YEREL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 10:01   Güncelleme : 16-03-2021 10:01

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MİNNET VE TEŞEKKÜRLERLE…

14 Mart tıp bayramı tüm sağlık çalışanlarımızın kutlu olsun. Fazla bilinmeyen ve öneme sahip olan bir günün sağlık çalışanlarına bu zorlu dönemde minnet ve teşekkürler…

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MİNNET VE TEŞEKKÜRLERLE…

Herkesin bildiği gibi sağlık çalışanlarımızın salgın döneminde ciddi çalışmalarla emek harcadığı gözler önünde. 14 Mart günü sağlık çalışanlarının bayramı olarak adlandırılıp. Geçmişten gelen bir etkisininde olduğu söylenebilir. Çanakkale’de yapılan savaş sırasında İstanbul’dan doktorların ve hemşirelerin yaralı askerler için gidip savaş alanında yer almaları söylenebilir. Bu yüzden 14 Mart sağlık çalışanları adı altında ve toplumumuz içinde öneme sahip. Doktor Mustafa Başyiğit konu ile ilgili yaptığı röportajda merak edilen ve zorlu süreçte yaşanan önemli konulara değindi.

Artvin’de doktor olmak nasıl bir duygu?

Artvin, benim zaten ilk tayin yerim. Şirin ve halkı güzel bir şehir halkı gayet doktorlara ve tıp alanındaki insanlara karşı sıcak ve iyimser. Bu konuda mutluyuz. Artvin de yaşamak güzel sadece hava alanı biraz uzak o kadar. 

Pandemi süreci boyunca sizin için nasıldı?

Şu anda aşılama yapıyoruz 65 yaş ve üzeri için. Onun dışında çocuk aşılarımızda var küçükler için. Zoruluklarına değinecek olursam. Sağlık sisteminde her zaman bir miktar olmak üzere zorluk vardır. Ama elimizden geldiğince kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Şu an için önemli nokta şu, 65 yaş üstü kişiler randevu oluşturup gelirlerse. Birikmeler olmasa  bizlerde randevu süresince elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Randevusuz olan kişiler 182 den veya MHRS’den randevu alabilir aşı olmak için. Ve aşı randevusu almalarını öneriyoruz.

Yasakların esnetilmesi hakkında düşünceniz nedir?

Artvin turuncu bölgedeydi en son. Bu hafta yeniden açıklanacak. Tabi dileğimiz vakaların artmaması yönünde mümkün olduğu kadar evde kalalım ve maskemizi takmayı ihmal etmeyelim lütfen. Kırmızı bölge olursak yeni yasaklarda beraberinde gelecektir. Elimizden geldiğince dikkat edeceğiz. Mavi alan olabilmek için uğraşacağız.

14 Mart sizler için neyi ifade ediyor?

14 Mart bizim için bu sene bir anma günü olarak görüyoruz. Çünkü son bir senedir covid-19 dönemi süresince yaklaşık 400 tane sağlık emekçisi covid-19 nedeni ile hayatını kaybetti. Bizde bu tıp bayramı olarak düzenlediğimiz bu günü bir anma günü olarak görüyoruz diyebilirim.’’ İfadelerine yer veren Başyiğit zorlu süreci birlikte atlatıp bir an öncede eski günlerdeki gibi rahat ve sağlıklı yaşama dönmemiz için tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini de ekledi. 14 Mart gününü ve sağlık çalışanlarının her gününü kutlarız.

Ayşe ÖZDER