YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2021 16:09   Güncelleme : 07-05-2021 16:09

ÜÇ FİDANI SAYGIYLA ANIYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Altıparmak, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilişlerinin 49. yılında yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi.

ÜÇ FİDANI SAYGIYLA ANIYORUZ

CHP  İl Gençlik Kolları Başkanı Altıparmak , baıs açıklamasında 68 kuşağı gençlik hareketinin liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın 49 yıl önce bugün 6 Mayıs 1972 yılında idam edildiklerini belirterek, "Son sözlerinde bile bizlere anti-kapitalist, anti-emperyalist bir mücadeleyi miras bıraktılar" dedi.

Delikanlım iyi bak yıldızlara..

Mayıs 1972 tarihinde asılarak idam edilen 68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı saygıyla andıklarını söyleyen Altıparmak, "Denizler halkın yüreğinde adeta parlayan birer yıldıza dönüştü. İdama bile hiç korkmadan, başı dik, onurlu ve yiğitçe giderken son sözleri bağımsızlık ve kardeşlik olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 49 yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Denizler ve onların temsil ettiği değerler bize daima yol gösterecek. 68 kuşağının gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, 6 Mayıs 1972 günü Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin verdiği kararı meclisin onaylamasıyla idam edilmiştir. Geçmişimizdeki bu kara günü vicdanımız sızlayarak hatırlıyoruz" diyerek bu üç delikanlının idama götürülürken gecenin sessizliğini yırtan "Yaşasın tam bağımsız Türkiye" haykırışının dün olduğu gibi bugün de emperyalist devletler ve işbirlikçilerinin korkulu rüyası olduğunu ifade etti.

Deniz, Hüseyin ve Yusuf'u idam edenlerin tarihin karanlığına gömüldüklerini vurgulayan Altıparmak, " Üç fidanımız ve savundukları düşünceler sınıfsız, sömürüsüz ve eşit bir toplum için tam bağımsız bir Türkiye sevdası yaşıyor, yaşamaya da devam edecek. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ‘Tam Bağımsız Türkiye’ inancını Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet devriminden almışlardır. ‘Biz bağımsızlık istiyoruz dediğimiz zaman, tam bağımsızlık istediğimizi herkesin anlaması gerekir diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiğini Deniz Gezmiş yargılaması sırasında da şu sözleriyle açıklamıştır: 'Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlarda bizleriz 35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Türkiye bugün Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının önemini daha iyi anlamaktadır. O günden bugüne kadar geçen sure içinde, Deniz Gezmiş ve arkadaşları, unutulmak bir yana, onurlu bir kuşağın gurur duyulan isimleri haline geldiler. Çünkü Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum, bu surece daha en başında direnen devrimci gençlik hareketini ve onun önderlerini daha da değerli kılmaktadır. Devrimci gençlik hareketinin o dönemde istediği Emperyalistlerin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye’dir. Yani Denizlerin idam kararıyla aslında idam fetvası verilen ‘Bağımsız Türkiye Özlemidir' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları olarak, üç fidanın devrimci düşüncelerini ilk günkü sıcaklığında yüreklerde, bilinçlerde ve vicdanlarda yaşatmaya devam edeceklerini bildiren Altıparmak, "Onların sevdası bizim sevdamızdır. Denizleri unutmayacağız. Denizler ve onların temsil ettiği değerler daima bizlere yol gösterecek; Yaşasın tam bağımsız Türkiye" ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Dİlan Şahinbaş