YEREL
Giriş Tarihi : 28-07-2021 10:46   Güncelleme : 28-07-2021 10:46

TÜGVA’NIN 3’ÜNCÜ OLAĞAN KONGRESİ

Türkiye Gençlik Vakfı (TUGVA) Artvin Şubesi 3’üncü Olağan İl Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Kurul ardından Halil İbrahim Keskin Artvin İl Temsilcisi olarak atandı.

TÜGVA’NIN 3’ÜNCÜ OLAĞAN KONGRESİ

TUGVA 3’üncü Olağan Genel Kurulu programına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, AK Parti Milletvekili Erkan Balta, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Memur Sen İl Başkanı İbrahim İnce, Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, İl Müftüsü Hasan Güneş, Sağlık Sen İl Şube Başkanı Fehmi Er, Eğitim-Bir-Sen İl Şube Başkanı İbrahim İnce, AÇÜ Genel Sekreteri Muhammet Ardıç, TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Talha Sağlıklı katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Tugva Yusufeli Temsilcisi Taner Atıcı, programın akışını sıraladı. Atıcı açılış konuşmasında; “Bir gençlik bir gençlik bir gençlik zaman bendedir ve mekân bana emanettir şuurunda bir gençlik. Kökü ezelde ve dalı ebedde bir davanın aşkına ve idrakine sahip bir gençlik. Milletine, ümmetine ve tüm insanlığa numune teşkil edecek bir gençlik. Kim var diye seslenilince sağına ve soluna bakmadan ben varım cevabını veren bir gençlik. Canlar canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak kadar gözü kara bir gençlik. Her türlü zehirli tesirden nefsini koruyabilecek destan yazabilecek bir gençlik rabbinden ve resulünden başka dayanak aramayan bir gençlik... Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü mevcudiyetini kanlarıyla temin eden gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

Atıcı’nın ardından TÜGVA Artvin teşkilatının takım kaptanı Halil İbrahim Keskin konuşma gerçekleştirdi. “Hareketimizin kuruluşu insanlığın var oluşuna dedemiz Hz. Âdem (A.s) dayanır. Bizler Hz. Âdem (A.s) zamanında başlayan hak ve batıl mücadelesinin hak tarafında mücadele veren hakikat hareketinin mensuplarıyız. Gençlik hareketlerimizin tarihine baktığımızda Musab bin Umeyr ve Üsame bin Zeydler (ra) gibi nicelerini görürüz. Şunun çok iyi farkındayız ki bizlerde, bizden önce bu dava için mücadele etmiş ağabeylerimizin eserleriyiz. Bizlerin gençliği MGV’de mücadele etmiş büyüklerimizin tecrübeleriyle geçti” diyen Keskin, aynı şekilde onların da MTTP’ de mücadele etmiş ağabeylerinin hikâyelerinin onlara referans olduğunu aktardı.

Buradan aldıkları Cihat ve heyecan aşkıyla 5 yıla aşkın süreci Artvin’de aynı hissiyatlarda mücadele ettiklerini belirten Kesin,  “Hareketimizin ismi TÜGVA yani Türkiye Gençlik Vakfıdır. TÜGVA, baş harflerden de anlayacağımız üzere tevhid, ümmet, gayret, vahdet ve aksiyon olarak karşılığı olan bir hizmet hareketidir. Rabbimizin bizi isimlendirdiği üzere bizim has ismimiz İslam’dır. TÜGVA’nın bir bireyi olarak benim ve teşkilatımızdaki kardeşlerimin hayatta arzu ettiği en yüksek kariyer hedefiyse Allah, vatan, namus ve bayrak yolunda gayret ederken şehit olmaktır”

Keskin konuşmasının devamında “Akabe biatlarında Allah Resul’üne anlattıklarını kabul ettiğimiz takdirde, biz ne vadediyorsun ey Muhammed, dediklerinde ‘Allah Resulü sadece Cennet diye buyurmuştu. İşte bizim hedefimiz sadece budur. Biz; Allah’a davet ediyoruz. Güzel bir iş yapıyoruz ve ben Müslümanlardanım diyoruz. Bizler Yahudilerin yaptığı gibi yapamayız. Yahudiler gibi Ey Musa, sen git rabbin ile birlikte savaş, biz burada kalıyoruz diyemeyiz. Allah yeryüzünde İslam’ı hâkim kılacak ama bunu melekler üzerinden değil biz inanan mücahid gençler vasıtasıyla gerçekleştirecek. Meleklerin yeryüzüne inmesi de şarta bağlı, o şart bedir de bin kişinin karşısına üç yüz kişi ile çıkabilmek’ ifadelerine yer verdi. Bizim kesintisiz bir imanımız var” ifadelerine yer verirken bir anda gaza gelip, kısa sürede nefesini tüketen yüz metre koşucularından olmadıklarını, maraton koşucuları olduklarını, koşu bitse de koşan atlar olduklarını vurguladı.

Türkiye’nin fiilen işgal edilemediğini ama zihnen işgal edildiğini, tam bin küsur yıl insanlık tarihini yapmalarını mümkün kılan medeniyet iddialarının önce terkedildiğini sonra da inkâr etme aymazlığı gösterildiğini söyleyen Keskin, “Yaklaşık bir asırdır bu ülkenin çocuklarını aşağılık kompleksinin eşiğine sürükleyen, özgüvenini düşünme melekelerini yok eden sömürgeci eğitim sistemi yozlaştırıcı kültür, popüler sanat ve medya rejimi genç kuşaklarımızı kurşuna diziyor ve ruhsuzlaştırıyor ve bunu fark ettirmeden, hissettirmeden yapıyorlar. Artık toparlanma, muhasebe yapma, yanlışlarımızı gözden geçirme, zihnimizi körleştiren ruhumuzu yok eden batının bize ezberlettiği ezberlerimizi bozma ve emin adımlarla geleceğe yürümemizi sağlayacak genç kuşaklarımıza ruh, ideal, özgüven, kazandıracak uzun soluklu bir medeniyet yolculuğuna soyunma vaktidir. Ruh atılımı olmadan bu hedefe ulaşmak imkânsız” dedi.

Birinci medeniyet krizinin aşılmasında kurucu olarak Melikşah, uygulayıcı olarak Nizamülmülk, öncü olarak Gazali’nin kilit rol oynadığını açıklayan Keskin,  “Benzer bir kriz zamanında ruh atılımını yine bir kuşaklık zaman dilimi içinde Fatih Sultan Mehmet Han ile gerçekleştirdik. Sağına Akşemseddin’i, soluna Molla Gurani’yi alan Fatih, tarihin akışını değiştiren, hakikat bayrağının üç kıtada dalgalanmasına, üç kıtayı barış yurdu ve insanlık yurdu yapmasına imkân tanıyan büyük bir ruh atılımına imza attı. Şimdi bize lazım olan ise 10 yılda 100 yılın tohumlarını ekecek yeni Selahattinler, Alparslanlar, Fatihler, Yavuz Sultan Selimler, Abdülhamitler, Necmettin Erbakanlar ve Tayyip Erdoğanlar yetiştirecek. Bir öncü kuşak! Bizler, eğer medeniyet iddialarıyla kuşanırsak, tarihi yeniden yapabiliriz. Yok eğer Batılıların ürettiklerini tepe tepe tüketme aymazlığı sergilemeye devam edersek, tarihe veda ederiz” dedi.

“Uykuyu yok edecek... Geceyi gündüze çevirecek... Fikir, Oluş ve Diriliş çilesi çekecek... 10 yılda 100 yılın tohumlarını ekecek... Öncü kuşakları yetiştirmekten başka çıkış yolumuz yok” diyen Keskin, eğer, fikir ve sanatta, kültür, eğitim ve medyada 10 yılda 100 yılın tohumlarını ekemezlerse, ruh, ideal, ahlâk, özgüven ve tevazu sahibi öncü bir kuşak yetiştiremezlerse, yok olacaklarını belirtti.

Keskin konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Dolayısıyla bizler bu ideali gerçekleştirmeye memur, mecbur hatta mahkûmuz! İmanlıyız, kuvvetliyiz, ümitliyiz, zafer bizim yarın bizim inşallah. Şunu ifade etmek isterim ki çıkmış olduğumuz bu yol sadece bizim değil tüm ümmeti Muhammedîn yoludur. Başarımız mazlum coğrafyaların başarısı, başarısızlığımız ise mazlumların üzüntüsüdür. Bugün Filistin’de herhangi bir kapıyı çaldığınızda ve Türkiye'den geldiğinizi söylediğinizde, Abdülhamit’in torunları gelmiş sözünü işitirsiniz. Bizler Filistin davasına bizden öncekilerin yaptığı gibi sonuna kadar sahip çıkacağız. Bir kez daha buradan ilan etmek istiyorum ki Kudüs Filistin'in başkentidir ve öyle kalacaktır. Bizim nazarımızda terörist Israil'in elbet bir başkenti vardır. Oda Rahman'ın Kur'an da bildirdiği gibi Cehennemin dibidir. Bugüne kadar yapmış olduğumuz etkinliklerde desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız İsrafil Kışla ya Valiliğimize, Millet Vekilimize, il Başkanlığımıza Yusufeli Belediyemize, kurum amirlerimize ve hassaten gecesini gündüzüne katarak çalışan TÜGVA teşkilatının bütün kademelerinde görev alan kardeşlerime ayrı ayrı teşekkürü ediyorum. Bu vesileyle Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

TUGVA Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Talha Sağlıklı ise yaptığı konuşmada TUGVA olarak birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini, hem manevi boyutta hem de gündemi yakalayan çok güncel işlere imza attıklarını belirtirken,  “Bugün baktığımızda Türkiye’nin hemen hemen her illerinde gençlik merkezlerimizle beraber icat hane çalışmalarımız var. Bize icat çıkaracak, yenilik getirecek, fikir üretecek bir gençlik lazımdır bunun peşindeyiz. Türkiye Gençlik Vakfı olarak biliniyoruz ama aynı zamanda yurtdışı koordinatörlüğümüzde var. Dünyanın pek çok ülkesinde de varız. Artık Türkiye’de yaptığımız faaliyetleri yurtdışında da yaparak ülkemizi diğer ülkelere çok güzel bir şekilde anlatıyoruz. Gençlerin kendilerine gelmeleri gerekiyor. Özlerine dönmeleri tarihini, kendisini ve neslini bilmesi geçmişle günü yakalayan bir bilinç oluşturması lazımdır. Bu nokta gençleri daha da geliştirecek faaliyetleri onlara sunuyoruz” dedi

Konuşmasının devamında Yönetim Kurulu’nda Spor Koordinatörü olarak bulunduğunu ve kendisinin de yıllarca güreş yaptığını, milli sporcu olduğunu açıklayan Sağlıklı, “nşallah bu sene de Spor koordinatörlüğü olarak çok büyük işlere imza atacağız. Binlerce gençleri kamplarda ağırlayarak onları tabiatla, doğayla iç içe buluşturduk. Bugün inek gördüğünde kaçan bir çocuk o ortamda bulunarak ateş yakmayı, çadır kurmayı öğreniyor. Gençlerin hareket halinde olması gerektiğini düşünüyoruz çünkü genç yaşta obeziteye yakalanan, yerinden kalkamayan gençleri görüyoruz. Hareket etmek beynin iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan faktörlerden birisidir. Hareket eden bir genç aynı zamanda çok daha üretken olabilir. Bununla ilgili de gençlerin hem üretken hem sağlıklı olması içinde yol göstererek yardım oluyoruz” dedi.

Sağlıklı’nın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla konuşma yapmak isin kürsüye çıktı.  Artvin’de TÜGVA’nın olması ve 3 yılını doldurmuş olması kendileri için çok önemli olduğunu belirten Kışla, “Yüksek İslam Enstitüsü talebe federasyonu vardı orada da talebeydim ve bu faaliyetlerin içerisindeydim. TÜGVA’yı şunun için önemsiyorum 1980’den sonra talebe teşkilatları kapandı. Ensar gibi kurum ve kuruluşlar gençliğe hizmet eden kurumlardır. Gençlik kurumu değildir. Ama TÜGVA bence gençlik kurumu olarak kalmalıdır. Gençliğe hizmet etmek ayrı bir şeydir gençliğin oluşturduğu bir tohum olmak ayrı bir şeydir. Gençliği yönetmeye kalksanız yönetemezsiniz günün gençliği özgüvenli olan ve teknolojiye aşinalığı olan gençlerdir. Bugünün gençlerinin güzel yönleri var. Bu yüzden gençlere değer verirsek sevgiyle yaklaşırsak ve gençlerle beraber yol yürürsek hep birlikte çok güzel şeyler yapabiliriz” diyerek gençlerin figüran yapılmaya çalışıldığında bir sonuç alınamayacağını kaydetti.

TÜGVA’yı bir gençlik teşkilatı olarak bildiğini, el değmedikleri, dokunmadıkları bir genç kalmaması gerektiğini ifade eden Kışla,  “Amacımız bu ülkeye faydalı milli ve manevi değerlerine sahip vatanına, milletine faydalı bir nesil yetiştirmek ve bu topluma hizmet etmektir. Bu ülkenin en büyük zenginliği gençlerimizdir. Bir genç bir ülkenin bir şehrin kaderini değiştirebilir. Bizim hiçbir genci kaybetme lüksümüz olamaz. Olay sadece başarılı olan gençlerle ilgilenmek değil bugün topluma adapte olamamış gençler yarın belki hepimizin başına çok ciddi sıkıntılar getirecek bir genç haline dönüşebilir. O gençleri kötülüklerden kurtarmak, vazgeçirmek bizim görevimizdir” dedi.

Kışla’nın konuşmasının ardından Tugva Yusufeli Temsilcisi Taner Atıcı yeni yürütme yönetim kurulunu açıkladı. 

Yeni Yönetim Kurulu listesinde Kadın Aile Koordinatörü olarak Funda Özbayrak, Kadın ve Erkek Koordinatörleri olarak Ebru Çelik ve Muhammed Yaşar, Lise Kadın ve Erkek Koordinatörleri olarak Zeynep Öztürk, Muhammed Ali Erdem, Üniversite Kadın ve Erkek Koordinatörleri olarak Neside Özder, Mehmet Ali Çolak, Teşkilat Koordinatörü olarak Osman Delibaş, TÜGVA Artvin İl temsilcisi olarak ise Halil İbrahim Keskin yer aldı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ