YEREL
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:10   Güncelleme : 04-01-2022 17:10

Tezgahlar Bir Şekilde Doluyor

Tezgahlar Bir Şekilde Doluyor

Çapari Balık işletmecisi Ömer Çokal yeni yılın ilk günlerinde balık fiyatlarını değerlendirdi.

Çapari Balık işletmecisi Ömer Çokal herkes gibi yeni yılda ekonomik olarak refahlık beklediğini belirterek, “Beklemek ile olmuyor biliyorsunuz. Beklemek yetersiz kalıyor.Bakalım göreceğiz neyin ne olacağını” dedi.

Tezgahında hamsi, istavrit, somon ve büyük balık çeşitlerinin olduğunu söyleyen Çokal, “Hava fırtınalı olduğu zaman balık çeşitleri gelmiyor, çünkü tekneler açılamıyor, avlanamıyor. Hamsi çıkmadığı için 10-15 gündür şoklu hamsi geliyor. Şoklu hamsi günlük tüketilmesi gerekiyor, böylesi daha sağlıklı çünkü. Bizler de satarken insanlara söylüyoruz bunu. Büyük balıklarda çok fazla sorun olmuyor ama küçük balıklar günlük avlandığı için hava bozuk olduğu zaman fazla çeşit olmuyor. Genelde tezgahımızı bir şekilde dolduruyoruz” ifadelerini kullandı.

Hamsi şoklu olduğu için pahalı

Konuşmasının devamında balık fiyatlarından bahseden Çokal şu ifadeleri kullandı:

“Çupra ve levrek 65 liraydı şu an 85 oldu. Somon 40 liraydı sezon başında sonrasında 50 ve 60 lira oldu. Küçük balıklarda çok fazla oynama yok ama şoklu hamsi 30 lira civarında gidiyor. Normal çıktığı zamanlarda 15 ve 20 lira bandında fiyatları değişiyordu. Şu an şoklu olduğu için 30 lira civarında. İstavrit 20 lira 30 lira arasında değişiyor, mezgit 30 lira civarında seyrediyor.”

Artvin bu konuda sıkıntılı

Artvin’de 4 mevsim balık tüketimi yapılabilmesi için üzerine düşeni yaptığını dile getiren Çokal, şu sözleriyle açıklamasını sonlandırdı:

“Biz üzerimize düşeni yapıyoruz.Yaptığın işin karşılığını görürsen onun devamını getirirsin.Ticaret yapıyoruz, ticaret para için yapılan bir şey.Artvin’de 4 mevsim balık tüketimini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz ama Artvin biraz o konuda sıkıntılı.

Kış aylarındabalık sezonu olduğu için tüketim oluyor ama yaz aylarında biraz zorlanıyoruz. Sahilde restoranlar var, balıkçılar genellikle restoranlara çalışıyor yaz aylarında. Tezgâhta pek satış olmasa da bu şekilde kendilerini idare ediyorlar ama Artvin'de o potansiyel de mevcut değil.Biz üzerimize düşeni yapıyoruz Artvin'de de balık sektörü belli bir seviyelere çıksın diye ama verdiğimiz hizmetin karşılığını yaz aylarında pek alamıyoruz.Kış aylarında herhangi bir sorunumuz yok.           “

 

Dilan Şahinbaş