YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 11:18   Güncelleme : 14-08-2021 11:18

TEMA temsilcileri Artvinli TV'de

Hatice Nur Ersöz’ün sunumunda gerçekleşen Artvinli TV'deki gündem özel programında Kübra Elif Bağrıyanık İl Temsilcisi, Nihat Bilgin Tema Gönüllüsü, Dilber Güneş Merkez İlçe Sorumlusu konuk oldu.

TEMA temsilcileri Artvinli TV'de

Kübra Elif Bağrıyanık gündem özel programında katıldığı programda yaptığı açıklamada;

“TEMA’nın Artvin içinde bence ayrıca bir yeri var. Çünkü TEMA Vakfının kurucu onursal başkanı sevgili yaprak dedemiz Ali Nihat Gökyiğit ve rahmetli toprak dedemiz Hayrettin Karaca bu iki toprak gönüllüsünün kurmuş olduğu vakıf. 1992 yılında kuruldu. Ve TEMA Vakfının kurulduğu günden bugüne bir sürü eğitim çalışmaları, kırsal kalkınma projeleri, savunuculuk projeleri birçok alanda çalışmaları var. TEMA aslında iç içe geçmiş sanki bir sürü vakıf gibi çünkü bir yandan mesela doğa eğitim çalışmalarımız var. Biz bunları okul öncesi grubundan üniversite çağındaki gençlerimize kadar eğitim çalışmalarımız oluyor. Bunun dışında çok önemli eğitim faaliyetlerini il müdürlüğü ile iş birliği ile yürüttüğümüz eğitim faaliyetlerimiz dışında kırsal kalkınma projelerimiz oluyor. Bunlardan bir tanesi de Macahel de yapılmıştı. Kafkas ana arısının saflaştırılması çalışması. Ve bu sadece Macahel i Artvin’i vurgulamak için söyledi. Ancak bunun dışında mesela fıstık ağacıyla ilgili, damla sakızıyla ilgili, Konya Karapınar da mera iyileştirilmeleriyle yapılmış kırsal kalkınma projeleri de var.

Ve tabii ki bir yandan da ülkemizde çok yoğun bir şekilde meydana gelen madencilik, barajlar, yol yapım çalışmaları gibi nedenlerden dolayı da doğamız çok büyük baskı altında. Ve TEMA bunlardan dolayı da taraf olduğu mahkemeler de var. Savunuculuk çalışmalarını da çok yoğun şekilde yapıyoruz. Yani 4 bir koldan Türkiye çöl olmasın diye mücadele ediyoruz. Ve bu tabii ki hepimizin el ele yapabileceği bir şey. TEMA böyle büyük bir görevi üstlendi ama birlik olduğumuz zaman ancak altından kalkabileceğimiz bir görev.

Pandemiyle birlikte bizde tabi bazı eğitimlerimiz digitale taşıdık. Dıgıtal ortamda da minik TEMA, ortaokul TEMA, genç TEMA yla ilgili faaliyetlerimiz devam etti. Aslında derdimiz şu; doğal varlıkları koruyacağız ya bunları koruyabilmek için önce çok iyi tanımamız ve sevmemiz gerekiyor. Dolayısıyla eğitim çalışmaları bizim için çok kıymetli. Buradan da gönüllümüz olan eğitimcilerimize, öğretmenlerimize çok çok teşekkür ediyorum” açıklamalarına yer verdi.

Merkez İlçe Sorumlusu Dilber Güneş ise; 

“Ben aslında merkez ilçe sorumlusu olarak il temsilcisinin yaptığı çalışmalara çok yardımcı olmaya çalışıyorum. Çok eğitim çalışmalarımız var. Okullarda her yıl hazırda ağaç kardeşliği gibi bir proje var bunu uyguluyoruz, Arılar varsa yarınlar var bunu uyguluyoruz. Bunları ilkokul öğrencilerine uyguluyoruz aslında. Tohumları toplayıp çocuklarla ekiyoruz. Bu her sene yaptığımız çalışma. Bunları çocuklara biraz daha temelden daha böyle tatlı tatlı etkinliklerle ve daha basite indirgeyerek yapıyoruz.

Bu etkinlikleri Doğada yapıyorduk. Ancak pandemiyle beraber 1.5-2 senedir online olarak devam ediyoruz. Ama ağaç kardeşliği projemizi doğada gözlemle yapıyoruz. Gözlem etkinliklerimiz var. Özellikle doğaya çıkıp bulduğumuz yaprakları, bulduğumuz herhangi bir canlıyı, doğada aldığımız kokuları, çiçekleri, renkli çiçekleri hepsini inceliyoruz.

Çocuklarımız şehirde büyüdükleri için börtü böcekten biraz korkuyorlar. Ama işte doğanın içine girerek doğayı doğada tanıyalım mantığıyla ilerliyoruz. Uzaktan anlatınca çocuklara çok cazip gelmiyor ama gidip orada dokunmak, koklamak, hissetmek o biraz daha sevmelerine de, korumalarına da kesinlikle yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bunu biraz daha eğitim programlarına indirmek çok önemli bence. Zaten herkesin bildiği gibi bir şeyler temelden geldiğinde daha etkili oluyor. 40-50 yaşındaki birine bunu anlatmak biraz daha zor olabilir ama çocuklara anlatınca onlar daha koruyarak ilerliyorlar. Çocuklar daha meraklı olduğu için 1 saatlik bir etkinlik 2 saate çıkabiliyor bazen. Çok meraklılar, çok sorular var. Ve bizde bu sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz. Onların merakını gidermek mantıklı cevap vermek çok önemli” ifadelerine yer verdi.

Tecrübelerini aktaran TEMA gönüllüsü Nihat Bilgin;

“Şavşat ilçesinin Kocabey köyünden geliyorum. Emekli Baş komiserim doğayı küçük yaştan beri severim. İlkokulda hocalarımız bize doğanın faydalarını küçük yaştan beri kafamıza sokardı. Peygamberimizin bir lafı var; Çocuk beyinle sürülmüş tarlaya benzer ne ekersen onu biçersin. Ve çocukluktan alınan bilgiler insanlar yaşlandıkça bunu devam ettiriyor.

Ben 1945 de okula gittim. Ve mezun olduktan sonra köyümüzde ormanların tarla için keserlerdi. Bütün köylerde tarla yapmak için keserlerdi. Bende o dönemde aldığım eğitimlerde öğrendiğim bilgilerle kendi tarlamızı genişletmek için ormanını kesmemizi istemedim. Çünkü seller oluyor, oksijenimizi yok etmiş oluyoruz. Bu gibi sebeplerle babama kesmememiz gerektiğini söyledim. Ancak birçok komşumuz ormanı tarlaya katmıştı. Bende kaymakama gidip durumu anlattım. Ve o zaman ki mülki amirler çok ilgili olduğu için ertesi gün Orman Bölge Müdürünü alarak ve 7-8 ormancıyla beraber köyümüze geldiler. Ve şimdi köyümüzün, mahallemizin ormanlığı o kadar güzel ki seyretmeye doyamazsınız.

Mersin’de yaşadığım için orman korumak için bekçi tuttum. Vatandaşlık görevimi yapıyorum. Aslında her vatandaşımızın yapması gereken bir şeydir bu. Çünkü bu ormanlar bizim nefesimiz, oksijenimiz bunları korumakta vatandaşlık görevimiz.  Şu günlerde ormanlarımızın önemini daha iyi anlıyoruz. Ancak sadece bu günlerde değil her gün bu bilinçle hareket etmemiz gerekiyor. Ormanlarımız oksijenimiz, nefesimiz dışında birçok temel ihtiyacımızı da karşılıyor. Kereste gibi, kağıt gibi, mobilya gibi aklıma gelmeyen birçok alanda bize kolaylık sağlıyor. Bu sebeple her vatandaş ormanları koruması gerektiği bilinciyle yetiştirilmeli. Bunu küçük yaştan beri eğitimle vermeliyiz. Çocuklara ilkokul seviyesinden başlayarak bu konuda eğitim verilmeli. Çünkü çocuklarımız bu bilinçle yetişirse ormanlarımızı daha güvenli şekilde geleceğe aktarmış oluruz” dedi.