YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 16:45   Güncelleme : 31-12-2021 16:45

Tüm Canlı Yaşamı İçin Adil Bir Yıl Olsun

Tüm Canlı Yaşamı İçin Adil Bir Yıl Olsun

Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan yeni yıl mesajı yayınladı.

Artvin Baro Başkanı Ayla Varan yeni yıl mesajı yayınladı. Varan mesajında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda son zamanlarda artan köpek saldırılarını gündeme getirmesini sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil de barınaklar olduğunu dile getirmesinin yanlış olduğunu belirterek “Yaşanan olayların faturasını ceza kanununda özel hükümlerle sahipsiz hayvanlara mâl etmek yerine hayvan sahiplerine ceza verilmelidir” dedi.

Başkan Varan mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Doğada yasayan tüm canlıların en az insanlar kadar yaşam haklarını savunduğumuzu ve koruduğumuzu belirtmek isterim. Bu temennilerden hayvanlarında nasibini almasını isterim. Ne yazıkkiGaziantep’te çok vahim olay yaşandı ve bir kızımız 2 köpeğin saldırısına uğrayarak hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandı. Bu durumdan dolayı içimiz kanıyor. Ancak bunun faturasını sokakta yasayan sahipsiz hayvanlara mâletmek yerine kişisel görüşüme göre; bu tip olaylarda hayvan sahiplerinin kişisel egolarını tatmin amacıyla bu hayvanları saldırganlaştırarak besleyen ve başı boş birşekilde tasmasız, korumasız sokağa salan sahipleri için ceza kanununda özel hükümler koymak yerine, caydırıcı başka tedbirler almak yerine bunun faturasını sokakta yasayan sahipsiz sokak hayvanlarına mâl etmek elbette kabul edilebilir bir şey değil.

Yetiştirilmeşekliyle ve içinde bulunduğu psikolojik durumla ilgili saldırgan hale gelebilen hayvanlar için gerekli özen ve tedbir almaksızın bir bahçede izin veren hayvan sahiplerine bir yaptırım uygulanması yerine, ufak tefek yaptırımlar var ama yeterli değil elbette, bütün sokak hayvanlarını hedef gösterip belediyelere genelgeler gönderilmesini de anlamsız tehlikeli ve sakıncalı buyuyorum.

Ben hayvan barınaklarını cezaevi olarak görüyorum. Hayvanların yaşam haklarına aykırı bir uygulama bu.  Hiç bitmeyen bir kararı infaz etmeye çalışıyorlar. Belediyeler sokaktaki sahipsiz hayvanları genelgeye yaranmak için balık istifi gibi çok alışık olmadığımız görüntülerle taşımaktalar. Biz Artvin Barosu olarak bu durumun karşısında olmaya devam edeceğiz. Belediyeler kendilerine verilen sorumlulukları yerine getirmiş olsa bu istenmeyen görüntüler ortaya çıkmayacak. Irkı tehlike arz eden diye tabir edilen hayvanların sahiplerinin maruz kalacakları yaptırımların makul bir düzenleme ile meclise getirilecek şekilde çözüm olması lazım. Diğer türlü bu sorunlar çözülemez.

2022 yılının hepimize, insanlığa ve tüm canlı yaşamına hukukun üstünlüğünün egemen olduğu adaletli sağlıklı huzurlu bir yıl olmasını diliyorum.”

Dilan Şahinbaş