YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 10:52   Güncelleme : 01-07-2021 10:52

“Ulusallar, Yerelin Düşmanı”

1,5 yıldır karanlık bir sürece giren yerel esnafta son durum.

“Ulusallar, Yerelin Düşmanı”

Ulusalların giderek çoğalmasından kaynaklı yerel esnafın satışı son birkaç yılda ciddi oranda etkilenmiş boyutta. Vatandaşın sebze ve meyveye gelen zamlardan yakınmasının ardından Onur Demirha, yerel esnaf olarak konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ulusal marketler yerel esnafın düşmanı haline gelmiş vaziyette geçirilen bir süreç içerisinde yer alan yerel esnaf umduğu çareyi 1 Temmuz’da bulabilecek mi? Onur Demirhan, son 1,5 yılda ülkenin karanlık sürece girdiğine dair şu açıklamaları yaptı “ biz elimizden ne geliyorsa ve durumlarımız neyi gösteriyorsa satışlarmızı yapıyorduk. İşler son 1,5 yıllık karanlık sürece girdiğimiz dönemde düşüş yaşadı fakat o dönemde yaşanan zorlukların bir an önce bitmesini bekledik şu anda normalleşmeye yönelik aşılanma ve diğer çalışmaların yapılması bizleri mutlu etti ” diye konuştu.

1 Temmuz

Demirhan, tam normalleşme ile ilgili şu ifadeleri kullandı “ tam olarak korona bitti, dedikten sonra açılması bana daha mantıklı geliyor. Yine tabii temkinli olmamız lazım toplum olarak biraz daha dikkatli olmamız lazım çünkü normalleşmeye geçilmek üzere olsa bile 1 Temmuz’da bu salgın sorunu bitmiş değil. Ben serbest olsa bile maske, sosyal mesafeye uymayı düşünüyorum topluluğun getirmiş olduğu bir sorumluluk olarak bunu yapmalıyız. Hiç belli olmaz yani gözle göremediğim iz bir şey ve o yüzden ne olacağı belli olmadığından tedbiri ihmal etmememiz gerekiyor. Öncesinde yapılan 17 günlük tam kapanma aslında biraz daha uzatılabilirdi çünkü o süreç biraz kısa olduğundan dolayı tam anlaşılamadı neyin ne olduğu en azından 1 hafta daha tam anlamıyla kapanma sürseydi daha iyi olurdu. Ülkemizde şu anda uygulanan ve 18 yaşa kadar düşen bir aşılama sırası var bu aşı durumu tabii bizim için çıkış noktası buna mecburuz. Ben henüz aşı olmadım fakat olmayı düşünüyorum ama malum sosyal medyada olsun, çevremizde olsun olmayanlar, olmak istemeyenler var kendilerine göre geçerli bir sebebi olanlar var. İnsan bir ikileme düşüyor bu noktada bilim insanlarının net bir açıklama ile insanlara bu güveni aşılayabilir ” dedi.

Meyve talebi

Demirhan, meyve ve sebzeye yönelik zam oranlarına yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu “ şu anda aslında diğer her şeye göre yani marketlerdeki diğer gıdalar bence sebze, meyve fiyatları şu anda normal hata düşük çünkü bir yağ olmuş 80 lira domates yine 5 lira yaş 40 lira iken de domates 5 liraydı şimdi yağ 80 lira domates yine 5 lira maydanoz yine 2 lira aslında bence pahalı değil kimse kimseyi kandırmasın. Şu anda bu fiyatlar düşük bile diyebilirim diğerlerine oranla herşey her sene artıyor ama bizim sebze, meyve aynı veya fiyatları düşüyor. Bir yandan ulusal marketler Artvin genelinde 20 bin nüfusu olan bir şehire göre çok fazla. Şu anda ulusal marketlerin demek istediği, biz buradayız ama yerel esnaf Artvin’in esnafı buradan çıkın gidin demek istiyor. Ulusallar yerel esnafın büyük düşmanı haline gelmiş durumda birde adım başı ulusal market bu sefer ne oluyor bizim satış imkanımız ve yıllık satış oranımız düşüyor ” dedi.