YEREL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 14:13   Güncelleme : 13-06-2022 14:13

Transit Geçişlere Dair Rehber

Transit Geçişlere Dair Rehber

Yabancı Karayolu Taşımacıarının 1 Haziran 2022 itibariyle Türkmenistan transit geçişlerine dair rehber yayınlandı.

Türkmenistan'ın Türkiye Büyükelçiliğinden alınan 30.05.2022 tarih ve 3140 sayılı yazıda 1 Haziran 2022tarihinden itibaren yabancı uluslararası taşımacılık firmalarına ait araçların sürücüleri ile birlikte "SarahsFarap-Sarahs" güzergahı dahilinde Türkmenistan sınırlarından transit geçişlerine izin verildiği ve söz konusu transit geçiş izni için hazırlanan rehberde şartlar şöyle sıralandı:

“1- Tüm Covid aşıları kabul edilmekte midir? Evet, bir istisna olmaksızın tüm aşılar tanınmaktadır

2- Transit kurallarında 3 belge belirtilmiştir; aşı sertifikası, Covid-19 antikoru olduğunu teyitTürkmenistan,  eden belge ve bir PCR testi. Bu 3 belgenin de sunulması gerekli midir, yoksa sadece birinci ve sonuncu yeterli midir? İkinci belge (antikor) aşı sertifikasında otomatik olarak mevcuttur. Temel şart bir aşı sertifikasıdır (son aşı gününden itibaren 42 günden erken düzenlememiş olması kaydıyla) ve bir negatif PCR testi (sınır geçişinden 72 saatten geç düzenlenmemiş olması kaydıyla).

3- Sınırda bir hızlı PCR test sonucu almak ne kadar zaman sürmektedir? 15-20 dakika

4- Sınırda PCR testi yaptırmanın maliyeti nedir? Ödeme metodu nedir? 30 USD, sadece nakit ödeme.

5- Araçların sıhhi dezenfeksiyon işleminin maliyeti nedir? Ödeme metodu nedir? Ücretsiz veya 2 USD (henüz netleştirilmedi) sadece nakit ödeme.

6- Rusya Federasyonu’nda bulunan Türkmen Büyükelçiliği yakın zamanda vize düzenlemesini durdurdu. Türkmen Büyükelçilikleri ne zaman vize başvurularını kabul etmeye başlayacak? Türkmenistan Göçmen Servisi, yurtdışındaki tüm Türkmen Büyükelçiliklerine sürücüler için vize başvurularının kabul edilmeye başlanması için bir talimat gönderdi. Bir vize başvurusunda, sürücünün Farap-Sarakhs- Farap transit güzergahını kullanacağı kesinlikle belirtilmelidir. Ayrıca, aşı sertifikasının bir sureti de her bir sürücü için başvuru formuna eklenmelidir.

7- Nereden bir vize için başvurabilirim/alabilirim? Örneğin, sürücü için sınır kapısına varıldığında transit vize alınması mümkün müdür? Vize başvuru ücreti ne kadardır? Kişi, taşımacının merkezinin bulunduğu ülkedeki büyükelçilik veya konsolosluğa önceden vize daveti için başvurmalıdır. Bir vize etiketi büyükelçilik/konsoloslukta veya sınır kapısında sürücünün vize başvurusunu önceden konsolosluk/büyükelçiliğe yapıldığını ispat ettiğinde pasaporta yapıştırılır. Vize başvuruları genellikle 10 (on) işgününde acil olmayanlar için, ve 3 (üç) işgünü acil vizeler için (iki katı daha yüksek maliyetle) sürmektedir. Türkmenistan’a varış öncesinde vize temin edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

8- Sürücülerin Türkmenistan topraklarına vizesiz girişlerine izin verilecek midir? Hayır. Vize zorunludur.

9- Günlük sağlanacak konvoyların sayısı kaçtır? Her konvoyda kaç araç olacaktır? Sınıra ulaşan araç sayısına bağlıdır, ancak, günde en fazla 10 konvoya kadar olacaktır. Her konvoyda en fazla 20 araç olacaktır.

10- Farap’danSarakhs’a ulaşmak ne kadar sürmektedir? Dinlenme için durmalar dahil ortalama 9-10 saat.”

Malvina BİBİLASVHİLİ