YEREL
Giriş Tarihi : 29-12-2021 10:48   Güncelleme : 29-12-2021 10:48

TIR KUYRUĞU MECLİS GÜNDEMİNDE!

TIR KUYRUĞU MECLİS GÜNDEMİNDE!

Cumhuriyet Halk Partisi yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur BayraktutanSarp Sınır Kapısındaki kuyrukları meclis gündemine taşıdı.

CHP’li BayraktutanGürcistan ile Türkiye arasında sınır ilçe olması Sarp Kara Hudut Kapısından kaynaklanan araç yığılmaları karayolu trafiğini olumsuz yönde etkilediğini belirterek “Karadeniz Sahil Yolu üzerinde oluşan kuyruk, Türk tarafında 29 kilometreye kadar uzamış, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini geçerek Arhavi ilçesine kadar gelmiş durumdadır. Karayolunun bir şeridini kapatan TIR'ların ilçelerdeki günlük hayat akışını olumsuz etkilemesi dışında ihracat ve turizm de sekteye uğramaktadır” dedi.

SARP SINIR KAPISINDAKİ SORUNLAR YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ!

Bayraktutan açıklamalarına şöyle devam ettiYıllardır yılan hikayesine dönen Sarp Sınır Kapısı’ndaki sorunlar neticesinde araç kuyruklarının Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçe merkezlerini ve Uluslararası kara yolunu olumsuz etkilediği görüldüğü halde kesin tedbirler neden alınmamaktadır

TEMEL ÇÖZÜM 8 YIL ÖNCE TESCİL EDİLMİŞ OLAN MURATLI SINIR KAPISI

İlgili konuda Ticaret Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’na ayrı ayrı yazılı soru önergesi sunan Bayraktutan “Sarp Sınır Kapısı’nda meydana gelen yoğunluğun ortadan kaldırılması açısından en temel çözüm Ticaret Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının ortak çalışmalarla, gerekli girişimlerde bulunarak; 17.12.2013 tarih ve 28854 sayılı resmi gazetede yayınlanan, 26.11.2013 tarih ve 2013/5677 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Borçka ilçesi Muratlı mevkiinin daimi yolcu giriş kara hudut kapısı olarak tescil edilen Muratlı Sınır Kapısı’nın alternatif olarak faaliyete geçirilmesinin sağlanmasıdır” İfadelerini kullandı.

YILLARDIR SORUNLARI ÖTELEMEK DIŞINDA NE YAPTINIZ?

Ayrıca her sene farklı dönemlerde ortaya çıkan Sarp Sınır Kapısı’ndaki yoğun geçişler; uzayan tır kuyrukları neticesinde oluşan mağduriyetlerin giderilmesi açısından Tır Parkı alanlarının kapasiteye uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade eden BayraktutanSarp Sınır Kapısı’ndaki kilometrelerce uzayan araç kuyruklarının önüne geçmek adına Bakanlığınız nezdinde yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Yetersiz kalan tır parklarının kapasitesinin arttırılması, düzenlenmesi veya yeni alanlar oluşturulması adına bir çalışmanız mevcut mudur” sorularını yönelterek “8 yıl önce kara hudut kapısı olarak tescil edilen Muratlı Sınır Kapısı’nın neden açılmaz. Madem açılmayacaktı, bundan 8 yıl önce neden halka müjdelendi, bu kararlar alındı.  Sorunları ötelemek yerine ortadan kaldırmak adına kesin bir çözüm çalışmanız mevcut mudur” dedi.

Dilan Şahinbaş