YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2022 10:41   Güncelleme : 13-01-2022 10:41

Tek kelime ile fakirleştik

Tek kelime ile fakirleştik

Birçok sektörde yaşanan zamlar kasapları da vurmuş durumda. Et fiyatları karşısında kasaplar da vatandaşlar da çaresiz. Fiyatlardaki artışlar karşısında vatandaşlar artık kırmızı eti gram işi almaya başladı.

Keskinler Kasap İşletmecisi Fatih Keskin, vatandaşın kilo işi et alamadığını 10-15 liralık et aldığını belirterek “Söylemesi çok zor ama bu acı bir şey, insanların durumu bu kadar kötü. Tek kelime ile fakirleştik” dedi.

Fiyatlarda artış yapmak zorunda olduklarını söyleyen Keskin, “Ama bu artışta beni kurtaracak fiyat 4 lira ise ben 2 lira artış yaptım.Çünkü fiyatı ne kadar arttırırsak benim satışlarım o kadar düşüyor. Zaten insanlarda alım gücü kalmadı.Yılbaşını geçtikten sonra musluğu kapatırsın ve işler kesilir ya tam olarak onun gibi bir durum oldu. İnsanlar bir anda yüksek oranda gelen zamlardan dolayı mağdur olmuş durumda. Şu anda memur kesim müşterimizin çoğu ay sonunu getirebilecek miyim acaba, yetecek mi yetmeyecek mi diye düşünüyor” dedi.

İçinde bulunduğumuz ay içerisinde 2 tane soğutucu dolabının kapalı olduğu halde, elektrik kullanımını en aza düşürdüğü halde 2 bin 500 TL elektrik faturası geldiğini ifade eden Keskin, “Önümüzdeki ay 6 bin TL olacak,yüzde 157 zam geldi elektrik faturalarına. 7’nci 8’inci aylarda 11-12 bin lirayı bile bulabilir elektrik faturalarımız. Memurun aylık 5-6 bin lira sabit geliri var, onlar ne yapacak?Kasaplık mesleğimden önce bir üreticiyim, hayvanlarım var.Otun kilosu 3 TL, samanın kilosu 1,5 lira, yem zaten aldı başını gitti.Vatandaş hayvan alıp ahırda besleyip nasıl kazanacak, nasıl çevirecek ve ben bu tezgâhta kaça mal edeceğim? Ben bunu hallettikten sonra müşteriye bunu uygun fiyata nasıl sunacağım” diyerek sistemin değişmesi gerektiğini, köklü bir değişim beklediklerini vurguladı.

Dolardaki artışı değerlendiren Keskin, “Dolar yükseldikçe zam oluyor dolar düşünce zamlar neden geri alınmıyor diye tepkiler var. Bu durumda dolar düşüyor demeyelimDolar 7 liradan 14 liraya çıktı diyelim. Kendi gözümle baktığım zaman zaten 18 lira zaten şişirme bir rakamdı. 18 liradan 14 liraya düşürdük diye bir söylenti oldu diyelim. Benim baktığım pencereden 7-8 lira olan dolar 14 liraya çıktı

Bazen esnaf ziyareti yapıyorum. Sadece kendi sektörüm ile ilgili değil,vatandaşet almıyor ama simit de almıyor, kıyafet de alamıyor kendine. Vatandaş ay sonunu getirebilecek miyim diye düşünüyor.Bu sebepten dolayı kimse harcama yapamıyor.Şu an herkes korku içerisinde.Bunun sonu nasıl olur bilemiyorum ama sistem değişmediği sürece böyle devam eder diye düşünüyorum. Sistemle ilgili değişiklikleri başımızdaki büyüklerin düşünmesi gerekiyor ama bir kere üretim desteklemesi yapılması gerekir. En başta ot ve saman gibi ürünlerin daha uygun olması gerekiyor. Ben bir kasap olmaktan önce bir çiftçiyim. Ben otu bugün Gürcistan'dan alıyorum. Suriye'den bile saman geldi ülkeye düşünebiliyor musunuz? Türkiye'ye Suriye'den saman geliyor, bu çok üzücü bir olay. Üretim desteklenmediği sürece Türkiye eski haline zor döner diye düşünüyorum” dedi.

Keskinler Kasap işletmecisi Fatih Keskin açıklamalarını şu ifadelerle devam ettirdi:

“Ürün fiyatlarımızda aralık ve kasım aylarında bir değişiklik oldu.Kilo bazında baktığımızda 10 liralık bir değişim oldu. Bunun sebebi de hayvan yeminin fiyatının artması oldu. Bu durumdan maliyetler yükseldi. Halkın bu durum karşısında bir tepkisi yok.En acı duruma bile bu insanlar artık alıştı.Kıyma 75 liradan 85 liraya yükseldi, vatandaş alıştık diyor, sorun yok diyor, buna da artış gelsin ne olacak diyor. İnsanlar eskisi gibi et alamıyor artık. 10-15 liralık alanlar var, 5 liralık kuşbaşı alan müşterim bile var, sırf yemeğe tat versin, sadece yemeğin içinde et olsun diyerek. Söylemesi çok zor ama bu acı bir şey.İnsanların durumu bu kadar kötü. Tek kelime ile fakirleştik.

Ben esnafım, cebime bazen yüklü miktarda para girer bazen hiç gelmez.Ben bile bir esnaf olarak bunu söyleyebiliyorsam aylık sabit gelirli bir vatandaş, geliri sabit dururken gideri bir anda artarsa kendini nasıl çevirebilecek. Aylık 5 bin TL maaş alıyorsa,bin beş yüzü kiraya gidecek, 5 yüzü de elektriğe gidecek, aylık 3 bin lira ile neyi doyursun.Kaldı ki kış zamanındayız, kömür fiyatları malum bunları söylememe gerek bile yok.O yüzden şu anda piyasanın canlanması için en başta sistemin değişmesi gerekiyor ve üretime destekli bir sistemin olması gerektiğini düşünüyorum. Üretim sınıfının ne olduğu önemli değil. Çamaşır üretelim, çorap üretelim, tahıl üretelim, çiftçiyi desteklememiz gerekiyor. Bence önemli sorunlardan biri bu.

Şu anda destekli esnaf paketleri var ama bunun şartları var.Şartlarda diyor ki; esnaf hiç takibe düşmemiş olacak.Sicili bozuk olmamış olacak.Öyle bir konumdayız ki temiz olan insan yok.O yüzden bu paketleri almak için kriterlerimiz uymuyor, çoğundan faydalanamıyoruz. Örnek veriyorum faizler düştü denildi ama uygulamaya gelince faizlerde bir düşüş olmadı.Bu bir gerçek.Bankaya gittiğimiz zaman diyorsun faiz 2 puan düştü,düşüşü geçtim 2 puan arttırmış oluyorlar.”

Dilan Şahinbaş