Yerel
Giriş Tarihi : 14-03-2023 17:11

Tüm yurttaşların dikkatine

Tüm yurttaşların dikkatine

14 Mayıs seçimlerinde oy kullanacak afetzede vatandaşların adres değişikliği için son gün 17 Mart

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü; asrın afetinin ardından evlerinden taşınmak zorunda kalan depremzede vatandaşların, oy kullanabilmeleri için taşındıkları diğer il veya ilçelerin yanı sıra aynı il veya ilçe içinde de olsa yurt, otel, pansiyon, konteyner, çadır, huzurevi gibi geçici yerlerde de olsa bulundukları şehirdeki nüfus müdürlüklerine bildirmesi uyarısında bulundu.

Yeni adres beyanlarının 17 Mart 2023 saat 23.59'a kadar nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-Devlet ve Nüfusmatikler üzerinden yapılabileceği vurgulandı. 18 Mart 2023'ten itibaren ise adres beyanına dair işlemler ilçe seçim kurullarının kararı ile yapılabilecek.

Bunun yanı sıra Artvin Baro Başkanlığı da yurttaşlara bir duyuruda bulunarak “Seçimlerde ancak kayıtlı adresinizde oy kullanabilirsiniz” denildi.

Baro’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Herhangi bir nedenle (depremzede, öğrenci, geçici görevli, vs.) seçim günü kayıtlı adresinizden başka bir yerde bulunacaksanız (başka il, ilçe, başka ev, çadır kent, konteyner, yurt, otel vs. gibi) bulunduğunuz yerde oy kullanabilmek için adres değişikliğinizi yapmanız gerekmektedir.

Adres değişikliğiniz, 17 Mart 2023 Cuma saat 23.59’a kadar Nüfus Müdürlükleri, nüfusmatikler, e-devler üzerinden yapabilirsiniz.

17 Mart 2023 tarihinden sonra değişiklik yapmak istediğinizde, ilçe seçim kurullarına başvurmanız gerekmektedir.”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber