YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2021 10:23   Güncelleme : 24-05-2021 16:33

Tarihte Bugün (24 Mayıs- Sultanahmet Mitingi)

İsmet İnönü Vakfı sitesinden alınan yazıya göre Tarihte Bugün 24 Mayıs:

Tarihte Bugün (24 Mayıs- Sultanahmet Mitingi)

Yunan birliklerinin 15 Mayıs’ta İzmir’e çıkması Türkiye’nin birçok yerinde gösterilerle protesto edildi. O güne kadarki en büyük mitingler ise Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Elliden fazla cemiyetin katkısıyla 23 Mayıs 1919 günü gerçekleştirilen ilk Sultanahmet Mitingi, kentin o güne kadar görmediği bir kalabalığa sahne oldu. “Türk hürdür, esir olamaz”, “Müslüman ölmez ve öldürülemez” gibi pankartların açıldığı mitingde, işgali protesto için Türk bayrakları siyah tüllerle örtüldü; Sultanahmet Camii önündeki kürsü de siyah bezlerle kaplandı. Halide Edip (Adıvar) Hanım’ın bu kürsüden yaptığı konuşma, mitinge katılanlar üzerinde derin bir tesir yarattı:

Kardeşlerim, evlatlarım!

Ruhu göklerde olan yedi yüz senelik şanlı tarihimiz bu minarelerden bugün Osmanlı tarihinin faciasını izliyor. Bu muazzam, bu tarihi meydanda, zafer alayları tertip eden ecdadımızın ruhu bizi seyrediyor. Dünyaların öbür ucuna at süren namağlup Müslüman tarihinin bedbaht bir kızıyım. Bugün de dünkü kadar kahraman ve talihsiz Türk milletinin anasıyım. Millet namına, ecdadımızın bizi seyreden ruhlarına yemin ediyorum. Bugün kolları kesilmiş olan Türk’ün kalbi, eski cesaret ve gücünü kaybetmemiştir. Yemin ediyorum ki, Osmanlı sancağına, tarihine hıyanet etmeyeceğim.