Yerel
Giriş Tarihi : 20-02-2023 18:10

Tıkandıkça tıkandı

Tıkandıkça tıkandı

Ülke genelinde hakim olan kar yağışı Artvin, Rize, Giresun, Bayburt, ve günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladı. Erzurum Erzincan ve Ardahan’da da 268 köy yolu ulaşıma kapalı olduğu açıklandı.
Şubat ayının ilk haftalarında yurt genelinde kendini gösteren kar yağışı birçok ilde hayatı adeta durdurdu. Rize, Artvin, Giresun, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Ardahan ve Van'da kar yağışı etkili olurken bazı köylere ulaşım sağlanamadığı aktarıldı.

Artvin’de 1 haftadır aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle  il merkezi ve ilçelerdeki ulaşıma kapanan köy yollarını temizleme çalışmaları İl Özel İdaresi ekipleri tarafından devam ediyor. İl merkezi ve ilçelerde ulaşıma kapanan 260 köy yolunun 227’si ulaşıma açılmış olup ulaşıma kapalı olan 37 köyün de yol açma çalışmaları devam ediyor. 
Dün itibariyle ulaşıma kapalı olan;
Ardanuç; Çakıllar, Gökçe, Kaşıklı, Soğanlı, Yaylacık, Yolağzı
Borçka; Kayalar, Uğur
Şavşat: Arpalı, Aş. Koyunlu, Çağlayan, Çamlıca, Çavdarlı, Eskikale, Çiftlik, Çukur, Demirkapı, Kurudere, Maden, Meşeli, Oba, Otluca, Savaş, Şenköy, Tepebaşı, Üzümlü, Yağlı, Yamaçlı, Yk. Koyunlu, Yoncalı, Ziyaret 
Yusufeli; Bademkaya, Balalan, Boyalı, Demirdöven, Sütlüce, Serinsu
köyleri devam eden çalışmalar neticesinde ulaşıma açık hale getirilecek.

Ayrıca ekipler Merkez, Murgul, Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde köy ana yollarını ulaşıma açmış olup mahalle ara yollarının ulaşıma açılması için de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 

RİZE
Rize'nin yüksek kesimlerinde etkili olan kar sonucu Ardeşen'de 1, Çamlıhemşin'de 6 ve İkizdere'de 7 olmak üzere 14 köyün yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. İl Özel İdaresinin 80 personeli, 51 iş makinesi yardımıyla yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor. Karayolları ekipleri, Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası'na ulaşımın sağlandığı yolda buzlanmaya karşı tuzlama yapıyor.
GİRESUN
Giresun'da, kar yağışı nedeniyle Alucra ilçesinde 2 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. İl Özel İdaresi ekipleri, söz konusu yolların açılması için çalışma yürütüyor. Öte yandan, yaylalar ve yüksek kesimlerde kar kalınlığı 50 santimetreyi aştı.
BAYBURT
Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde kar sebebiyle 19 köye ulaşım sağlanamıyor. Yoğun kardan dolayı eğitime ara verilen ilçede, belediye ekipleri mahalle ve sokaklarda çalışma yürütüyor. Yağışın sürdüğü ve kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı köy yollarında da İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarına devam ediyor.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber