YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 12:02   Güncelleme : 05-04-2022 12:02

TBMM’de 5 personele kınama

TBMM’de 5 personele kınama

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) çalışan personelin ücretlerinden kesilerek oluşturulan yardımlaşma sandığındaki skandal yolsuzluk ile ilgili açıklama yaptı.

Bayraktutan “Yapılan genel kurul sonucu yeni yönetim gelmeseydi bu usulsüzlüklere, yolsuzluklara devam edilecekti. Yeni yönetimin tespitleri bu kirli düzeni ortaya çıkarmıştır” dedi.

TBMM Personeli ve Emeklileri Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı’nda tespit edilen 7 milyon TL’lik yolsuzluğa karşı işten atılan dört kişi dışında beş personele daha disiplin soruşturması açıldığı ve “kınama” cezasının verildiği ortaya çıktı. Yolsuzlukla ilgili toplam 12 kişinin de yargılandığı ifade edildi.

Meclis personelinin 1929 yılından bu yana maaşından kesindi yapılarak oluşturulan yardım sandığına ilişkin yolsuzluk soruşturmasında, soruşturma, işten atılan dört personel dışında sekiz kişiye daha sıçradı. Adli soruşturma kapsamında 12, idari soruşturma kapsamında ise toplam dokuz kişinin ifadesinin alındığı ve çeşitli yaptırımlar uygulandığı ifade edildi.

TBMM Personeli ve Emeklileri Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Yönetim Kurulu’nun 2020 yılı başında gerçekleştirdiği toplantıda, sandığın yeni Yönetim Kurulu, yönetimi devralırken hesap uyuşmazlıkları ve tüzüğe aykırı işlem tespit etti. Yapılan incelemeler sonucunda, sandıkta olması gereken 7 milyon TL’nin izine rastlanmadı. Bu skandal gelişmenin ardından hem TBMM yönetimi hem de savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. TBMM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen soruşturma kapsamında, dört personelin işten çıkarılmasına karar verildi.

İki yıl önce yaşanan skandalın ardından, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, soruşturmanın geldiği aşamayı TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a sordu. Bayraktutan, son yaptırımlar ve soruşturma süreci hakkında bilgi talep etti. CHP’li Bayraktutan’ın sorularına, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç yanıt verdi. TBMM Başkanlığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında işten atılan dört kişi dışında beş personel hakkında daha disiplin soruşturması açıldığını bildiren Bilgiç, bir personele “Kademe ilerlemesinin durdurulması” bir personele hem “Kademe ilerlemenin durdurulması” hem “Kınama” üç personele ise sadece “Kınama” cezası verildiğini açıkladı.

12 KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma hakkında da bilgi veren Bilgiç, 12 kişi hakkında tazminat davası açıldığını, yargılamanın sürdüğünü dile getirdi.

Malvina BİBİLASHVİLİ