YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 10:58   Güncelleme : 31-05-2021 10:58

Tarihte Bugün (31 Mayıs) Churchill’den İnönü’ye seçim mesajı

İsmet İnönü Vakfı sitesinden alınan yazıya göre Tarihde bugün 31 Mayıs:

Tarihte Bugün (31 Mayıs) Churchill’den İnönü’ye seçim mesajı

Çanakkale Savaşları sırasında İngiliz Hükümeti’nde Bahriye Nazırı olarak görev yapan ve İtilaf Devletleri açısından başarısızlıkla sonuçlanan Gelibolu Harekatı’nı planlayan Winston Churchill, İsmet İnönü ile II. Dünya Savaşı sırasında da yakın ilişki kurmuştu. Bu kez İngiltere Başbakanı olarak görev yapan Churchill, Türkiye’yi savaşa sokmak amacıyla İsmet İnönü ile Adana ve Kahire’de iki kez bir araya gelmişti.

Churchill, 14 Mayıs 1950’de Türkiye’de yapılan seçimlerin ardından CHP’nin muhalefete düşmesi nedeniyle, 31 Mayıs tarihinde Londra’dan şu mektubu gönderdi:

“General İnönü’ye,

Aziz Generalim,

Her ne kadar benim Türk politika işlerine karışmaklığım doğru olmayabilirse de Türkiye’nin mukadderatına riyaset ettiğiniz uzun devrenin kapanmış olduğunu şahsen büyük bir teessür duyarak okumuş bulunuyorum.

Bana öyle geliyor ki tarih, General olarak kazandığınız zaferlerden başka, Türk Cumhuriyeti’ni İkinci Cihan Harbi’nin vahim tehlikeleri içinden nasıl sıyırıp geçirdiğinizi ve aynı zamanda Mustafa Kemal tarafından sert mücadelelerle kurulmuş olan liberal ve müterakki hükümet sistemini nasıl muhafaza ettiğinizi hayranlıkla kaydedecektir.

Dostça ve zevkli olan mülakatımızı daima hatırlarım ve politika sahnesinden şimdiki çekilişinizde size en iyi dileklerimi yollarım.

Winston S. Churchill”