YEREL
Giriş Tarihi : 02-12-2021 18:14   Güncelleme : 02-12-2021 18:14

Tüm Sağlık Emekçileri İçin Uygulansın

Tüm Sağlık Emekçileri İçin Uygulansın

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Artvin Temsilciliği, hekimlere yönelik maaş artışına ilişkin yazılı basın açıklaması yayınladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Artvin Temsilciliği,  Sağlık bakanı Fahrettin Koca’nın ek gösterge ve maaş artışıyla ilgili açıklamalarına, “Sağlık emekçilerinden sadece hekimlerine yönelik maaş artışı ifade edildi. Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın. Hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın” açıklaması ile karşılık verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Ak Parti Grup Toplantısı’nın ardından; “Emeklilikle ilgili pratisyen hekimlere ek gösterge olarak 13 bindi 33 bine; diş hekimleri dahil olmak üzere uzman hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin, bir düzenleme Meclis’te bütün vekillerin desteğini bekliyoruz. Sabit ek ödeme de genel bütçeye aktarılıyor” açıklamasını yaptı.

SES Artvin Şubesi, Bakan Koca’nın açıklamalarına yazılı açıklama ile yanıt verdi. Açıklama şöyle:

Elde edilen bu kazanım yetersizdir

“Dün hekim maaşları ve ek göstergesi için Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını dinledik.

Yıllardır tüm sağlık emekçileri için 3600-7200 arası ek gösterge talep etmekteyiz. Bakanın açıklamasında ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırınınsa biraz üzerinde maaş alan sağlık emekçilerinden sadece hekimlere yönelik maaş artışı ifade edildi.

Yıllardır yürüttüğümüz mücadele sonucu elde edilen bu kazanım yetersizdir. Hekimlere uygulanacağı ifade edilen maaş artışları; mevcut ekonomik kriz, hayat pahalılığı içinde mesleğin niteliği ve iş riski hesaplandığında yetersizdir. Buna rağmen yürütülen mücadelenin ve talebin görülmesi açısından bir başlangıçtır.

‘Maaş artışı ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın’

Bugün açıklanan sözlerin takipçisi olacağız.

Ancak; Sağlık Bakanının kaçırdığı bir nokta var. Sağlık ekip işidir. Bir düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıdır. Ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmamalıdır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana, daha da derinleştirmektedir.

Buradan Sağlık Bakanı’na, hükümete ve TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyoruz:

Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emekliliğe yansıyacak temel ücretleri yoksulluk sınırı üzerine çıkarılsın. Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın. Sağlık Bakanı’nın açıklamasında yer alan hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın.”

Dilan Şahinbaş