YEREL
Giriş Tarihi : 12-06-2021 10:48   Güncelleme : 12-06-2021 10:48

Ulusal Marketler her şeyi satmamalı

Arhavi’de şarküteri işletmeciliği yapan Sami Kuru, “ marketlerin her şeyi satmasına gerek yok” açıklamasında bulundu.

Ulusal Marketler her şeyi satmamalı

İstanbul’daki işini bırakıp Arhavi’ye yerleşen Kuru Arhavi’de ulusal marketlerin çok olmasından ve her şeyi satmalarından dert yanarken pandemi döneminde yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veren Kuru; “Arhavi’de şarküteri dükkanım var. Genel olarak doğal ürünler satışı yapıyoruz. Pandemi döneminde belli saatler içerisinde açıktık. Ancak sokağa çıkma yasağı olduğundan, insanların genel olarak köyde olmasından, mal verdiğimiz kafelerin, restoranların kapalı olmasından dolayı olumsuz anlamda etkilendik. Bu süre zarfında bizim sabit giderlerimiz hep aynı kaldı. Kira yardımı yapıldı ama kirayı birebir karşılayacak durumda değildi. Bu şekilde bayağı zorlandık. Ama şuan normalleşmeyle birlikte biraz daha hareketlendi piyasalar.

Normalde İstanbul’da yaşıyorum. Ancak burayı çok sevdiğim için eşimde bende işimi bırakıp buraya yerleştik. Biz doğallıktan yanayız. Market yumurtası veya çiftlik yumurtası satmıyoruz. Biz organik yumurta satıyoruz. Çiftlik veya market yumurtası isteyen gitsin marketten alsın biz organik yumurta satıyoruz. Bizim istediğimiz hem sağlıklı hem de lezzetli ürünleri müşterilere satmak. Bizim düşüncemiz bu şekilde.

Bayram gidişlerinde, dönüşlerinde, düğün arefelerinde buraya gelen gurbetçilerin, turistlerin gelişinde işimiz normal günlere oranla daha iyi oluyor. Bunun bir de online satış ayağı var. Online satış ayağını da genelde buralı ve bu ürünlere hasret kalan insanlara hitap ediyoruz. Yani herkesin bu doğal ürünlere ulaşabilmesi için çabalıyoruz.

Ulusal market peynir satıyor, kırtasiye malzemesi satıyor, ulusal market televizyon satıyor ve ulusal market lastik bile değişiyor. Ben böyle bir şeyi hayatımda ilk defa duydum. Bir market her şeyi satmamalı. Yani burada sadece kırtasiye ürünleri satan biri marketle rekabet etmek zorunda kalıyor. Hatta bazen ürünün sezonuna göre indirim bile yapıyorlar. Durumu olmayan insanları anlamak ve saygı duymak zorundayız. Ancak bunun da çözülebilecek bir sorun olduğunu düşünüyorum. Benim düşüncem bir marketin her ürünü satmaması gerekiyor. Marketler nüfusa göre açılmalı diye düşünüyorum. Marketin çivi satmaya ihtiyacı yok ama nalburun çivi satmaya ihtiyacı var” dedi.