Yerel
Giriş Tarihi : 22-12-2022 11:01

TOKİ kura heyecanı yaşandı

TOKİ kura heyecanı yaşandı

Kentte Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesi kapsamında inşa edilecek 500 konutun hak sahipleri kurayla belirlendi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezinde noter huzurunda gerçekleştirilen kuraya, ev sahipliği için başvuru yapan vatandaşlar ile yakınları katıldı.

Proje kapsamında 25 konut ayrılan şehit yakınları ve gaziler kategorisine başvuru sayısı 10'da kalınca müracaat edenler kuraya katılmadan hak sahibi oldu.

Engelli vatandaşlar için yapılacak konutların ilk kurası ise Vali Yılmaz Doruk tarafından çekildi. Kurayla belirlenen hak sahiplerinin isimleri okunarak sahnedeki ekrana yansıtıldı.

Doruk, “Güzel bir vesile ile burada bulunuyoruz. Bugün Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı konut projesinde hak sahipliği kura çekiliş töreni vesilesiyle bir aradayız. Böylesine güzel bir günden dolayı sizlerle bir arada olmamızın mutluluğunu yaşıyorum. Bu anlamda bu mutluluğu, huzuru hep birlikte yaşıyoruz. Bugün burada huzurlarınızda tarihimizin en büyük sosyal konut kampanyasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da ilimiz adına şükranlarımızı arz ederek konuşmalara başlamak istiyorum.

Bugün çekilecek kuralar sonucunda hak sahibi olacak vatandaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum. Mutlaka bir kısım vatandaşımıza da çıkmayacaktır ama bu çalışmalarımız devam edecektir inşallah. Üzüntü duymayalım vakti ile de 400 kura çekilmişti, şimdi 500 Kura daha çekmiş olacağız sonrasında da yaptığımız hizmetler devam edecek. Artvin'deönceki kuralara da çok talep olmuştu yine aynı şekilde bir talep görüyoruz. Çok fazla kaynak var. 500 konut için yapılan başvuru 6.286,inşallah gönlünüze göre olur.

Konutları da inşallah iki sene içerisinde hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. Tabii bunlar önemli çalışmalar. Konut yapmak bizim için zor değil de Artvin'in özel şartlarından dolayı konut yapacak arsa bulmakta zorluk çekiyoruz. Boş geniş araziler az, özellikle Seyitler tarafında bu konutları da yine o bölgede yapacağız ama yapılaşmaya uygun olmadığını görüyorsunuz. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Artvin'de de devletimizin güçlendiği bu dönemde konut yapmak bir sorun değil ama maalesef Artvin'deki arazi sıkıntısını her dönem her konuda yaşıyoruz. Bu ülkenin adeta kabuk değiştirdiğini görüyoruz. Bu ülkenin insanlarına yukarıdan bakanlar şimdi kıskanarak bakıyorlar. Bugün Avrupa'da kışı nasıl geçireceğiz hesabını yapıyorlar, yakacak bulamıyorlar dünyanın en zengin ülkeleri ve umutları Türkiye. Türkiye bu konuya bir aracılık yapsın Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde doğalgaz sorununu çözsün de bu kışı hiç olmazsa geçirelim diye o ülkelerin gözleri, tepeden baktıkları bu ülkenin insanlarına dönmüş durumda.

Bu proje günümüze kadarki tarihimizin en büyük konut projesi, birçok proje yaptık ama ülke genelinde 250.000 konuta başlamak aynı anda en büyük proje, hepiniz duymuşsunuzdur Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler burada kalmayacağız biz devam edeceğiz. İki şeyi milletimizin iyi bilmesi lazım biz milletimizi aç bırakmayacağız dedi Cumhurbaşkanımız,bir de açıkta bırakmayacağız.Bu konuda gönlünüz rahat olsun. Bugeldiğimiz refah düzeyinde hamdolsun insanımızı aç da bırakmayız açıkta bırakmayız.Sağlık sorunu olduğu zaman hasta olarak sizleri bırakmayız, pandemi de bunu gördük. Bizler de meraktayız heyecandayız.Tarihimizin en büyük sosyal konut seferberliğinin ülkemiz için, Artvin'imiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yeni eserler vermeye devam edeceğiz. Artvin’imizde her geçen gün daha güzel oluyor.Sizler de farkındasınızdır.Barajlarımız, her türlü sosyal konutlarımız… Yusufeli’ni yaptık, birçoğumuz biliyoruz herkesin gıpta ile baktığı bir şehir oldu.Bu konuda hiç tereddüttünüz olmasın" dedi.

Kurada adı çıkan Zeynep Alpaslan, daha önce de TOKİ projesine başvurduğunu ama çıkmadığını ifade ederek, "Bu ikinci başvurum. Bu kez şans yüzüme güldü. Heyecanlıyım. Emekliyim. Evim yok, kiradayım. Öğrenci okutuyorum. Şanssız olduğum için hak sahibi olmayı hiç beklemiyordum. Heyecanımı ilk oğlumla paylaştım" diye konuştu.

Projeye genç kategorisinde başvuru yaparak kurada hak sahibi olan 20 yaşındaki Oğuzhan Güloğlu da bu yaşta ev sahibi olduğu için duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Heyecanlıydım, beklemiyordum ama şansım yaver gitti. Kurada ismim çıktı. Ekranda ismimi görünce şaşırdım, bana çıktığını anladım. Bu yaşta ev sahibi olacağım. Bize bu imkânı sunan Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Adem Gül de diğer kategoriden yaptığı başvuruda konut hak sahibi olduğunu belirterek, "Allah devletimizden, milletimizden razı olsun." ifadesini kullandı.

"İlk Evim, İlk İş Yerim" projesi kapsamında kent merkezinde 500 konut inşa edilecek.

Ayşe Özder

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber