YEREL
Giriş Tarihi : 21-12-2021 19:22   Güncelleme : 21-12-2021 19:22

Tiksindirici borçlar askıya alınmalı

Tiksindirici borçlar askıya alınmalı

SOL Parti Artvin İl Yönetimi, çürümüş ekonomik sistemin alternatifinin, düzeni ihya etmekle mümkün olmayacağını vurguladı. ‘Tek çözümün halkçı ve toplumcu üçüncü bir seçenek yaratmakta olduğunu’ belirten SOL Parti, “Tiksindirici borçlar askıya alınsın” çağrısı yaptı.

SOL Parti Artvin İl Yönetimi ülkede derinleşen yoksulluğa, Erdoğan’ın ekonomik kriz karşısında dini referanslar öne sürmesine ve sermaye çevrelerinin son dönemki çıkışına karşı açıklama yayımladı. Ülkenin içinde bulunduğu yıkımdan kurtuluşun TÜSİAD eksenli politikalarda, IMF benzeri programlarda, dini referans alan gerici dayatmalarda olmadığına dikkat çekilen açıklamada çözümün halkçı ve toplumcu bir seçenek yaratmakla mümkün olacağı vurgulandı.

“Türkiye ekonomisi sorumsuz, yetersiz, yolsuzluklara batmış bir kadro elinde korkunç bir felakete sürüklendi” denilen açıklamada, “Halk açlığa mahkûm ediliyor. Raflar giderek boşalıyor, ekmek kuyrukları uzuyor. Başkanlık sistemi denilen bu ucube tek adam rejimi işlemiyor. Erdoğan işleri batırdıkça daha da dine sarılıyor. Şeriat hükümleri sayıp din bezirganlığı yaparak krizi yadsımaya çalışıyor. Halkı açlığa talim etmeye çağırıyor! Hiçbir inandırıcılığı kalmamış bu rejimin çöküşü yakındır” ifadeleri kullanıldı.

AKP’nin ilk yıllarının ağır faturası bugünkü yoksulluktur

Çürümüş ekonomik sistemin alternatifinin, bu düzeni ihya etmekle mümkün olmayacağı ifade edilen açıklamada, “TÜSİAD’a başvurarak çıkış bulunamaz. AKP’nin ilk yıllarında ekonomi yönetiminde bulunmuş, şimdi ise muhalif alımlarla caka satan bazı şahısların nostaljik hikâyeleriyle ülke düzlüğe çıkamaz. TÜSİAD’ın da özlemini çektiği, AKP’nin o ‘ilk yıllarının’ ağır faturası bugünkü yoksulluktur. Hepimize ait kamu işletmeleri özelleştirmelerle yok pahasına satılmış, tarım neredeyse tasfiye edilmiş, dış borç hızla artırılmıştır. Halkın önemli bir kesimi kredilerle borç batağına sürüklenmiştir. Sermayenin sınırsız iktidarını reddediyoruz” denildi.

SOL çıkış mümkün olduğu kadar zaruridir

Halktan yana bir çıkış için üçüncü bir seçenek olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonomide kamuculuğun, kamu çıkarlarının öne çıkarıldığı, özelleştirilen kamu işletmelerinin bir bir geri alındığı bir yol. Başta eğitim ve sağlık olmak üzere kamu hizmetlerinin her yurttaşa eşit, kaliteli ve parasız ulaştırıldığı bir yol. Krize karşı herkese yurttaşlık desteğinin sağlandığı; süper zenginlerden alınacak servet vergisiyle ekonomik adaletin sağlandığı bir düzen. Halkın borç denetim komiteleriyle büyük müteahhitlere döviz cinsi ödemelerin sonlandırıldığı, toplum yararına kullanılmamış ‘tiksindirici borçların’ ödemelerinin askıya alındığı halkçı ve toplumcu bir seçenek var!

Ancak zenginin daha çok zenginleştiği bu düzeni bitirecek olan bir çözüm, bugün sermaye dostu muhalefet tarafından görmezden geliniyor. Varsın onlar gerici restorasyon programlarıyla kendilerini kurtarmanın peşine düşsün, halkın kendini kurtaracağı bir SOL çıkış bugün mümkün olduğu kadar zaruridir de.”

Dilan Şahinbaş