamalarını kabul etmiyoruz. Bizler ihracat ülkesi olmamıza rağmen Ülkemize yüksek oranda boş olarak yük almaya gelen hiç bir ülke nakliyecilerini bu tür uygulamalara maruz bırakmıyoruz. Buradan özellikle Kazakistan yetkilerine seslenmek istiyoruz biz eşitlik istiyoruz ekmeğimizi bölüşürüz lakin hepsini elimizden almaya çalışanlara da müsaade etmeyiz” diyerek Türk dünyasının üyesi Kazakistan yetkilerinden ve Türk Dünyasının Aksakalı olan Sayın Nursultan Nazarbayev’den en kısa zamanda olaya müdahale ederek Türk nakliyecilerine yaşatılan eşitsizlikleri düzelteceklerini umduklarını belirtti.

“Sayın Cumhurbaşkanımız Reisimiz Türk Nakliye Sektörünün Sesini duymanızı istiyoruz. Taşıma yaptığımız ülkelerde sadece Türk plakalı araçlara yaşatılan eşitsizlikler nedeniyle yüzlerce firma çalışabilmek adına sektör göçü yaparak yabancı ülkelerde firmalar kurmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullanarak basın açıklamasına devam eden Ay, Türk plakalı araçlarla ihracatlarını dünyanın her ülkesine taşımak istediklerini beyan etti.

Türkiye’nin her bölgesinden yaşadığı eşitsizlikleri duyurmak amacıyla sarp sınır kapısına gelen Türk nakliye sektörünün temsilcileri olarak taleplerini dile getiren Burak Ay, “Sizlerden isteğimiz Rusya'dan Ülkemize gelecek turistler için konulan uçuş yasağına devletimiz kısa zamanda nasıl çözüm üretiyorsa Devletimizin sorun çözmekteki bu gücünü Türk nakliye Sektörümüz olarak bizler de hissetmek istiyoruz.  Rusya ve Kazakistan'ın yaşattığı geçiş belge sorunu nedeniyle iki ayda bir ihracat yükleriyle günlerce sınırlarda bekleyen Türk plakalı araçların yaşadığı bu eşitsizliklere kesin bir çözüm Sayın Cumhurbaşkanım sizlerden bekliyoruz” ifadelerini kullanarak basın açıklamasını sonlandırdı.