YEREL
Giriş Tarihi : 11-12-2021 18:31   Güncelleme : 11-12-2021 18:31

Türkiye’de Sistem Normal Çalışmıyor

Türkiye’de Sistem Normal Çalışmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Biber, partisinin asgari ücret ile ilgili açıklamalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete yapılacak zam görüşmelerinde son viraja giriliyor. 3. toplantıdan asgari geçim ücreti krizi çıkması sonrası asgari ücretle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Biber, partisinin asgari ücret ile ilgili açıklamalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Meclis'te gazetecilerin sorusunu yanıtlayanCumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un"Asgari ücret kesinlikle 5000 liranın altına düşmemeli"ifadeleri üzerine açıklama yapan Başkan Biber, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı işverene de düşük maliyet çıkması, kesintilerin devlet tarafından karşılanması gerektiğini bir kez daha hatırlatarak bu sistem uygulanırsa asgari ücret 5 bin TL olabileceğini, eğer uygulanmazsa zor bir ihtimal olduğunu vurguladı.

‘İşverenin durumunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor’

Türkiye’deki son ekonomik gelişmelerden sonra asgari ücretinTÜİK’in açıkladığı rakamlar veya onun 2 katı olsa dahi, yeterli olmayacağının çok açık olduğunu belirten Biber, “Ancak olaya bir taraftan bakmakta mümkün değil.Asgari ücretin 5 bin lira olması elbette çok güzel olur, hepimizin arzu ettiği bir durum gerçekleşir. Yalnız burada Genel BaşkanımızKılıçdaroğlu’nun altını çizdiği bir şey var; ödeneklerin, kesintilerin devletçe karşılanması lazım.  Çünkü bu durumu bir de işveren tarafından değerlendirmek gerekiyor” dedi.

Bugün 5 bin TL’nin brütüne bakıldığında büyük bir rakam ettiğini söyleyen Başkan Biber, “Acaba işveren tarafı da bu yükün altından kalkabilecek mi, ona da bakmak lazım. Bu sebepten Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı kesintilerin, devlet tarafından karşılanması gerçekleşirse 5 bin TL’nin altında olmaması geçim için çok doğru bir karar olur” ifadelerini kullandı.

‘Bu sistem uygulanmazsa zor olur’

Bugün iktidarda bulunan AKP hükümetinden, asgari ücret için 5 bin TL rakamını beklemenin tam bir hayal olduğunun altını çizen Biber, “Böyle bir rakam vereceklerini düşünmüyorum.Ancak ilerleyen dönemlerde böyle bir rakamın verilebileceğini düşünüyorum. Çünkü kasayı tüketmişler, hazinede para kalmamış.Bugün asgari ücretin 5 bin TL olması hem devlet içerisindeki ücretlerde geçerli olacak hem de özel sektörde geçerli olacak. Şu an zor görüyorum. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği sistem uygulanırsa bu ancak mümkün olur. Asgari ücretin bu denli arttıktan sonra işverene de maliyeti düşük olursa o zaman 5 bin TL de çok uygun olur, onun dışında biraz zor görüyorum” dedi.

‘5 bin TL bile yeterli değil. Yüzde yüz artış olmalı’

Türkiye'de sistem normal çalışmadığını, fiyatların olabildiğince yükselmesinin, kurlardaki artışların, yalnız kurlardaki artışların değil doğru politikaların üretilmemesi ve Türkiye'nin üretmemesi, tarımda yerli çiftçiye destek vereceğine, ithalata ağırlık verilmesinin, diğer taraftan büyük kamu ihalelerinin dolar kurundan gerçekleşmesinden dolayı farkların olabildiğince arttığını söyleyen Biber, “Bir dengesizlik var.Bu dengesizlikler olduğu için az önce söylediğim fiyatların verilemeyeceğini düşünüyorum.Yoksa bu artışla 5 bin TL bile yeterli değil. Yüzde yüzün üzerinde bir artış verilmesi lazım ki normal şartlara ulaşılabilsin” ifadelerini kullandı.

‘İşsizlik daha da artar’

Tedbirler alınmaya devam ederse, asgari ücret için 5 bin TL bile verirse bu ücretin dahi yetersiz kalacağına dikkat çeken Başkan Biber, “Bunun için bir mali disipline ihtiyaç var, Türkiye’nin yeni politikalara ihtiyacı var.  Vereceklerini zannetmiyorum.Diyelim ki 5 bin TL verdi,o zaman işsizlik daha da fazla artar.Çünkü birçok yerde işten çıkarmalar başlar, bunun altından kalkamayan işverenler 10-20 tane işçi çalıştırıyorsa, yarı yarıya çıkarmalar mevcut olacak” diyerek ayakta durabilmek için işverenin de tasarruf etmeye çalışacağını açıkladı.

‘Daha dikkatli olunması gerekiyor’

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Biber, açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Türkiye'de havadan para kazananlar var.Alışverişlerde çarkını çevirmeye, üretmeye ve hizmete devam eden işletmeler, kuruluşlar var. Belediyelerimizde bile bugünkü gelirlerle 5 bin TL verildiğinde bürüdü 9 bin TL’ye çıkacak. Bunun altından belediyeler nasıl kalkabilir.  Bu sebepten dolayı bir tarafını konuşurken diğer tarafını da göze almak durumundayız.Buna siyasetçiler böyle bakmalı.

Ben asgari ücretin açlık seviyesinde değil, yoksulluk sınırına kadar çıkartılması gerektiğini düşünüyorum. Ama bugün açlık seviyesinin de altında.Bunun bilincindeyiz ama Türkiye'nin sorunu büyüdü ve katlandı.Katlandığı için bugün 5 bin TL versek bile yeni sorunları ortaya çıkaracağını biliyoruz. Bu yüzden daha dikkatli olunması gerekiyor diye düşünüyorum.”

Dilan Şahinbaş