YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 12:28   Güncelleme : 22-06-2021 12:30

Terör Yok Huzur Var

Türkiye'nin farklı illerinden gelen gazeteciler, Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları kapsamında Diyarbakır’da bir araya geldi.

Terör Yok Huzur Var

Programın açılışında konuşan Diyarbakır Valisi ve Belediye Başkanı Münir Karaloğlu, şehrin son bir yıldır pozitif bir gündeminin olduğunu belirterek, “Diyarbakır artık yatırımı, hizmeti, vizyonu, etkinlikleri, istihdamı, işi -aşı konuşuyor. Kaostan, huzursuzluktan kimse bahsetmiyor" dedi.

Türkiye’nin farklı illerinden görev yapan, muhabirimiz Osman Akdoğan'ın da içerisinde olduğu yaklaşık 30 gazeteci, Diyarbakır’da bir araya geldi. Kentte vakit geçiren gazeteciler, Diyarbakır’da tarihi ve turistik yerleri gezdi. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları’ organizasyona

GAZETECİLER DİYARBAKIR'I KEŞFETTİ

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen gazeteciler katıldı. Program kapsamında gazeteciler, Diyarbakır’da Sur İçi, İçkale, Hz. Süleyman Cami, Hasan Paşa Hanı, Ulu Cami, Dört Ay Aklı Minaredengbej Evi Müzik Dinletisi Behram Paşa Camii, Keçi Burcu, Gazi Köşkü, Mardinkapı on gözlü Köprüsü, Eğil'deki Hz. Zülküf ve Hz. Elyesa peygamberlerinin kabrini, Eğil Baraj Göleti'ni Ergani'deki Çayönü Hilar mağaralarını, ilk tarımın yapıldığı nokta başta olmak üzere tarihi ve turistik noktaları gezdi.

BİN YILLIK KÖPRÜDE HALAY

Gazetecilerin ziyaret ettiği tarihi bin yıllık on gözlü köprünün üzerinde gazetecilerin davul ve zurna eşliğinde çektiği halay büyük ilgi gördü; halaya bölge halkı da eşlik etti.

DİYARBAKIR'DA POZİTİF BİR GÜNDEM VAR

‘Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları'nın açılış toplantısını kentteki bir otelde yapıldı. Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Belediye Başkanı Münir Karaloğlu, açılış programına gönderdiği videolu mesajda şehrin son bir yıldır pozitif bir gündeminin olduğunu belirterek, “Diyarbakır yatırımı, hizmeti, vizyonu, etkinlikleri, istihdamı, işi -aşı konuşuyor” diye konuştu. Vali Karaloğlu, kente yapılan önemli yatırımlarla ilgili bilgi vererek, “Diyarbakır’ı dışarıdan değerlendirenler de artık bu pozitif bir gündemle değerlendiriyor. Artık Diyarbakır’la ilgili kaostan, kargaşadan, huzursuzluktan kimse bahsetmiyor. İnşallah kıyamete kadar da bahsetmesin” ifadelerini kullandı.

BİRBİRİMİZİ TANIRSAK DAHA ÇOK SEVERİZ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, “Biz bu projeyle illerimizi diğer illerimizde kültür ve sanat muhabirleri aracılığıyla tanıtmayı hedefliyoruz. Kentin siyasi haberlerinden daha çok tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerini tanıtarak iç turizmi hareketlendirmek istiyoruz. Biz birbirimizi tanırsak birbirimizi daha çok severiz” değerlendirmesini yaptı.
DİYARBAKIR HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULAMIYOR
Diyarbakır Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanı Ali Çelik, Diyarbakır’ı medeniyetlerin harmanlandığı şehir olarak tanımlayarak, 20’den fazla medeniyete farklı kaynaklara göre ise bu sayının 33’e kadar çıkarıldığını kaydetti.
Diyarbakır’ın hak ettiği değeri almadığını ifade eden Çelik, “Bu şehir çok daha fazlasını hakkediyor” dedi.
FESTİVAL HAZIRLIĞI

Çelik, Diyarbakır’ın kültür sanatla anılan bir şehir olmasını istediklerini belirterek, Uluslararası Sinema Festivali, Şiir Festivali, Karpuz Festivalini ise daha öteye taşıyacak çeşitli program hazırlığında olduklarını açıkladı.

EN FAZLA SAHABENİN YAŞADIĞI 3. ŞEHİR

Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp, kentin 1382 yıl önce İslam orduları tarafından fetih edildiğini hatırlatarak bu şehrin Malazgirt’in habercisi, İstanbul’un fethinin müjdecisi olduğunu belirtti. Alp, Diyarbakır’da Mekke ve Medine’den sonra en fazla sahabenin yaşadığını söyledi. Alp, daha sonra şehrin tarihi ve turistik değerlerine ilişkin bir sunum yaptı.

AMAÇ TURİZMİ 81 İLE YAYMAK

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenledikleri programın bu yıl üçüncüsünü Diyarbakır ‘da gerçekleştirdiklerini anlattı. Amaçlarının turizmi 81 vilayete yayma çabasının olduğunu kaydeden Gökdemir, kültür sanat muhabirleri vasıtasıyla şehirleri Anadolu insanına anlatarak iller ve bölgeler arasında etkileşim oluşturma gayreti taşıdıklarını ifade etti.

Gökdemir, “Tarihi ve Kültürel değerleri böylesine önemli olan Diyarbakır ilimiz geçmişte terör örgütlerinin çığırtkanlıklarıyla gündeme gelmesi haliyle içimizi parçalıyor ve tarihi ve kültürel değerleri terör eylemlerinin gölgesinde kalıyordu. Şükürler olsun ki, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ve terörle mücadelede taviz vermeden yürütülen politikaları sayesinde Diyarbakır günümüzde tarihi ve kültürel değerleriyle hak ettiği gibi tekrar gündem olmaya başlamıştır.

Bizlerde bugün bunun için buradayız. İnanıyoruz ki Diyarbakır’ın önü daha da açıktır, Tarihi ve kültürel değerler açısından gerek ülkemizde, gerekse dünyada önemi her geçen gün artan bir şehir olarak hak ettiğini fazlasıyla alacaktır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özkan Özgül Yavuz ise programa yazılı mesaj gönderdi.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından organize edilen ‘Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları’ 20 Haziran tarihine kadar Diyarbakır kültürünü tanıtacak.