YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 11:16   Güncelleme : 08-06-2021 11:16

Tarihte Bugün (8 Haziran)

Çankaya Köşkü 1,5 yılda bitirildi

Tarihte Bugün (8 Haziran)

İsmet İnönü Vakfı Sitesinden Alınan Yazıya Göre Tarihte Bugün 8 Haziran

27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Mustafa Kemal, hem ikamet etmek, hem de çalışmak için bir süre Ziraat Okulu’nu, daha sonra da İstasyon Şefi Köşkü’nü kullandı. Daha sonra Ankaralılar kendisine, Çankaya’da ikameti için bir bağ köşkü armağan ettiler. Bu köşk birkaç kez genişletildiyse de Cumhurbaşkanlığı köşkü için küçük ve yetersizdi. Bunun üzerine, hemen bitişiğindeki arazide 1930 yılının Kasım ayında yeni bir köşk yapılmasına karar verildi. Mustafa Kemal, yeni köşkün yapımıyla ilgili kararları tamamen Avusturyalı mimar Prof. Clemens Holzmeister’e bırakmıştı. Mimar, yapı malzemelerini Avusturya’dan getirtmişti. Köşkün iç mekânlarının bir bölümü de Viyana’da, Güzel Sanatlar Akademisi’nde tasarlanmıştı.

Holzmeister, yapımına 1931 yılında başladığı Çankaya Köşkü’nü 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak 1932 Haziran’ında teslim etti. Bodrum katının üzerine iki kat olarak yapılan köşkün giriş katı çalışma ve kabul alanı, üst kat ise ikametgâh olarak düzenlenmişti.

Çankaya Köşkü, Atatürk’ten sonra cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel’e hem konut hem de çalışma binası olarak hizmet vermiştir. Köşk, yeni hizmet binasının tamamlanmasıyla, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den bu yana yalnızca ikametgâh olarak kullanıldı. Çankaya Köşkü, 2000-2001 yıllarında restore edilerek 1932 yılındaki aslına uygun duruma getirilmiştir.