YEREL
Giriş Tarihi : 12-10-2021 11:05   Güncelleme : 12-10-2021 11:05

TOHUM TAKASI

TOHUM TAKASI

Artvin Yerel Ata Tohum Derneği 4. Tohum Takas Şenliği düzenlendi.

Yerel Ata Tohum Derneği tarafından, Artvin Merkezde kurulan haftalık semt pazarında bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Tohum Takas Şenliğinde yerel ata tohumlarının kaybolmaması için çoğaltılan yerel ata tohumları vatandaşlara dağıtılarak, halkla tohum takası yapıldı.

Etkinlikte en çok rağbet Cin Mısırı ve üzüm suyuna oldu. Mısır patlağında kullanılan cin mısırı ve organik bir şekilde yapılan ve içerisinde şeker barındırmayan üzüm suyu şenliğe katılan vatandaşların gözdesi oldu.

Tohum Takas Şenliğini düzenleyen Yere Ata Tohum Dernek Başkanı Filiz Akyüz, 4 yıldır bu etkinliği düzenlendiklerini belirterek, “Ata tohumlarının kaybolmaması için bunları çoğaltma çalışması yapıyoruz. Daha çok vatandaşa ulaşması için fide dağıtım çalışmaları da yapıyoruz. Döl buğdayı ile de çalışmalar yaparak coğrafi işaret için başvurduk. Döl buğdaylarımızdan geleneksel yöntemler ile un elde ettik. Geleneksel yöntemler kullandığımızdan dolayı fabrikasyonlarda olduğu gibi çok ürün elde edemiyorsun. Biz burada tanıtımı için çalışıyoruz.  Vatandaşımızın tepkisi çok güzel. Halk pazarındayız öncelikle birinci derece üreticilerimiz halk pazarına gelen kadınlarımız. Onlarla sürekli alışveriş içerisindeyiz tohum alıyoruz tohum veriyoruz. En çok ilgiyi önceki yıl ulaştığımız bu yıl çoğalttığımız cin mısırı görüyor” dedi.

Etkinliği ziyaret eden Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur ise Tohum takas şenliği etkinliğini ellerinden geldiği sürece destekleyeceklerini ve orijinal Ata tohumlarını gelecek nesillere ulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Şenlikteki doğal üzüm suyunun tadına bakan Artvin Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal;

“Siyah üzüm suyunun tadına baktık şeker katkısı yok doğal olarak yapıldı. Şunu diyoruz insanlar doğal yesin doğal beslensin sağlıklı olsun vatandaşlarımız gazlı içeceklere para vereceğini doğal içecekleri tüketsin. Önümüzde kış böylelikle hastalıklara karşı daha dirençli olsunlar” ifadelerini kullandı.