YEREL
Giriş Tarihi : 08-07-2021 10:32   Güncelleme : 08-07-2021 10:33

Topbaş İstifa Ettirilirken Neredeydiniz

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Temmuz ayında Artvin Belediyesi Meclis toplantısında alınan, Kadir Topbaş Bulvarı olarak geçen bulvarın isminin Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı olarak değiştirilmesine yönelik karar üzerine Cumhur İttifakı tarafından yapılan açıklamalarla ilgili basın açıklaması yayınladı.

Topbaş İstifa Ettirilirken Neredeydiniz

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, kamuoyunu bilgilendirmek üzere yayınladığı basın metninde, Artvin Belediyesi Meclis toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış olduğu dönemde Artvin il merkezine ve ilçelerine maddi ve manevi olarak katkıları olan Dr. Kadir Topbaş’ın isminin çok katlı otoparkın yanından Artvin Çarşısı’na çıkan yola verilme kararı alındığını ve isminin Artvin’den silinmediğin, vurguladı.

‘Hizmetlerimizin hızı kesilmeyecek’

 “Son günlerde ilimizde yaşanan olaylar ve Cumhur İttifakı bileşenlerinin gerek Artvin Belediyesi’ne gerek CHP ve İyi Partililere yapmış olduğu mesnetsiz iddialardan dolayı siz değerli halkımıza için açıklama yapma gereği doğmuştur” diyen Gümrükçü, 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra büyük bir borçla devralınan Artvin Belediyesi’nin, mali düzene sokulduğunu, personel maaşlarında müthiş bir iyileştirme yapıldığını, esnafa borç ödeyememe devrinin sonlandırıldığını, iktidar partisinin 5 yıl boyunca el sürmediği ana caddelerin alt yapı ve üst yapısıyla Artvin’in yeni bir çehre kazandığını belitti.

Ayrıca sosyal yardımların sağ elin verdiğini sol el görmeden artarak devam ettiğin, de kaydeden Gümrükçü, “Bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde Artvin Belediyesi’ne bağlı iş yerlerinden Belediye Meclisi kararıyla kira alınmamıştır. Nitekim Cumhur İttifakı’nın Artvin Belediyesi’ni ve CHP’yi hedef alan asılsız iddialar asla hizmetlerimizin hızını kesmeyecektir” ifadelerine yer verdi.

‘Atatürk’e yönelik saldırıları kınamak amacıyla…’

Haziran ayında yapılan Belediye Meclis Toplantısında CHP ve İYİ Parti Meclis Üyelerinin; Ayasofya Camisinin açılışında yaptığı konuşmada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden cami imamı Mehmet Boynukalın hakkında bir kınama metni hazırladığını ve bu metni Belediye Meclis’ine sunduklarını belirten Gümrükçü, “CHP ve İYİ Parti Belediye Meclis Üyelerinin hazırladığı ve Belediye Başkanımız Sayın Demirhan Elçin’in okuyarak Meclis’e sunduğu metinde, ‘Tarihimizde, İstanbul işgal altındayken, milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına katli vaciptir diye fetva veren İşbirlikçi Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki onların damarlarında kâfir kanı akar diyen Sütçü İmam’lar vardır. Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, Ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırılardan en büyük zararı inancımız görmektedir. Artvin Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz’ denilmiştir” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı

Nitekim CHP ve İYİ Parti Belediye Meclis Üyelerinin öneriye sunduğu kınama metnine Cumhur İttifakı’nın Belediye Meclis Üyeleri tarafından şerh koyulduğunu ve Mustafa Kemal Atatürk adının büyük bir caddeye verilmesi önerisinde bulunduklarını ifade eden Gümrükçü, “Akabinde Temmuz ayında gerçekleşen Belediye Meclis toplantısında CHP ve İYİ Parti Meclis Üyeleri tarafından büyük bir cadde olduğu için Kadir Topbaş Bulvarının ismi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olarak değiştirilmesi için öneri sunuldu ve bu öneri Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinin ret oylarına rağmen oy çoğunluğuyla kabul edildi” diyerek açıklamaya devam etti.

Kadir Topbaş ismi silinmedi

Ak Parti Belediyesi döneminde yapılan ve trafiğe açılan Kadir Topbaş Bulvarı’nın 10 milyonluk maliyetinin dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından karşılandığı dolayısıyla da Kadir Topbaş’ın isminin bulvara verildiği açıklamalarına karşı bilgi veren Gümrükçü, “Nitekim yapılan bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı gibi Artvin Belediyesi gelir giderlerine bakıldığında ne Kadir Topbaş’ın ne de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin yol yapımına dair herhangi bir maddi yardımı olmadığı gözlemlenmiştir. Evet, Kadir Topbaş İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı döneminde gerek il merkezine gerekse ilçelerimize maddi manevi olarak katkıları olmuştur.  Biz CHP olarak Artvin’e faydası olduğu için ve memleketini unutmayıp elini çekmediğinden dolayı merhum Kadir Topbaş’ı rahmetle anıyoruz” ifadelerine yer verilirken CHP Merkez İlçe Yönetimi olarak Kadir Topbaş’ın isminin silinmesine dair gelen tepkilere yönelik Kadir Topbaş’ın isminin silinmediği ve Belediye Meclis toplantısından alınan karar ile çok katlı otoparkın yanından Artvin Çarşısı’na çıkan yola isminin verildiğini belirtti.

Neredeydiniz?

CHP Merkez İlçe Başkanı Gümrükçü yayınladığı basın açıklamasını “Millet İttifakı Bileşenleri olarak Cumhur İttifakı Bileşenlerine sesleniyoruz; Bilindiği üzere Kadir Topbaş 2017 yılında ne kadar istifa etmiş gibi görünse de Ak Parti iktidarı tarafından istifa ettiriliyorken neredeydiniz, bugün ‘Başaramayacaksınız. Artvin’in Kadir ağabeyini kadirşinas hemşerilerinin yüreğinden silemeyeceksiniz’ diyerek CHP’ye tepki gösteriyorken bundan 4 yıl önce Ak Parti iktidarı tarafından istifa ettirilirken neden sahip çıkmadınız” ifadeleri ile sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ