YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 10:22   Güncelleme : 25-05-2021 10:22

Tarihte Bugün (25 Mayıs) Muhalefet lideri olarak siyasete dönüş

İsmet İnönü Vakfı sitesinden alınan yazıya göre Tarihte bugün 25 Mayıs:

Tarihte Bugün (25 Mayıs) Muhalefet lideri olarak siyasete dönüş

Atatürk’ün ölümü üzerine 11 Kasım 1938’de TBMM tarafından Cumhurbaşkanlığına seçilen İsmet İnönü, bu görevini 12 yıl sürdürdü. Ancak 14 Mayıs 1950 genel seçimlerinde CHP’nin DP karşısında bozguna uğraması üzerine cumhurbaşkanlığından ayrıldı ve ana muhalefet partisi genel başkanı olarak siyasal yaşamına geri döndü.

İnönü’nün, CHP Genel Başkanlığı’nı fiilen yürütmeye başlaması nedeniyle hazırlanan bildiri, 25 Mayıs tarihli gazetelerle kamuoyuna şöyle duyuruldu:

“Cumhurbaşkanlığı vazifesinin sona ermesi üzerine CHP Genel Başkanlığını fiilen üstlendiğimi memlekete ilan ederim. Bizim partimiz bu memleketi ilerletmek, yükseltmek, kuvvetlendirmek idealleri üzerine kurulmuş, bu idealleri tatbik etmiş ve vatanımızın insaniyet ve medeniyet ailesinde kıymetli bir varlık olduğunu göstermesine hizmet etmiştir. Şimdi üzerimize düşen iktidarı denetlemek vazifesinde aynı idealleri takip edeceğiz ve müdafaa edeceğiz. Vatanımızda dirlik düzenliğin muhafazası ve vatanımızın bütünlüğünün korunması bizim için, bütün parti düşüncelerinin ve siyaset cereyanlarının üstündedir.”