YEREL
Giriş Tarihi : 06-03-2021 12:52   Güncelleme : 06-03-2021 12:52

TURİZM POTANSİYELİ VAR AMA KULLANAMIYORUZ!

Vatandaşa Artvin içerisinde yer alan hava kirliliği ve sokak hayvanları ile ilgili birçok soru sorduk vatandaşı sokakta hayvanların saldırısı tedirgin etmiş durumda konuyla ilgili yaptığımız röportajda Oğuzhan Şalap ile Artvin içerisinde vatandaşı da rahatsız eden konulara değindik.

TURİZM POTANSİYELİ VAR AMA KULLANAMIYORUZ!

Oğuzhan Şalap: 25 yaşında olan Şalap gıda sektörüyle ilgileniyor 2.5 senedir gıda sektörüyle ilgilenen Şalap Artvin’de 3 senedir yaşıyor. Ankara’dan Artvin’e gelen Şalap Artvinlidir.

Artvin’e ilk geldiğin zaman gözüne çarpan önemli etken neydi?

Eskiden bu kadar harfiyat yoktu. Mesela ben her yaz gelirdim tamam burada doğmadım ama Artvinliyim sonuçta ailemle akrabalarıma falan gelirdim ve geldiğim her sefer inşaat istisnasız bu şehirde bitmez hep inşaat olurdu gene oluyor tabi ki. Her zamanda olması gerekir sürekli gelişmekte olan bir şehir sonuçta ama bu kadar harfiyatın olduğunu ben hiç görmedim. Onun dışında Köprübaşında kozlu kısmında orada da dükkânımız vardı ve köpek problemi çok fazla yaşanıyordu özellikle bu caddede panayır caddesinde de çok sık yaşıyoruz bu sorunu geceleri hayvanlar saldırgan olabiliyor yani ve bu saldırı durumu hayvan istemsizce de olsa yapabiliyor buna karşı bir çözüm üretilmesi iyi olur çünkü küçük kardeşim var mesela benimde kendisini akşamları markete falan gönderemem çünkü bu hayvanlar saldırgan olabiliyor bir anda buna karşı kısırlaştırmada yapılmıştı ama kısırlaştırma yapılmasını istemem açıkçası çünkü kısırlaştırılan hayvanlara bakınca yazık oluyor etrafta yağlı yağlı şişmiş bir şekilde sağlıklarını etkileyen bir faktöre giriyor bu bir çözüm değildir o yüzden veya barınaklar hakkında yeterli bilgiye sahip değilim barınaklara gönderilsin de demek doğru olmaz yapılanma yapılıp bu sokak hayvanlarının yaşam alanı haline getirilebilecek bir alan yapılması doğru olabilir hayvan sevgisi yok diye değil öyle algılanmasın hayvan bakan ve seven bir insanım hayvanlar istemsizce saldırgan olabiliyor. Buna karşı bir çözüm üretilmesi gerekiyor sokakta çöpleri de dağıtmaları ayrı bir konu tabi buna el atması gereken kişiler bu şehri yönetenler hayvanın karnı aç sonuçta mecbur yemekte bulmak zorunda umarım gerekli titizlik gösterilir bu saldırıların önüne geçilir ve gerekli hassasiyetle hayvanları da zor durumdan kurtaracak şekilde önlemler alınır diyorum.

Altyapı çalışmaları Artvin adına yeterli mi?

Park sorunu büyük sorunlardan bir tanesi kaldırımda ben bile dükkânım önüne aracımı park ettim. Yani burada yollar tek yön istisna bir şehir birde şehir ilk kurulurken dar kurulmuş. Yani o zamanlarda bu kadar büyüyeceğini düşünememeleri gayet normal ama mesela Atapark’ta bir proje vardı otopark yapılacağına dair 2-3 tane de otopark var ama yeterli olmuyor çünkü sürekli gelen insan var ve küçük tek yönlü olan bir yol yapısına sahip şehir ciddi anlamda park yeri sorunları var insanların hareketleri kısıtlı oluyor kaldırıma park yapıldığı takdirde yayalar içinde problem halini alıyor. Bu durum Esnaf, toptancı vs. Var onlarda park, gel, git çok sık yapması gerekiyor başka araçlarda olduğu için zaten yolları kapayan park yapıp bu kişilerde park ediyor bu sürekli olması gereken bir şey olduğu içinde yollar ve park açısından sıkıntılar göz önünde diyebilirim. Buna nasıl çözüm bulunur orası da tartışılır birde dediğim gibi istisnai bir şehir rampalar çok yollar dar park alanı kısıtlı bunları bilen bir insanın çözüm üretmesi lazım şu an idare ediliyor olsa bile bundan 5 sene sonra bu durum sıkıntı yaratabilecek düzeyde…

Doğalgaz hakkında düşüncelerin nelerdir?

Getir, Götürü konusuna bakarsan örnek veriyorum aylık yaktığı odunla fiyata vurduğun zaman doğalgaz biraz daha pahalıya denk geliyor. Ne kadara denk geliyor ama yıllık olarak baktığın zaman 700tl kadar bir miktar olur tahminimce. Ama bu durum ne kazandırır ne getirir kişiye şimdi merkezi sistemde olsa bile çıkan duman mesela ilk yandığı zaman çok duman atıyor ve Artvin’de binalar aşağıdan yukarıya doğru dizilimde aşağıdan yukarıya duman çıkıyor bu durumda adam balkonda otururken bir anda dumanla karşılaşıyor mesela ve kirli hava eşyasını balkona asan insanlar içinde problem sonuç olarak kirli bir havaya sahip olan şehir haline geliyor Artvin ama bu doğalgaz buna çözüm getiriyor tamamen temiz bir hava rahat solunum ve sağlık problemlerini ortadan kaldırıyor mesela yolda yürürken denk gelinen bir olay kirli duman nefes almanı zorlaştırıyor bu durum dediğim gibi sağlık kısmını da etkiliyor dediğim gibide astımı olan bir insan problem yaşar doğalgaz tamamen bu kirli havayı ortadan kaldırıyor. Birde ek olarak ne var herkeste merkezi sistemde yok tabi odunla uğraşıyorsun kıracaksın keseceksin nakliyesi taşıması soğukta falan bunları karşılaman gerekecek ama doğalgaz bu konforu sağlıyor rahatlığı ve insanın konforunu iyi bir adım öteye taşıyor kömür, odun derdi yok yani ayrıca sürekli sıcak suyun hazır olacak doğalgazı bulundurduğun için ki buda önemli ciddi anlamda insan yaşantısı için bunun içinde yılda 700tl kadar bir miktar fazladan verilebileceğini düşünüyorum açıkçası.

Doğalgazın Artvin’e gelmesi nimet diyebiliriz değil mi?

Evet, yalnız şöyle bir durum var bu süreçte doğalgaz yapımında yolları açtılar yapılması gereken bir şeydi iyi ki de yaptılar. Artvin’de buna el atması gerekiyordu ve bu doğalgazı getirmek için bu cefa çekilecekti bunda hem fikiriz ama ondan önce yolları yaptılar sonra yıktılar doğalgazı yaptılar şimdi yukarıya arıtma tesisi kuruluyor. Ve bunun altyapı borusu döşenecek bunu yaparken yollar tekrar yıkılacak 500 gün boyunca bu çalışma devam edecek bir daha yani hepsinin eş zamanda yapılabileceğini düşünüyorum. Yani belirli plan ve proje çizilir o zaman içerisinde ayrılan bütçe ile hepsi aynı sıra şeklinde yapılır diye söyleyebilirim ki bir hat açıldıktan sonra tekrar yıkılıp yapılması vatandaşı mağdur etmeme adına da doğrusudur diye düşünüyorum.

Bu durum uzun vadeli planların yapılması anlamına geliyor örneğin 20 yıllık bir proje uzunca yapılabilir mi?

Köklü çözüm sadece zaman uzun oluyor. Yani 20 yıl 50 yıl bunlar bakıldığı zaman ciddi anlamda uzun  bir süre çünkü 20 sene sonra burada yaşayan Artvinli insan kaçı yabancı insan , Buraya gelen insanlar ya devlet memuru ya da mühendis, mimar falan onlarda burada sürekli yaşayacak uzun vadeli değil çalışmaya gelip giden insanlar Artvin yerlisi için 20 yıllık bir süre uzun tamamen altyapı sağlam planlamalara alınır köklü bir şekilde sorunlar uzun vadeli çözülür evet yapılabilir. Bir durum ama bunu sağlarken ve yaparken uzun bir projeyi hayata geçireceklerse ki vatandaşı bu süre içerisinde yaşanabilecek sorunlara sokmamaları gerekir. Nüfusu sürekli dışarı kayan dışarı göç veren bir şehirde de 20 yıllık bir planda yapmak ne kadar mantıklı tartışılır başka bir şehir olsaydı buna farklı bir cevap verirdim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mesela biz aşağıda önceden diğer işletmede yemek işi yaparken Turistler gelip gidiyordu. Yani dışarıdan gelen Turist potansiyeli var ama bu turist potansiyelini biz burada kullanamıyoruz. Neden? Çünkü pazarlayabileceğimiz ürettiğimiz bir şey yok burada bir kafkasörümüz var birde boğa güreşleri var onun haricinde 2-3 günlük yarışlar falan oluyor ama kısa sürdüğü için gelen Turistleri uzun süreli kapmamız için bir neden yok elimizde ve gelen Turistlerin bana dediği en çok cevap veremediğim soru ise şu ‘’Bu şehrin geçim kaynağı ne’’ diyorlar mesela ve cevap yok burada memurun aldığı maaş esnafa gidiyor oradan da döngü halinde bu şekilde kendini çeviriyor onun haricinde inşaat sektörü dönüyor. ama gelen müttehitlerin uzun süreli kalıcılığı yok ve kazanılar dışarıya gidiyor konusu oluyor bu durumda faydası var ama para dışarıdan geliyor tekrar dışarıya gidiyor ayrıca hiçbir üretimimiz yok kullanılabilecek alanımız var ama bir fabrika bir sebze, meyve üretimi yok aslında şehrin kendine ait bir özgür gelir kaynağı yok eskiden kütük fabrikası vardı ve sonuç olarak işledi işlemedi kötü oldu iyi oldu orasına karışmak doğru olmaz ama ileriye adım atmak için bir adımdı bir gelişmeye çalışma adımı gelir elde etmeye çalışmaktı. Sonuçta burada üretim faaliyeti artınca Devlete de katkısı olan daha fazla katkısı olan şehir haline geliyor olacak kur farkına da azda olsa etki ediyor olacak bir şehir burası çoğu insana bakıyorsun köye kendini gidip orada kendini kapatan insanlar var neden bu insanlar Artvin’de iyi bir işte çalışmasınlar ki? bu şekilde yani umarım çözümler üretilir ve daha iyisi olur Artvin olarak burada yaşayan insanlar olarak bizler için bakalım…’’ ifadelerine yer verdi.