YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2021 13:09   Güncelleme : 11-05-2021 13:09

TEZGÂHLAR DOLU MEYDAN BOŞ

‘’Görüldüğü üzere almaya gelende yok, pek satanda yok’’

TEZGÂHLAR DOLU MEYDAN BOŞ

Pazar esnafına yönelik alınan yeni kararname ile yasaklardan muaf bir şekilde tezgâhlarını kurabildiler. Tezgâhını kuran Pazar esnafı ürünlerde talep olmamasından dolayı eli boş döndü.

Esnaf ile yapılan röportajda ürünlerinin fazla olmamasına rağmen taleplerin az olması dikkat çekti.

İhsan Okur ‘’ Kendi bahçemizin sebze ve meyve fidelerini satıyoruz ‘’

Tam kapanma döneminde pazarcılar için yapılan ayrıcalık hakkında ne düşünüyorsunuz?

İhsan Okur, ‘’ Süre olarak sabah 10.00 ve akşam 17.00 arası biraz kısa süre bizim için mesela sabah 10.00 değil 9.00 da olsaydı işe gidenler mesela bekleyip burada alışverişini yapamadı. İşe gitmek zorunda kaldı ondan sonra hem onlar hem biz mağdur kaldık. Akşam 17.00 da işi bitenler olacak onlar biz tezgâhı kaldırıyoruz diye gelip alışverişini yapamayacak. Öğlen sıcağında burada güneşin altında yanmaktan başka bir kazancımız olmadı maalesef. Yürüme mesafesinde olup gelemeyen insanlarda oluyor çünkü çalışanlar var birde uzak mesafede olanlar zaten gelemiyor sabah yetişemeyen akşam zaten yetişemiyor alışverişe yani yok denebilecek kadar zayıf bir Pazar oldu diyebilirim ‘’ ifadelerini kullandı.

Hangi belge ile burada Pazar tezgâhı kurulabiliyor?

Okur alınan Belge hakkında şu açıklamalarda bulundu, ‘’ Şimdi bizim çiftçilik belgemiz var devamlı aynı iş ile uğraştığımız için mesela bahçemiz olduğundan dolayı. Aynı zamanda hayvancılıkla da uğraşıyoruz inek, tavuk gibi hayvanlarımız var ve hepsi gene çiftçiliğe kayıtlı olan şeyler o yüzden bize ziraat odasına kayıtlı olduğumuzdan bizim neyimiz var neyimiz yok kayıtlı olduğu için bize bunu satma veya yemini alma amaçlı bu belgeleri verdiler. Yasakların olmasından dolayı bunlardan bizde yararlanıyoruz pazarda satışımızı yapıp. Belgesi olmayanlar veya önemsemeyenler bugün gelemediler maalesef ki ‘’ dedi.

Ne satıyorsunuz? Pazara ne getirdiniz?

Okur, ‘’Bugün mesela çilek, domates, salata, marul ve biber çeşitleri gibi birçok fidelerimiz var. Yemek için olan sebze türlerinden başka arkadaşlar getirdiler bizde arabada yer olmadığından dolayı sadece fidelerden getirdik. Diğer arkadaşlarımızda yemeklik sebzeleri getirmiş zaten herkes düzgün bir şekilde satışını yapmaya çalışıyor diyebilirim. Fide lazım olan insan bizden alır veya mutfak ihtiyacı olan başka arkadaşlarımızdan alır böyle bir dayanışma ile satışımızı yapıyoruz çok şükür. Yeter ki bu pandemi bir an önce son bulsun herkes eski hayatlarına dönebilsin azda olsa yetinmeye, geçinmeye çalışıyoruz elimizden geleni yapıyoruz ‘’ ifadelerine yer verdi.

Okurun ardından Pazar esnaflarından olan Mustafa Altuntaş şu ifadeler ile dikkat çekti, ‘’ 2 haftadır Pazar kapalı olduğu için zaten bizim ürünlerimiz zarara uğradı çoğunu inekler, tavuklar yedi. Getirdiğimiz sebzelerden bir şey çıkmaz öğlen saati olmuş henüz tezgâhta duruyor. Her ne kadar pazarcılar için tezgâh kurmamıza izin verilmiş olsa da bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Çiftçi belgemle geldim ama henüz kimse belgemizin olduğunu sormadı. Bakıyorum bir sürü insan çokça geziniyor etrafta herkesin izin belgesi var sanırım işi olan var işi olmayanda var. Bence pazara gidiyorum diye çıkıp etrafta gezinen insanlara ceza yazılması lazım ben pazara gidiyorum bir şey alacağım diyor adam hiç bir şey almadan geri gidiyor. Kararnamede ben okudum zaten yürüyüş mesafesinde olanlar için Pazar açılacak dendi yani izin verildiği içinde Artvin zaten bundan etkileniyor. Artvin’de yürüyüş yolu buradan 200 metre yani yokuş var kimse zaten gelmiyordu. Yürüyüş mesafesinde ki de işte yetiştiği kadar. Artvin’in %50’lik bir kısmı zaten köylerde artık nüfus bölünmüş şekilde çarşı kısmında kim kaldı ki? Memur kısmı kaldı birde köye gidemeyen küçük bir kesim kaldı. Artvin’de vatandaştan daha çok polis var zaten birde Pazar alanı kuracağız diye seyyar gibi olduk bir yukarıda bir aşağıda şimdi de valiliğin önünde bakalım haftaya neler olacak. Birde Belediye şey istemiş Özel İdarenin otoparkına olmaz valilik meydanında Pazar kurulması istenmiş. Keşke hep burası olsa burası güzel aslında meydan yani buradan halk fayda göreceği için burayı yapmazlar gerçi bence öyle düşünüyorum. Bizi hep faydasız yerlere götürtüyorlar ‘’ dedi.

Pazar tezgâhları arasında yer alan kadınlardan biri olan Merice Aksoy yapılan satışlara yönelik ve kurulan Pazar alanının konumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Merice Aksoy ‘’ Görüldüğü üzere almaya gelende yok, pek satanda yok ama almaya gelende yok yani sonuçta sokağa çıkma yasağı olan bir yer ve birçok kişi gelemiyor. Birde mesela bizim süt, yoğurt gibi ürünlerimiz oluyordu. Ben köyde oturuyorum onları getirmeyin denildi. Onları getirmez isem meyve, sebzem yok fazla ne getirebilirim. Tamamen denemek maksadı ile geldik Pazar kurmaya birde yerimiz kaybolmasın diye ‘’ ifadelerini kullandı.

Valilik önünde pazarın kurulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aksoy, ‘’Aslında bende kurulmasını isterim yani araçların girmesi çıkmasından daha iyi burasının böyle kullanılması. Çünkü tam meydandayız ve herkes görüp gelebiliyor çarşının tam merkezindeyiz diyebilirim. Artık çoğunluk ne derse nasıl bir karar alınırsa ilerleyen zamanda uymaktan başka bir şey yapamayız zaten. Bence valilik önünde kurulması çok güzel Pazar alanının tabi satışlarımız yine çok düşük elimizde ürün fazla olmadığından dolayı ama pandemi durumu düzelince ve ürünlerimizi bir dahakine iyi hazırlayınca çok iyi olacaktır diye düşünüyorum ‘’ ifadelerine yer verdi.