YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 12:02   Güncelleme : 31-05-2021 12:02

“Terzilik” devamı olmayan bir meslek

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Artvin de Esnaf Olmak” programına Artvin’de terzilik mesleğini ilk icra edenlerden biri olan Ayla Ergin konuk oldu.

“Terzilik” devamı olmayan bir meslek

Halk Eğitim terzilik kurslarına giderek mesleği öğrenen Ergin, “Ev hayatı bana hiç hoş gelmedi, para kazanıp ayaklarımın üzerinde durabilmek istedim ve 1994’te iş yerimi açtım. Eşimde bana bu süreçte destek oldu. İlk dükkanım özel idare pasajındaydı, 20 yıl orada çalıştım. Daha sonra buraya geldim. İş yerimi ve işimi götürebildiğim yere kadar götürmeyi düşünüyorum. Hizmet vermeye devam ediyorum” dedi.

Devamı olmayan bir meslek

Artvin’de terziliğin devamı olmayan bir meslek olduğunu söyleyen Ergin, “Bir meslek sahibi olmak hiçbir zaman aç ve yoksul bırakmaz. Mesleğin her zaman para kazandıracağına inanıyorum. Terzilik aranan ve devamı olmayan bir meslek. Halk Eğitimde dikiş kursu yok. Sadece mefruşat kursu var. Yıllar önce Halk Eğitim Merkezinde terzilik kursunda Firdevs Varan tarafından yetiştirilen öğrenciler şu an Artvin’de Hoca olarak devam ediyor. Onlar bitince sanıyorum ki Artvin de terzilik yaparak yetişen bir nesil olmayacak” ifadelerine yer verdi.

Özel tasarımlar yapardım

Ergin, eskiden kes-dik olayı olduğunu, Artvin’deki elit kesimler için özel tasarımlar yaptığını ve düğünler için tasarladığı kıyafetlerin sayısı yirmin altına düşmediğini ifade ederek, “O zamanlar kişiye özel model üretip fiziğine göre giyeceği giysiyi çizip tasarlardım. Şu an ise insanlarımız internetten kıyafet getirtiyor. Kıyafetler hiç kimsenin fiziğine uymuyor ve mutlak terziye ayakları düşüyor. Elbisesi dar gelene kendi kumaşlarımdan model uygulayarak genişletiyorum. Bol gelene de üstünde oynama yaparak daraltıp fiziğine uyduruyorum. Daha çok genç kesim müşterimiz oluyor, şimdiki nesilde çok zayıf olduğu için kıyafetler uymuyor” diye konuştu.

Sosyal güvenceye kavuşmak çok önemli

Para kazanmanın birçok yolu olduğunu belirten Ergin, kadınların sosyal güvenceye kesinlikle kavuşması gerektiğini söyleyerek “Bir kadın evde hiçbir şey yapamıyorsa pasta, börek yapıp satabilir. El işi veya bizim gibi terzilik yapabilir. Bu kendine gelişim, evine gelir sağlayacaktır ve böylelikle sigortasını ödeyebilecektir. Bu kadar yıl çalıştım bundan sonra nasıl gezebilirim diye düşünmek için maddiyat lazım. Belli bir yaştan sonra para kazanılmadığı zaman sosyal güvencenin olması şart oluyor. Bu yüzden sosyal güvenceye mutlaka kavuşmak lazım. Tavsiyem, gerekirse aç durun sosyal güvencenizi yatırın. Maddiyat için kooperatif kurabilirler, evlerde birlik olarak sigortalarını yatırarak üretim yapabilirler. Köyü olan bahçesinde sebzesini, meyvesini yapabilir. Para kazanmanın birçok yolu vardır. İnsanların sosyal güvenceye ulaşıp kendi ayaklarının üstünde durmasının yolu para kazanmaktan geçer. Bunu yaratarak bir şeyler yapmaları bence şarttır. Eğer bunu tek başlarına yapamıyorlarsa, birlik ve beraberlik içinde veya kooperatif kurarak yapabilirler. İstedikten sonra her şey yapılabilir” dedi.