YEREL
Giriş Tarihi : 23-12-2021 11:16   Güncelleme : 23-12-2021 11:16

Tehlike Arz Eden Köpek Irkına Sahip Olanların Dikkatine

Tehlike Arz Eden Köpek Irkına Sahip Olanların Dikkatine

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü “Tehlike Arz Eden Köpek Irkları” ile ilgili yayınlanan genelgeyi basın aracılığı ile paylaştı. Yapılan açıklamada tehlike arz eden köpek ırklarına 14 Ocak 2022’ye kadar mikroçip takılması gerektiği belirtildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokolle kedi ve köpek sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport çıkarma ve mikroçip taktırma zorunluluğu getirildiğini açıklayarak bu kapsamda tehlike arz eden köpek ırkları olarak bilinen; Amerikan PitbullTerrier, DogoArgentino, FilaBrasilerio, Japanese Tosa, AmericanStaffordshireTerrier ve Amerikan Bully cinslerine 14 Ocak 2022’ye kadar mikroçip takılması mecburi olacağını belirtti.

Adı geçen köpek ırklarına sahip olanların, öncelikle köpeklerinin kısırlaştırma işlemini tamamladıktan sonra mikroçipleri taktırabileceği belirtilen açıklamada “Belirtilen tarihe kadar mikroçipi taktırmayan hayvan sahiplerine 11 bin TL idari para cezası uygulanacak” dendi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14’üncü maddesinin (l)bendi kapsamında, Amerikan PitbullTerrier, DogoArgentino, FilaBrasilerio, Japanese Tosa, AmericanStaffordshireTerrier veAmericanBully ırkı köpekler tehlike arz eden hayvanlar olarakbelirlenmiş olup "Tehlike Arz Eden Hayvanlar İle İlgili Genelge07.12.2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söz konusu genelgeninyürürlüğe girdiği tarihte, bu hayvanları elinde bulunduranlarınhayvanlarını kısırlaştırarak 14.01.2022 tarihine kadar PET VETsistemine kaydettirmek üzere Tarım ve Orman İI veya İlçeMüdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Aksi taktirde idari para cezası uygulanacak ve tekrarı halinde hayvanlara el konulacaktır.”

Dilan Şahinbaş