YEREL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 11:11   Güncelleme : 10-07-2021 11:11

“Tır şoförleri isyan ediyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası'nda nakliye firmaları temsilcileriyle bir araya geldi.

“Tır şoförleri isyan ediyor”

Nakliye firmaları temsilcilerinin sorunlarının konuşulduğu görüşmeye CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan vekili Okan Poyraz katılım gösterdi.

Yapılan görüşmelerde nakliyecilerin karşılaştığı sorunlardan bahsedilerek çözüm yolları hakkında istişare gerçekleştirildi.

“Kamuoyu oluşturma niyetindeyiz”

Anadolu’nun her ilini ve ilçesini gezerek çeşitli sorunları dinlediklerinden bahseden Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Şu an Türkiye’de en büyük sıkıntı ekonomidir. Ekonomi adeta can çekişiyor. Özellikle bu durumdan sanayiciler, esnaflar ve emekliler memnun değildir. Bizler halkın sıkıntılarını dinleyerek çözüm önerilerini ve fikir alışverişlerimizi yapıp bunları genel başkanımız ve ekonomi masasıyla paylaşıyoruz. Nakliye sektörü Türkiye’de en çok sıkıntılı olan sektörlerin başında geliyor. Nakliyeciler sigortasını, taksitini, şoför aylığını ödemek zorundadır. Arap ülkelerinde ve Türkiye kardeş Cumhuriyet ülkelerinde yapılan nakliye sektörü inanılmaz bir sıkıntı içerisindedir. Bunları elimizden geldiğince dile getirmeye ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir adam ben oy verdim ama şu an evime ekmek götürecek durumda bile değilim diyor. Buradaki sorunları halkla paylaşıp mecliste dile getirerek kendi çözüm önerilerimizle bir kamuoyu oluşturma niyetindeyiz. Sıkıntıları gelip yerinde görmeden, tespit etmeden bunları dile getiremeyiz bu yüzden kamuoyu oluşturmak gerekir. İlçe örgütleriyle, Belediye Başkanlarıyla, İl Başkanıyla, Meclis üyeleriyle halkla birlik ve beraberlik içerisinde olarak bu sorunları dile getirmek için gereken tüm mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Hopa, Kemalpaşa Kardeş ülkeler dediğimiz Türkiye Cumhuriyetlerine açılan kapımızdır. Bundan ötürü şahsi olarak bu meseleyi çok fazla önemsiyorum. Bu sıkıntılar dün de vardı bugün de var ama yarın bu sorunun çözümü için Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak bizlere büyük bir vazife düşüyor. Neden vazife düşüyor derseniz İhracat yapıldığı zaman ne kadar güçlü olunursa olsun eğer düzgün bir nakliye lojistik zinciriniz yoksa yaptığınız ihracatın hepsi boşuna olur. Bu yüzden elimizden gelen her türlü yardımı bulunmaya hazırız. Bu sorunları dile getirmek hepimizin görevidir” diye konuştu.

“Tır şoförleri feryat ediyorlar”

Ülkedeki sorunların katlanarak büyüdüğünden bahseden CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Türk tır şoförlerinin açıklamalarına ve birçok yerde ikinci sınıf vatandaş durumuna düşmelerinin kendisini üzdüğünü ifade ederek, “Bu kabul edilemez bir durumdur. Tırcı olan vatandaşlarımız gerçekten zor durumdalar. Bugün bizi yöneten siyasi iktidar bu kesime sahip çıkmıyor. Bunu açık olarak gördük. Tır şoförleri büyük bir sesleniş içerisinde feryat ediyorlar ve vekillere “Sorunlarımıza bir çare bulun” diyorlar. Biz daha önce de toplumun değişik kesimleriyle değişik sorunları görüşmek üzere kurumları ziyaret ettik. Emin olun ki bu sorunları çözmek üzere ve kurumların yerli yerine oturacağı bir sistemi çok yakında kuracağız. Sandık geldiğinde iktidara geleceğiz. Türkiye Cumhuriyeti her yerde itibarlı ülke haline gelecektir çünkü bugün maalesef öyle değiliz. Bugün tırcılarımız dışarıya giderek bu kadar sıkıntı çekiyorsa bu kabul edilebilir bir durum değildir. Hem bir vatandaş olarak hem de Cumhuriyet Halk Partisinin İl Başkanı olarak bu sorunları haykırarak hep beraber çözüme kavuşturacağız. Türkiye tekrar itibarlı bir ülke haline gelerek herkes evine ekmek götürecek, iş bulabilecek ve sosyal güvencesi olacaktır” dedi.

“Bir operasyon olduğunu görebiliyoruz”

Ana problemin geçişle alakalı olduğunu söyleyen Milletvekili Özkan Yalım, “Özellikle Kazakistan devletinin geçişlerde Hazal Denizi üzerinden gemiye mecbur tutması ve gelen yabancı plakalı araçların herhangi bir otoban parası ödemeden, kontrole, kantara takılmadan gelebilmesi de büyük sorunların içerisindedir. Hatta gelen araçların trafik kurallarına uymayacak bir uzunlukta olan kapak seviyesi dediğimiz yaklaşık 17 metreküplük 42 Euro paletlik volümlerle gelmesi ve birçok belgeyi ödememeleri Türk plakalı araçların gitmesine yönelik bir operasyon olduğunu görebiliyoruz. Bu konuyu mecliste ciddi anlamda gündeme getiriyoruz. Getirmeye de devam edeceğiz. Bunun yanında Azerbaycan parlamentosunu bekleyen giriş ücretiyle alakalı bir kanun teklifi var eğer onaylarlarsa araçlarımız Azerbaycan’a girdiği zaman giriş ücreti ödemeyecektir sadece otoban masrafını ödeyeceklerdir. Ülke içerisindeki sorunlara gelince maalesef yeni yapılan Kuzey Marmara yolu ve Ankara- Niğde yolunda yapışlat devlet modeliyle MTV ödemek durumunda kalınıyor. Osman Gazi köprüsünden ben bugün arabamı geçiremiyorum. Birçok firmada geçemiyor. Ben sizlerin de 4666 TL ödeyip de geçirebileceğinizi pek tahmin etmiyorum. Bir aracın bir kilometrede yaktığı yakıttan daha fazla olan otoban parasını ben daha hiçbir yerde görmedim. Ulaştırma sektörünün sorunu çok büyüktür” ifadelerine yer verdi.