YEREL
Giriş Tarihi : 23-04-2022 12:46   Güncelleme : 23-04-2022 12:46

Türkiye Tarihinin Dönüm Noktası

Türkiye Tarihinin Dönüm Noktası

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü “23 Nisan 1920 ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün hayata geçtiği, tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisidir” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102’nci yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Gümrükçü şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve millet egemenliğinin ilan edildiği 23 Nisan 1920, tarihimizin dönüm noktalarından birisidir. Ulu Önder Mustafa Keman Atatürk’ün liderliğinde bağımsızlığını kazanan Türkiye Cumhuriyeti geçen 102 yılda her alanda büyük kazanımlar elde etmiş, gerçekleştirdiği atılımlarla büyük başarılara ulaşmıştır.

Atatürk gibi eşsiz bir liderin önderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşı, Türk Ulusunun gösterdiği büyük fedakarlıklarla taçlandırılınca Türkler aleyhine yüzyıllardan beri hazırlanan ve Sevr ile hayata geçirileceği düşünülen tarihi bir suikastengellendi ve düşmanlar bozguna uğratıldı.

Yüce Meclis’in açıldığı 23 Nisan 1920’de Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atıldı ve egemenlik kayıtsız şartsız millete verildi. 23 Nisan, Türk Milleti’nin kendi kaderini belirlediği ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, çağdaş Türk Cumhuriyeti’nin kurulması yolundaki en önemli dönüm noktalarından biridir.

Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edildi. Mustafa Kemal Atatürk, yüreğindeki çocuk sevgisini ve onlara verdiği önemi ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz’ sözleriyle ifade etmiştir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza Büyük Atatürk’ün armağanı ettiği dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

Dilan Şahinbaş