YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:18   Güncelleme : 13-07-2021 11:18

“Türkiye genelinde düşüş bizde yükseliş var”

“Türkiye de ilk onu ve ilk beşi hedefliyoruz. Bu senenin bütün olumsuzluklarına rağmen öğretmenlerimizin de büyük gayretleriyle çok başarılı ve iyiyiz. Batı şehirlerinden ve büyük şehirlerden sıralamalarda öndeyiz. Türkiye genelinde düşüş bizde ise yükseliş var.”

“Türkiye genelinde düşüş bizde yükseliş var”

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Kurumsal Faaliyetler” adlı programa İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar konuk oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, yaz döneminde gerçekleştirilecek olan sosyal faaliyetlerden bahserek “Ulusal Destek Programı” ve “Telafide Ben de Varım” sloganıyla Artvin de de yoğun bir şekilde hazırlık yaparak start verdik” dedi.

“Bu yazı sosyal faaliyetlerle dolduruyoruz”

Covid-19 sürecinin dünyada olduğu gibi ülkede de yaşamın tüm alanlarını etkilediğini ve eğitimi de fazlasıyla etkilediğinden kaynaklı yüz yüze eğitime ara vermek durumunda kalındığını belirten Acar, “Ne mutlu bize ki güçlü bir ülke ve toplum olduğumuz için teknolojik alt yapı yatırımımızla çevrimiçi EBA üzerinden eğitimi sürdürdük. Çevrimiçi eğitim tercih ettiğimiz bir eğitim yöntemi değil zorunluluktan kaynaklanan bir yöntemdir. Çocukların öğrenme kayıplarını en aza indirerek ne kadar yeni bilgiler katabilirsek fayda dediğimiz bir yöntemdir. Millî Eğitim Bakanlığı bu yaz tatilini dolu dolu bir programla geçirmemizi istedi. Çevrimiçi eğitimin bir telafisi gibi değerlendireceğimiz “Ulusal Destek Programı” adındaki programla ve “Telafide Ben de Varım” sloganıyla Artvin de de yoğun bir şekilde hazırlık yaparak start verdik. Bu yazı çocukların fiziksel gelişimi, akademik gelişimi, duygusal ve sosyal gelişimlerini destekleyen sportif, sanatsal, akıl oyunları gibi sosyal faaliyetlerle dolduruyoruz” diye konuştu.

“Okul açıkmış gibi devam ediyoruz”

Artvin’de yedi yüz yirmi tane etkinlik planladıklarını belirten Acar, yaz dönemi içinde bu etkinliklerin devam edeceğini ifade ederek sürecin nasıl işlediğinden bahsetti. Acar, “Öğretmenlere “Telafide Ben de Varım” programını duyurduk ve onlarda müracaat etti. Çocuklara ve Velilere okuldaki yaz döneminde şu etkinlikleri yapacağız dedik ve öğrenciler bu etkinliklere katılım sağladı. Bütün okullarda, ilçelerde ve köylerde dahil olmak üzere yaz dönemi “Telafide Ben de Varım” etkinlikleri ile çocukları evde kaldıkları durumdan kurtarıp akademik katkı sağlayacak etkinliklerle buluşturarak okullar hala açıkmış gibi devam edeceğiz. Öğretmenlerimiz şu an bu etkinlikler için görev başındadır. Ayrıca 8 ve 12. Sınıflarda da yaz kurslarıyla, DYK dediğimiz Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam ediyoruz” dedi.

“Türkiye genelinde düşüş bizde ise yükseliş var”

LGS’de Artvin olarak yılın yorgunluğunu unutturan bir başarı sağlandığını ifade eden Acar, il olarak geçen yılki rakamlara göre çok daha iyi bir durumda olunduğunu bahsederek, “Geçen sene iki bin dört yüz mezun öğrenci içinden Türkiye de yüzde bire giren on bin öğrencimiz vardı. Bu sene bin sekiz yüz öğrencimizden on altı öğrencimiz var. Artvin olarak eşiğimizi çok yükselttik. Hedefimiz çok yüksek, Türkiye ilk onu ve ilk beşi hedefliyoruz. Bu senenin bütün olumsuzluklarına rağmen öğretmenlerimizin de büyük gayretleriyle çok başarılı ve iyiyiz. Batı şehirlerinden ve büyük şehirlerden sıralamalarda öndeyiz. Türkiye genelinde düşüş bizde ise yükseliş var. Bu başarıyı yakın zamanda rakamlarla paylaşacağız” ifadelerine yer verdi.

“Hiçbir liseyi ayırt etmiyoruz”

Sınavlı liselere ne kadar önem veriliyorsa Meslek liselerine de o derecede önem verdiğinden bahseden Acar, “Meslek liselerinden sanayiye, basına eleman, toplumsal yaşamı ilgilendiren diğer iş kollarına eleman yetişiyor. Bu yüzden hiçbir liseyi ayırt etmeden çok önemsiyoruz. Bakanlığında bu konuya bakış açısı bu şekildedir. Meslek liselerinde yüzde ellilik bir hedef var ve Artvin olarak bu sayıya zaten yakınız. Meslek Liselerinin parçalarından birisi de Spor Liseleri ve Güzel Sanat Liseleridir. Artvin’de öğrenci nüfusunun az olmasından dolayı Spor Lisesi bu öğretim yılına kadar açılmamıştı. Bizler ihtiyacın ve toplumsal talebin olduğunu görünce bu yıl fiziksel koşullarda uygun bir hale geldi ve Spor Lisesini açtık. Talebin son günü itibariyle altmış kişi daha başvurdu, toplamda yüz üç öğrencimiz başvurdu. Yetenek seçmesi yapacağız ve yüz üç öğrencimizden sınavda başarılı olan altmış öğrencimizi Spor Lisemizle kavuşturacağız. İnşallah güzel ve ilimizin sportif kültürel yaşamına katkı sağlayacak bir açılış olur” dedi.